Garancija kod Android telefona. Ima li smisla i kada?

Član
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
149
Već duže vreme citam ovde na forumu i razmišljam na ovu temu, a stalno me podstiču pitanja u vezi rutovanja Android uređaja, otključavanja bootloader-a, instaliranja Custom Rocovery-a i Custom ROM-ova i zaziranje korisnika od ovih aktivnosti zbog garancije.

U mnogim slučajevima garancija ne važi, a svi se hvataju za to da garancija ne važi ukoliko je nešto čačkano po softveru. Pa da vidimo kada se uvažava garancija, a kada ne?

Kod:
Garancija je garancija proizvođača da će vam popraviti uređaj ukoliko nešto ne radi kako treba, a to nije vaša krivica.

Postoje određene restrikcije, tako da je veoma važno da se upoznate šta pokriva garancija a šta ne i koliko traje, pogotovo kada kupujete ovako skupe uređaje.

Koliko važi garancija?

Većina mobilnih telefona i uopšte uređaja ima garanciju od dve godine. U našem zakonu imamo i novi izraz za to, a to je “Pravo na saobraznost“. Baterija na primer je uvek ispod ovog perioda i ona obično važi samo šest meseci. Razlog ovome je što vek baterije direktno zavisi od toga kako je koristite. Ukoliko koristite uređaj u velikoj meri svakog dana i npr. punite ga više puta dnevno, verovatno će mnogo brže baterija da izbugi svoj kapacitet. Baterije su napravljene tako da imaju određeni broj punjenja. Baterija vremenom gubi kapacitet, a to nema nikakve veze sa na primer formiranje baterije.

Šta pokriva garancija?

Garancija pokriva kvarove koje nije izazvao korisnik. Znači samo ako uređaj ima fabričku grešku, podleže garanciji. To mogu biti hardverski i softverski problemi.

Hardverski problemi

Ispustio sam telefon/tablet. Šutnuo sam telefon/tablet. Seo sam na telefon/tablet.

maxresdefault.jpg
galaxy-note-3-crash-test-3009.png


Garancija ne pokriva slučajnu štetu! Ovo uključuje ispuštanje, sedanje na njega i bilo kakvu spoljnu štetu kao na primer ispadanje tastera itd. Znači sva fizička oštećenja ne podležu garanciji. Tako da ako ste u besu šutnuli, razbili ili možda slučajno seli na uređaj, to garancija ne pokriva. Jedino što možete da uradite da se osigurate po ovom pitanju je da platite osiguranje tehnike. Međutim, ovo osiguranje zna da bude skupo i mnogi se kod nas ne odlučuju na to, čak i ako znaju da postoji.

Pokvasio sam uređaj

Ako pokvasite uređaj, garancija se ne priznaje. Čak i ako je bio na veoma vlažnom mestu, vlaga može ući u uređaj i oštetiti ga, što garancija ne pokriva. Čak i ako je uređaj nastavio da funkcioniše nakon izglaganja vlazi, veoma je moguće da je nakon par meseci, vlaga uspela da dopre do vitalnih delova uređaja i da zbog toga prestane da radi, a opet, ovo garancija ne pokriva.

Većina uređaja danas ima indikator koji pokazuje da li je uređaj bio izložen vlazi. Na bateriji se nalazi nalepnica koja je originalno bele boje, ali ukoliko postane ružičasta ona ukazuje na to da je uređaj bio u kontaktu sa vodom ili vlagom i ne podleže garanciji. Sve što možete da uradite je da probate da ga sami popravite ili da odnesete u ovlašćen ili neki drugi servis i da platite popravku.

Takođe, budite obazrivi, unutar svakog uređaja se nalazi nalepnica koja se pokida prilikom prvog otvaranja uređaja. Tako da će proizvođač ili ovlašćeni servis znati da ste ga otvarali ili da ga je otvaralo neovlašćeno lice. Cepanjem ove nalepnice se gubi garancija. Tako da i ako ste pokušali da zamenite masku telefona sami, vrlo je verovatno da ste nesvesno ovu nalepnicu pokidali i narušili garanciju.


