FM predajnik 86-110MHz radio stanica .

Član
Učlanjen(a)
28.07.2009
Poruka
10
Недавно сам стекао кинеску ФМ предајник комплет 86-110МХЗ радио предајник.Који ради са три транзистора.И да С9014 и два С9018.Који ради на ме 5-50 метара.То веома мали домет и пошто живим на селу покривено само један радио станица želim ово предајник на корак до да се чује иу 1км.Мислим да су то учинио да сам бацила јаче транзисторе.Гледао'м другачији семе, али не могу да схватим ко би то могао бити транзистори.
Знам да постоје типови НПН-а. Питао бих вас за помоћ.
Поставио сам слику о томе како изгледа овај предајник.
76mhz-110mhz-fm-transmitter-with-booster-jpg.107372
 

Prilozi

  • 76mhz-110mhz-fm-transmitter-with-booster.jpg
    76mhz-110mhz-fm-transmitter-with-booster.jpg
    65,7 KB · Pregleda: 235
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Tu na tom sajtu sa kog si pokupio ovu sliku u dnu pise da za vece daljine treba da se nakaci dodatni Amplifier/pojacivac.
500mW FM / VHF Transmitter Amplifier / Booster Kit
500mW_VHF_FM_Amplifier_Booster.jpg


..i treba da imas dobru antenu, ko ove vojnicke antene zakacene na kolcu, ko projekt SETI. Kad pustis signal da slete kod tebe radi obdukcije organa.
 
Član
Učlanjen(a)
28.07.2009
Poruka
10
Pre svega hvala.Nije mi jasno gde se kaci ovaj rf input na plocici. I koja je oznaka ovog tranzistora Mislim na AMP:
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Hehe, sad si me uhvato podgrejanog da ti objasnjavam, a ja ne znam ni trezan. Po nekom normalnom redosledu prvo ide radio, pa onda ide antena. E sad umesto da radio signal ode odmah u antenu, on prvo ulazi u ovaj pojacivac signala, pa tek onda u antenu. Znaci ono sto pise input je "ulaz" od tvog recomo mikrofona ili radia ili recimo nekog signala, a output ti je zakacivanje za antenu. Vrlo prosto.

E sad opet, tebe to verovatno uopste ne zanima nego si hteo da dolemis nesto tu misleci da ce da pojacas signal. E to je vec pitanje za ovog Fanuca, on se tu negde vrzma, ali ga nema od onog icidenta sa nekim zenama ovde. Bio valjda njegov red, medjutim upadne @BUGILIJU unutra i ovaj ga nema od tada. Sacekaj, strpi se pa ako naidje ce ti objasni, samo nemoj da zaboravis da mu udaris zahvalu posle, posto i to ima svoje negativne posledice po okolinu itd.
Ajd, ..pa navrati kasnije i ne preuzimaj nikakve preuranjene akcije da ne precrkne neki deo na plocici tog ..itekako vrednog kineskog uredjaja.
 
Član
Učlanjen(a)
28.07.2009
Poruka
10
Pozz.Prijatelju.Hvala na pojasnjenju ali si u pravu kad kazes da zelim da na izlazu za antenu ubacim neki snazniji tranzistor.Ja sam pokusao sa mesto orginala traniztora s9018 ubacim bc547 ali je ostala ista snaga.Antenu i to teleskop sam podigo na krov kuce i lici kao na vojnu antenu ali je domet negde oko 50 metara.Muziku emitujem sa laptopa u mp3 formatu.I cuje se odlicno.Meni je receno da zamenom izlaznog tranzistora mogu pojacati snagu ovog radio predajnika.Ali niko nezna kojim tranzistorima.U svakom slucaju vam hvala na trudu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.07.2009
Poruka
10
Zaboravih napisati da je u predpojacivacu ubacen tranzistor s9014 a u izlazu dva s9018.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Cekaj sad malo cekaj .., znaci ti si antenu Teleskop koja se kaci na krov automobila podigao na krov svoje kuce i ocekujes da ona sada posto je na krovu dobaci 1 km u okruzenju oko tebe, i ti onda otpevas mali koncert u stilu Majkla Dzeksona i dobijes jedan veliki aplauz iz centra sela za bis. Hmm, ovo bi bio dobar vic, ..mislim ako je to ta antena za kola ona je pravljena da prima signal, a ne i da ga aktivno emituje na 1km.
Treba da probas to sve sa boljom antenom, a ovi pojacivaci su dizajnirani bas tako kako treba po shemi i cisto sumnjam da ces tu nesto postici. Znaci odi u prodavnicu elektro oreme i u detalje izlozi svoj problem kako bi ti prodavac dao odgovarajucu antenu ili ako moze da se napravi po shemici doticna ko za radio stanice.
Ti navrati opet kasnije mozda naidje neko od fanova elektrike da pomogne..a ko zna mozda naidje i neki pevac sa estrade...
 
Član
Učlanjen(a)
28.07.2009
Poruka
10
Malo sam guglao i pronaso da je ono ic kolo sa oznakom MSA-0886.Vrlo je lako napraviti.I ovih dana cu pokusati.Malo me buni iz kog tranzistorskog izlaza uzeti signal.Po meni izlaznog koji je povezan sa antenom.Bila bi mi potrebna mala pomoc,dali sam u pravu.Ako neko zna neka mi pomogne.Unapred hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
28.07.2009
Poruka
10
Na kraju uspeo.Zamenom izlaznog tranzistora s-9018 ubacio sam bf i dobio preko 1 km domet.Hvala vam na pomoci.Posebno Bazliku.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Evo i mene, mada vidim da je problem resen. Imao sam duzu pauzu nakon reinstalacije Windowsa, dok nisam ubo lozinku za SF. Zaboravio sam je a ono ReCAPCHA nikako nije radilo da prodjem proceduru zaboravljene lozinke.
A sad o ovom pitanju. Nekada sam pravio slicne predajnike i ladno dobacivao preko kilometra. Po nekom mom iskustvu vazne su tri stvari. Vidim na slici da je predvidjeni napon napajanja od 3 do 12V. Ja sam koristio bateriju od 9V i mislim da veci domet ne moze da se ostvari sa manjim naponom od tog. Druga vazna stvar po meni nije tip tranzistora. Dobro se secam da sam koristio stari BC109C. BF serija je svakako visokofrekventna, ali za frekvencije do 108MHz dobar je skoro svaki. Kljucna stvar je pojacanje. Jedan te isti tip tranzistora moze da ima primerke sa pojacanjem od na primer 30 pa do 300. Kineze nije mnogo interesovalo da mere pojacanja ugradjenih tranzistora i za predajnik biraju one bolje. Za mali domet svaki je dobar. Znaci mislim da nije poenta sto je tranzistor BF nego sto je taj BF sa vecim pojacanjem od originalnog. Inace kod BC107, 108 i 109, i drugih postoji sufiks A, B i C koji upravo indicira pojacanje. A ima najmanje, a C najvece.
Treca i mozda najvaznija stvar je antenski kabl. Najbolje je da ga nema, tj. da antena bude spojena DIREKTNO na izlaz predajnika. Svaki antenski kabl unosi slabljenje proporcionalno duzini i kvalitetu kabla. U slucaju antene na krovu i predajnika u sobi moze da se desi da se vise izlazne snage predajnika pojede u kablu nego sto stigne da se zraci sa antene. Ja bih predajnik postavio ispod crepa sto blize anteni, a iz sobe slao zvucni signal oklopljenim kablom od izvora (zvucna kartica kompjutera, mp3 plejer) do ulaza predajnika.
 
Natrag
Top