Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
31
Ova tema bi trebala da pomogne njenim korisnicima u pronalaženju odgovore u savetima, diskusijama ili uputnim linkovima i upload-ovanim materijalima. Osim navedenog tema moze da posluzi i za isticanje razloga nastajanja pojedinih oblasti u fizici kao i njihovih aplikacija. Iskreno se nadam da cemo svi imati koristi od ove teme.

Pozdravljam sve korisnike!!!:)

Reč fizika potiče od grčke reči phusis koja znači priroda. Fizika je prirodna nauka koja proučava prirodu u najširem smislu. Let ptica ili aviona, putovanje brodova na vodi ili svemirskih brodova, plivanje riba ili podmornica, sudari automobila ili čestica, kretanje jabuka ili planeta, sastav i struktura galaksija, zvezda, planeta, svega što nas okružuje – od kvarkova do kvazara, pa čak i sam nastanak i sudbina Univerzuma, sve to proučava fizika. U savremenom svetu sve fizičke teorije se najčešće izražavaju kao matematičke forumule, ali, kao što je rekao Ajnštajn, suština svake teorije nije u forumlama već u ideji.

Pozdrav!!! :)

Od davnina čovek se interesovao za svet u kome je živeo. Ljudi su pokušavali da shvate procese koji su se oko njih dešavali, da ih opišu i predvide. Prva "meta" ljudske radoznalosti bile su stvari u neposrednoj blizini – zašto stvari padaju na zemlju ako nemaju oslonac, koja su sličnosti a koje razlike između leda, drveta, vode i vazduha itd. Kako je sve više uspevao da razume svakodnevni svet čovek je počeo da razmišlja i o prirodi svemira, obliku Zemlje, kretanju Sunca i Meseca. Bilo je mnogo teorija koje su pokušale da objasne te pojave, ali sve one su to radile na manje ili više pogrešan način. Bez obzira na netačnost tih teorija, one su dale ogroman doprinost daljem razvoju fizike i ljudskog društva uopšte.

Jedno od prvih poznatih "otkrića" u fizici dogodilo se davne 585. godine pre nove ere kada je Tales iz Mileta uspeo je da predvidi pomračenje Sunca, a zatim, u vekovima koji su dolazili oktića su se nizala.

Teško je izdvojiti najvažnije ideje iz tog najranijeg perioda ali sigurno treba pomenuti učenja Pitagorejaca o tome da je Zemlja okrugla (500. g.p.n.e), Anaksagore da su Sunce, Mesec i zvezde sastavljene od istog materijala kao i Zemlja, sa tom razlikom da su stene na Suncu usijane (470. g.p.m.e), Demokrita koji je shvatio da se Mlečni put sastoji od mnogo zvezda (385. g.p.n.e) i naravno Aristotelovih prvih zakona fizike o kretanju tela.

Osim posmatranja i tumačenja kako se stvari oko njih kreću stari narodi pokušavali su da razumeju od čega je svet u kome žive izgrađen. Aristotel, i njegovi predhodnici, smatrali su da je svet izgrađen od nekoliko elemenata. Ideja o tome koji su to elementi i koliko ih zapravo ima vremenom se menjala, ali u osnovi uvek je bila ista: voda, vazduh, vatra i zemlja. Prvi čovek koji je verovato da je priroda izgrađena od istih, malih i nevidljivih delića bio je Leukip. Te deliće on je nazvao atomi, od grčke reči atomos koja znači nedeljiv. Leukipovu ideju donekle je izmenio Demokrit koji je smatrao da se atomi međusobno razlikuju, i da je svet izgrađen od više vrsta atoma. Osnove Demokritove ideje potvrdio je Mendeljejev mnogo vekova kasnije (1869. god) kada je postavio periodni sistem elemenata.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Kada pogledam ko mi je predavao i predaje fiziku kako u osnovnoj tako i u srednjoj školi, zapitam se da li nešto kod nas možeš da naučiš ili sve ostaje samo na knjizi...:roll:
 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
31
Sve zavisi od načina predavanja materije kao i zainteresovanosti slušaoca. Da bi nešto naučio i kasnije znao da primeniš moraš tragati za praktičnom primenom toga što si naučio.

Po meni veći značaj, za saznavanje o nečemu, ima zainteresovanost. Ako se poseduje ta karakteristika predavač vam ne treba. On je tu samo da olakša, ukazivanjem na bitne elemente.

Najbolji način za saznavanje nečega jeste da sebi postaviš čuveno pitanje: A kako ovo radi, čemu služi i kako ja mogu da ga upotrebim?

Pozdrav!!!

