LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Zaštita salata od ove bolesti je veoma teška. Preduzimaju se hemijske, biološke, fizicke i agrotehnicke mere. Međutim, ni jedna, primenjan samostalno, ne daje zadovoljevajuće rezultate. U nekim zemljama primenjuju se fungicidi, neposredno posle rasađivanja, sa sve dok salata ne dobje četiri lista. Međutim, u našoj zemlji fingicidi se ne primenjuju. S toga nam preostaje da koristimo druge mere zaštite.
Primenom plodoreda je teško suzbijati trulež salate zato što paraziti, koji izazivaju ovu bolest, imaju širok krug domaćina. Međutim, istraživanjima je utvrđeno da neke povrtarske biljke, gajene kao predusevi, smanjuju pojavu bolesti. tako je utvrđeno da gajenjem brokole, pre salate, smanjuje pojavu truleži.
Sakupljanje i uništavanje nezemenih delova salate samo delimično smanjuje pojavu bolesti, jer u zemljištu ostaje koren na kome se patogen održava. Širenju zaraze doprinosi i način zalivanja jer, kada se obavlja brazadama, zaraza se raznosi vodom. Zato je blje zalivanje vršiti sistemom kap-kao, veštačkom kišom ili na druge načine.
Dr Mirko Ivanović
 
Natrag
Top