Firma mu dala stan, pa prodala zgradu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Firma mu dala stan, pa prodala zgradu





slitunain.php

Izvor: Nezavisne novine Maja Rener - 06.03.2011 21:00

19123792.jpg



SARAJEVO - Nedeljko Ikonić osam godina vodi sudsku bitku za pravo na otkup stana u Vogošći koji mu je bivša firma, Tvornica automobila Sarajevo (TAS) dodijelila 1992. godine, ali je poslije rata cijelu zgradu prodala bez Ikonićevog znanja i saglasnosti.
Ovaj bivši radnik TAS-a živio je kao podstanar u Vogošći do 1995. godine kada je izbjegao u selo Pjevčići kod Rogatice, gdje se i sada nalazi. Tvrdi da je čekao da zgrada bude izgrađena i da useli u stan, te da ne bi danas bio izbjeglica da je firma ispunila obavezu da mu preda stan kada bude završen.
"Jedva preživljavam i želim da se vratim u Vogošću, ali ne mogu jer nemam gdje. Osam godina mi osporavaju stanarsko pravo. Ne bih se ni iselio iz Vogošće da sam imao svoj stan. Ostao bih jer nemam oraha u džepu. Uvijek sam bio častan i pošten. Sada ne radimo ni ja ni supruga, a imamo kćerku srednjoškolku", kazao je Ikonić.
Dodao je da je 1992. godine dobio otkaz u TAS-u i nije čak dobio ni otpremninu kao ostale kolege.
Firma TAS je 1991. godine donijela odluku da njemu i njegovim 13 kolega dodijeli stanove, a rješenje o dodjeli je doneseno 1992. godine.
"Samim tim se firma obavezala da ću useliti u stan kada zgrada bude izgrađena i da ću imati pravo na otkup. To je navedeno i u prvostepenoj presudi. Međutim, zgrada je prodana i to u bescijenje, a mene niko nije obavijestio da će prodati zgradu", rekao je Ikonić.
Prije godinu Općinski sud u Sarajevu donio je presudu po kojoj se TAS obavezuje da oslobodi stan "od stvari i ljudi" i sa Ikonićem zaključi ugovor o korištenju stana. U protivnom presuda zamjenjuje taj ugovor i pravo na otkup. Međutim, ona nije pravosnažna jer je na nju uložena žalba i sudski postupak još traje.
Preduzeće TAS je izgradnju 46 stanova u Ulici Tome Mendeša platilo prije rata kada je gradnja počela, a nedovršeni objekat je 2001. godine prodalo visočkoj firmi IGM za 830.000 KM. Za ovo je Ikonić saznao 2002. godine od službenika općine Vogošća, kada je i podnio tužbu. Zgrada je završena 2005. godine, a u dvosobnom stanu dodijeljenom Ikoniću, prema riječima njegovog advokata Fikreta Cocalića, danas neko živi.
Do nadležnih u TAS-u nismo uspjeli doći s obzirom da firma nema registrovan telefon, a ni u registru Općinskog suda u Sarajevu nam nisu odgovorili da li preduzeće još postoji i ko je direktor.
Advokatica koja zastupa TAS izbjegla je da kaže ko je direktor firme uz obećanje da će nam se javiti, što nije učinila.
U Sindikatu metalaca Kantona Sarajevo rekli su da TAS postoji samo na papiru.
U tekstu presude je navedeno da je zastupnik TAS-a u odgovoru na tužbu istakao da Ikonić nije stekao svojstvo nosioca stanarskog prava jer se ono stiče danom useljenja, a Ikonić nije mogao useliti jer zgrada nije bila završena.
Tadašnji direktor TAS-a Zijad Kafedžić, koji je sada u penziji, izjavio je da nisu prenijeli nikakve obaveze na firmu IGM u vezi sa dodjelom stanova jer su smatrali da između TAS-a i radnika nije postojala pravna obaveza. Izjavio je i da Ikonića nisu obavijestili o prodaji jer nisu imali njegovu adresu, a da mu je u jednom telefonskom razgovoru rekao da su bili prinuđeni prodati zgradu.
 
Natrag
Top