Nakon Aristotela sve do XVII veka nije bilo nekih većih događaja na polju fizike, a u tom veku Galileo Galilej svojim otkrićima stvorio je fiziku koju danas poznajemo. Galilej je sumljao u zakone koje je postavio Aristotel, ali što je još važnije on je sumljao u metod istraživanja koji je do tada primenjivan. Za razliku od Aristotela i njegovih sledbenika, koji su smatrali da se priroda može opisati samo razmišljanjem, Galilej je počeo da proverava zaključke do kojih se došlo razmišljanjem. Jednom rečju Galilej je uveo eksperiment u fiziku. Od Galilejevih okrića sigurno treba izdvojiti: Jupiterove satelite (1610. g), zakon inercije (1613), teorija plime i oseke (1624) i princip relativnosti (1632).
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
1
BRSTE KRETANJA
Imao sam kontrolni iz fizike i na jednom pitanju sam napisao
Da uzrujana muva u letu ima ravnomerno,krivolinijsko kretanje.
Napisao sam i da skijas u letu (kada skoci) ima neravnomerno,krivolinijsko kretanje
Nije mi tacno zasto
 
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
Java Apleti za Fiziku

1. Mehanika
2. Oscilacije i talasi
3. Elektrodinamika
4. Optika
5. Termodinamika
6. Teorija relativnosti
7. Atomska fizika
8. Nuklearna fizika
 
Član
Učlanjen(a)
09.01.2010
Poruka
39
Lepo, ali

Pa ovako.
Drage volje bi se ukljucio u diskusiju, ali sa obzirom da sam pre nekoliko dana vodio prepisku sa nekim "vrsnim poznavaocima" fizike koji "strucno" pobijaju Ajnstajna i Hokinga, cak su i imali "svoje tumacenje" STR i OTR, svaka naucno dokazana cinjenica je njima nebitna (ako zelis pogledaj u temama "najveca dostignuca XX veka i "najveca zavera u istoriji covecanstva"),veruj mi da sam shvatio da je najbolje samo citati i ne mesati se, jer svakim svojim komentarom nekome otvaras prostor za "teorije zavere" i slicne gluposti.
Znam da sad bas ovim postupkom mozda otvaram nepozeljne komentare i diskusije, ali
moram da izrazim svoje cudjenje i razocaranost.
Izvini, ali ovo sam morao negde napisati, a ova tema mi je najbliza.
Stvarno ti od srca zelim da se ova tema nastavi, i da bude zanimljiva i hvala ti za gore postavljene postove.
veliki pozdrav!!!:dntknw::diablo:wizard
 
Član
Učlanjen(a)
01.03.2010
Poruka
20
Nacices gomilu 'strucnjaka' na ovom forumu koji pisu samo da bi nesto pisali. Pitanje je uopste da li oni to stvarno misle ili samo lupaju gluposti onako.. Ko je neostvaren u zivotu, ocigledno mora na forumu da dokazuje svoje apsurdne tvrdnje. Inace bi svoj naucni rad poslao na neki Univerzitet svetskog renomea... A nece propustiti ni priliku da sve pripisu Velikoj teoriji zavere ciji je jedini cilj da sprovede destrukciju covecanstva.. ne treba to slusati.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Pa ovako.
Drage volje bi se ukljucio u diskusiju, ali sa obzirom da sam pre nekoliko dana vodio prepisku sa nekim "vrsnim poznavaocima" fizike koji "strucno" pobijaju Ajnstajna i Hokinga, cak su i imali "svoje tumacenje" STR i OTR, svaka naucno dokazana cinjenica je njima nebitna (ako zelis pogledaj u temama "najveca dostignuca XX veka i "najveca zavera u istoriji covecanstva"),veruj mi da sam shvatio da je najbolje samo citati i ne mesati se, jer svakim svojim komentarom nekome otvaras prostor za "teorije zavere" i slicne gluposti....

E vidiš prijatelju, jedno je Ajnštajn i STR i OTR a sasvim drugo put na mesec....

Ovu temu nisam našao vezano za Ajnštajna a o putu na mesec znam gde je i učestvovao sam u njoj...Put na Mesec se "desio" ali ga više niko i ne pominje, ni kao plan a taman posla obnovljenu ekspediciju, zato to i jeste priča za sebe i za sumnju...

Dok je Ajnštajn svojom STR i OTR otvorio potpuno nove vidike ljudima a naravno i naučnom "svetu"... I Ajnštajn je i jedan od onih koji su postavili temelje Kvantne fizike koju jako malo ljudi može da shvati i dočara, ali to ne znači da je "prazna" priča....
 
Član
Učlanjen(a)
09.01.2010
Poruka
39
E vidiš prijatelju, jedno je Ajnštajn i STR i OTR a sasvim drugo put na mesec....

Ovu temu nisam našao vezano za Ajnštajna a o putu na mesec znam gde je i učestvovao sam u njoj...Put na Mesec se "desio" ali ga više niko i ne pominje, ni kao plan a taman posla obnovljenu ekspediciju, zato to i jeste priča za sebe i za sumnju...

Dok je Ajnštajn svojom STR i OTR otvorio potpuno nove vidike ljudima a naravno i naučnom "svetu"... I Ajnštajn je i jedan od onih koji su postavili temelje Kvantne fizike koju jako malo ljudi može da shvati i dočara, ali to ne znači da je "prazna" priča....
A ti kao razumes?
Dosta mi je vise "kucnih Da Vincija, Ajnstajna, Tesli..."
Prijatelju veruj ti u sta hoces, to je tvoj licni izbor!
Samo pre nego sto nesto prokomentarises dobro (ali DOBRO) razmisli da li poznajes tu temu, a pozeljno i nesto procitati.
 
Natrag
Top