Softverski problemi

Postoji mogućnost da je softver, u Android slučaju ROM, Radio, Kernel itd. stigao faličan. Ako se na ovo žalite, garancija bi trebala to da pokrije. Međutim u Android svetu, proizvođači ovakve stvari pokrivaju OTA (Over The Air) apdejtom, tako da ako i odnesete telefon na servis, oni će uraditi apdejt (ako postoji) i vratiti vam telefon “popravljen”. Zato uvek savetujemda redovno ažurirate operativni sistem sami. Takođe se može desiti da vam se telefon konstantno restartuje, poludi i sam otvara aplikacije, šalje poruke itd. Ovo je vrlo verovatno jer ste instalirali neku zlonamernu aplikaciju i ako odnesete na servis, oni će telefon resetovati na fabricka podesavanja. Tako da opet, ako mislite da nešto nije u redu sa telefonom, sačuvajte sve bitne podatke i resetujte ga sami na fabrička podešavanja. Ako se problemi nastave, a verovatno neće, onda ga odnesite na garanciju ili u servis.

Da li dekodiranje (SIM Unlock, otključavanje sa mreže) narušava garanciju?

Nedavno je u Americi pokrenuto ovo pitanje i velike su šanse da će tamo biti dozvoljeno dekodiranje tj. skidanje sa mreže bez narušavanja garancije. Kod nas i naših monopolističkih operatera, će ovo stići za koji milenijum. Otključavanje telefona narušava garanciju u Srbiji i s tim se morate pomiriti.

Međutim, mali broj ljudi zna da nakon isteka ugovora ili u nekim slučajevima otplaćenog uređaja, operater je dužan da vam da kod za otključavanje (SIM Unlock code). Zato, ukoliko vam je istekao ugovor, nema potrebe da plaćate dekodiranje, tražite od operatera da vam daju kod i otključajte vaš Android telefon besplatno.

Zaključak

Moj zaključak bi na sve ovo bio sledeći:

Garancija služi samo prvih mesec dana, ništa više! Ja jedine slučajeve koje mogu da zamislim da će garancija da pokrije je da je neki hardverski deo oštećen, a to se u 99,99% slučajeva manifestuje u prvih mesec dana. Tipa, interna memorija zakazuje, procesor se pregreva, WiFi ili 3G modem je faličan i ne pronalazi mrežu itd itd.

Ja uvek nakon kupovine uređaja ostavim mesec dana uređaj da se “ukiseli” tj. da vidim da li će se manifestovati neki hardverski problemi i onda rutujem uređaj. Kao što sam napisao, svi ovi slučajevi kvašenja, lomljenja, otključavanja ne podležu garanciji, ostaju samo softverski problemi koje ako koristite neki Custom ROM su verovatno popravljeni od strane dobrih programera (često boljih od onih koji rade za velike kompanije) ili hardverskih problema koji su veoma retki.

Uteran vam je strah u kosti ljudi, garancija pokriva veoma mali procenat slučajeva kod pametnih telefona i tableta. Ako imate Custom Recovery, softver ćete uvek moći srediti i to mnogo lakše nego sa oficijelnim softverom. Na netu ima gomila uputstava kako rešiti neki problem ako postoji, tako da ne morate nositi u servis.

A sa druge strane gledano, moj stav je: “Ja sam platio taj uređaj! Moj je! Mogu da mu radim (i hoću) šta god mi padne na pamet! i tačka!”
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.01.2010
Poruka
801
Skoro nikad ne komentarisem ovakve teme ali si me "prislio".

Zamisli: Ulozis pare, placas lokal, placas poreze i radnike i sve ostalo. Postanes zvanican servis Samsung telefona a onda dodjem ja i kazem ti:
- Ubacio sam neki budjav ROM i zeza mi telefon, ne radi.

Ti platis satnicu majstoru, toliko vremena i za kiriju potrosis i popravis moj telefon.
A onda dodjem ja za 7 dana i donesem ti fon sa jos budjavijim romom i... tako 10 puta.

