Fotelje i sport: Grebanje o uspehe

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Fotelje i sport: Grebanje o uspehe
[/h] Radio Slobodna Evropa, 5. januar
„Politika se ne sme mešati u sport“ je izlizana parola koja može da ponese titulu šampiona apsurdnosti u Srbiji, jer se iz godine u godinu ispostavlja da su sportske „fotelje“ najomiljenije baš onima koji nikada nisu šutnuli loptu.

11279882704f0586967cbf3145683149_368x274.jpg
Najnoviji hitovi u sportskom svetu su ustoličenje Vuka Jeremića, ministra inostranih poslova Srbije, na mesto predsednika Teniskog saveza, kao i izbor reditelja Emira Kusturice za predsednika Skijaškog saveza Srbije.

Snežana Samardžić Marković, ministarka sporta u Vladi Srbije, rekla je za RSE da se zalaže za depolitizaciju sporta, ali i da podržava sve koji žele da pomognu.

„Znate kako, na primer, ja volim recimo skijanje. Volim ga kao ministarka. Ali ima neko ko skijanje voli više od mene, to su sami skijaši. Ako oni nekoga ​​izaberu da ih predstavlja za mene je taj neko legitimni predstavnik skijaša. Ja se nadam da će Emir Kusturica pomoći skijaškom savezu. Ja sam ministarka sporta i ja volim sve sportove najviše od svih u državi. Ali, ako sami skijaši misle da gospodin Kusturica dovoljno voli skijanje ja nemam razloga da u to sumnjam“, kaže ministarka.

Obrazlažući želju za novom funkcijom, reditelj koji je poznat kao odličan skijaš izjavio je da će se boriti za razvoj zimskog sporta. Dok je ministar Jeremić poručio da možda nije baš stručan ali da mnogo voli tenis.

Dešava se da se na rukovodećim mestima u klubovima i savezima u Srbiji nalaze čak i biznismeni sa kapitalom sumnjivog porekla, ali su po pravilu političari najbrojniji.

Reditelj Gorčin Stojanović, poznat i po svojim briljantnim kolumnama o fudbalu, kaže za naš program da se motivi za angažman nesportskih kadrova u sportu često mogu sažeti u jednu reč – korist.

„Ili je to nekakav novac za koji ne verujem da je tako veliki ali postoji. Ili je to društvena slava. Koja nije važna na tom određenom mestu, nego je prosto bitno biti prisutan medijski ili na lobistički način. I treće je osećanje moći, koje nikako kao psihološku kategoriju ne treba prenebregnuti“, kaže Stojanović.

Iz devedesetih je čuven angažman premijera Mirka Marjanovića, čoveka od najvećeg poverenja Slobodana Miloševića, u upravi FK Partizan, dok se u sadašnje vreme iz Socijalističke partije Srbije u tom klubu ističe Branko Ružić, a u Crvenoj Zvezdi to su Petаr Škundrić, Aleksandar Antić i donedavno Goran Vesić, kadar Demokratske stranke.

Političari u sportu neminovni

Žarko Paspalj, potpredsednik Olimpijskog komiteta Srbije i legenda jugoslovenske košarke, za naš program kaže, ne ulazeći u procenu da li je to dobro ili loše, da je situacija takva da su političari u srpskom sportu neminovnost.

“Današnji sport je uspešan onoliko koliko možeš da uložiš u njega i koliko ustvari daš para Bez novca ne može da se funkcioniše. POšto u ovoj zemlji većina prihoda za sport generalno dolazi iz javnih preduzeća, po formuli da su ona deo nečije partije koja je trenutno na vlasti, samim tim su i ljudi koji odlučuju o tome koliko će ko novca dobiti iz sveta politike. Ovog momenta to je jedan lanac koji je nemoguće zaobići”, ocenjuje Paspalj.
Ministarka Snežana Samardžić Marković smatra da se bivši sportisti često libe da preuzmu odgovornost kao funkcioneri, i predlaže nove ideje za bolje rezultate:

“Pa ja bih svakako pozvala da se angažuju naučnici. Mislim da bi to koristilo sportskim savezima i širini sporta. Znate, sport ima i vaspitnu i ekonomsku dimenziju, a ja kao ministarka pozdravljam sve što može pomoći sportu.”

Žarko Paspalj podseća da privatnici ovde retko ulažu u sport jer im se novac ne vraća, i smatra da će sve dok se ne sprovedu korenite reforme trajati veza političara, klubova i saveza.

“U toj šemi ima i dobrih primera gde ljudi stvarno žele da pomognu na pravi način. I nekada to bude sa dobrim rezultatima, a nekada otprilike novac ide u pogrešnom pravcu. To su stvari koje su takve kod nas i to je jednostavno naša stvarnost", kaže Paspalj.

Ono što se često vidi kao izlaz iz svojevrsnog srpskog sportsko-političkog lavirinta je privatizacija klubova, u kojoj bi novi vlasnici snosili finansijske troškove.

Gorčin Stojanović zaključuje da je rešenje za saveze jednostavno da ljudi van sporta i političari više ne budu tu:

“Grebanje o teniske uspehe je prosto neukusna stvar. Jer uspeh Novaka Đokovića isključivo je njegov lični uspeh. A što se tiče Emira Kusturice i skijanja, tu čovek stvarno nema šta mnogo da kaže. Pretpostavljam da to ima veze sa tim njegovim brdsko-planinskim životom na Mokroj Gori. Ali stvarno ne znam kakve to veze ima sa takmičarskim skijanjem…”

Najdrastičnij primer fukcionisanja sporta uz pomoć politike poslednjih godina je ugovor vredan 800.000 evra kojim je Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije sponzorisalo FK Pаrtizаn, u kojem kadrove ima Socijalistička partija Srbije.

Političar Mlađan Dinkić, čija stranka učestvuje u vlasti, u aprilu je izabran za predsednika KK Radnički iz Kragujevca, koji je potom dobio sponzorski ugovorom sa JP „Aerodrom Nikolа Teslа” u čijoj uprаvi sede Dinkićeve strаnаčke kolege.

 
Natrag
Top