Gase pola estradnih penzija

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gase pola estradnih penzija

Novosti


Nastavljaju se revizije penzija koje su otkupljivali estradni umetnici. Od 1.300 rešenja, palo 717. Fond PIO sada traže se i fotografije i uplatnice honorara iz 70-tih godina


Nastavljaju se revizije penzija

Penzionisani pevači, muzičari i igrači kulturno-umetničkih društava ne prestaju da strahuju da će im ovih dana biti obustavljene isplate. A da im je bojazan donekle opravdana, potvrđuju i u Fondu PIO, jer je bezmalo polovina već donetih rešenja - obustavljena.

Pojačane kontrole estradnih umetnika počele su pre dve godine, a bilans poništenih rešenja sve je crnji. Dok se na početku revizije svaki treći predmet otkrivao kao sporan, u prošloj godini primećen je još nepovoljniji trend.

- Samo kroz reviziju koja je trajala tokom 2011, među 10.000 predmeta pronađeno je 1.300 osiguranika koji su otkupili staž jer su se bavili estradnom delatnošću - kaže Momir Lalić, načelnik Odeljenja za penzijsko i invalidsko osiguranje. - U ponovljenom postupku poništeno je čak 717 rešenja, jer dokazi koji su se nalazili u spisima nisu zasnovani na službenim evidencijama KUD-ova, već uglavnom samo na izjavama "svedoka". U toku je kontrola još 486 predmeta, a većina je sa već ostvarenim pravom na penziju.

Kako Lalić objašnjava, među poništenim rešenjima nalaze se i ona koja su doneta na osnovu falsifikovanih potvrda i uverenja. Zato će, kažu u Fondu PIO, mnogi imati priliku da se brane pred sudom gde će da dokazuju svoju "nevinost".

S druge strane, u KUD-ovima nemaju razumevanja za ovakav tretman umetnika. Kako kažu, njihovi su članovi donosili samo ono što im je svojeveremeno traženo iz Fonda, pa su im nejasna ova nova pravila.

- Naši članovi su potpuno zbunjeni - kaže Vlada Tešanović, direktor KUD "Lola". - U početku su ti spiskovi potrebnih dokaza bili znatno duži i zahtevala se, na primer, članska karta udruženja, zatim fotografije sa koncerata, svedoci, a danas se validnom smatra samo uplatnica kojom se dokazuju honorari. A ko još čuva uplatnice iz sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka?!

Tešanović dodaje da su mnogi bivši članovi penziju primali i po nekoliko godina pre nego što im je ukinuta, i da su svi oni već bili predmet revizija.

Ukazivanja iz Fonda na to da su se mnogi umetnici zapravo okitili tuđim perjem i nezakonito otkupljivali radni staž, razljutila su i ostala estradna udruženja.

- Veoma smo razočarani i ne znamo šta da kažemo starijim kolegama - kaže Milan Graovac, sekretar KUD "Gradimir", koje ovih dana slavi 67. godinu postojanja. - I mi smo našim članovima izdavali potvrde da su se bavili ovom delatnošću, a sada je ispalo da sve to ne važi. Zato su mnogi među njima već napisali žalbe i upravo čekamo odgovore.

A prigovore na rešenja penzijskom fondu poslalo je 405 umetnika, ali ih je 338 već odbijeno. Zato je pravdu pred Upravnim sudom do sada potražilo njih 77, ali ovaj spisak svakako neće biti konačan.

NESTALE BANKE

U NBS kažu da se dokumenta, u zavisnosti od značaja, čuvaju od tri do deset godina, pa je neosnovano da se traže dokazi stariji od roka predviđenog zakonom - kaže Graovac.
- Uz to, ni mnoge banke koje su tada radile više ne postoje. A u "Loli" podsećaju i da "99 odsto udruženja nema kompletnu evidenciju o svojim članovima", pa je traženje dodatnih dokaza nemoguća misija.
 
Natrag
Top