Onda ti podignes kredit i platis: majstora, zakup, knjigovodju, porez... i zavrsis na ulici.
 
Član
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
149
Skoro nikad ne komentarisem ovakve teme ali si me "prislio".

Zamisli: Ulozis pare, placas lokal, placas poreze i radnike i sve ostalo. Postanes zvanican servis Samsung telefona a onda dodjem ja i kazem ti:
- Ubacio sam neki budjav ROM i zeza mi telefon, ne radi.

Ti platis satnicu majstoru, toliko vremena i za kiriju potrosis i popravis moj telefon.
A onda dodjem ja za 7 dana i donesem ti fon sa jos budjavijim romom i... tako 10 puta.

Onda ti podignes kredit i platis: majstora, zakup, knjigovodju, porez... i zavrsis na ulici.
Nemoj da podizes kredit,zatvoris radnju i otvoris novu,sa novim PIB-om i novim imenom vlasnika radnje :roll:
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.554
Ако ме не буде мрзело да тражим, ископираћу два одговора инспекције у којима сам тражио од њих заштиту, у оба случаја сервис је тврдио да је телефон поквашен и у оба случаја инспекција је била на мојој страни. Наравно, пријава мора бити добра, аргументована!
Такође, лично сам покренуо 2010. акцију против закључавања телефона на elitesecurity и rapidserbia a magicmaster је то пренео и на овај форум. Натерао сам са пар људи да теленор измени уговор и да откључава телефоне по истеку уговора. Иначе, rедовно откључавам телефоне у гаранцији и нема проблема.
Када се телефон откључа, ни једна функција није нарушена. Пошто закључавање не нарушава коришћење телефона нити може изазвати квар, тако ни откључавање не може изазвати квар!
Што се тиче рутовања, сваки програм који је на овом форуму наведен као проверен и нуди рутовање једним кликом, нуди и повраћај на старо.
Ако телефон страда у тој мери да мора у сервис, шта они могу видети код хардверског квара? Ништа!
Шта могу видети ако телефон захтева нову инсталацију? Ништа!
Како је дошло до пада система да се мора инсталирати нови, то мора сервис да доказује ако не прихвата гаранцију!
Друго, оног момента када вам уређај приме на сервис, нема више теорије да то докажу јер увек имате право да сумњате да то они раде не би ли имали материјалну корист?!
Уз пријаву инспекцији да вам је уређај примљен у сервис а онда, накнадно, да они тврде да је уређај поквашен, рутован или нешто треће, не пролази јер морају то да докажу у складу са законом из члана 54:
Svaka opravka ili zamena se mora izvršiti u primerenom roku i bez značajnijih neugodnosti za potrošača, uzimajući u obzir prirodu robe i svrhu zbog koje ju je potrošač nabavio.
Значи, тврдњу да сте ви проузроковали квар на уређају морају доказати! Како да докажу после пар дана од пријема уређаја у сервис да је телефон рутован?! Ви можете тврдити да немате појма ни шта је то а камо ли да сте то у стању да урадите а, такође, да тврдите да ако је то лак поступак ко онда може да докаже да управо у сервису нису то урадили не би ли на тај начин изнудили плаћање оправке у гарантном року! Исто је и са поквашеним телефоном!
Значи, само треба да сте упорни и гаранција вам важи две године.
Ја вам то из моје праксе тврдим!
 
Član
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
149
Када се телефон откључа, ни једна функција није нарушена. Пошто закључавање не нарушава коришћење телефона нити може изазвати квар, тако ни откључавање не може изазвати квар!
Apsolutno tacno,ali majmuni tj,mobilni operateri,monopolisti u ugovoru navedu da se mobilni ne smeju otkljucavati,obicni korisnici 95% njih i ne procitaju ugovor,vec samo ga potpisu i na taj nacin su se saglasili sa uslovima ponudjenog ugovora i kraj price. U tom slucaju ti nece pomoci ni jedna inspekcija,niti i jedan sud,na zalost tako je u zemlji Srbiji
 
Natrag
Top