Filmske recenzije

Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Inception (Početak)

Jedino nisam verovao svojoj sestri koja mi je još pre 10 dana kratko napisala da je Inception teška budalaština, sa nikakvim zapletom i fantastičnim specijalnim efektima i senzacionalnim arhitekturama snova.

ev0yvk.jpg



Inception (2010)
Režija: Kristofer Nolan
Uloge: Leonardo DiKaprio, Ken Vatanabe
Distribucija: Tak

Priznajem, bio sam ubeđen da idem da vidim film godine. Verovao sam Nolanovoj dosadašnjoj filmografiji, ''Mementu'' i ''Insomniji'', fantastičnim Betmenima, pa čak i ''Prestižu''. Verovao sam (ha!) i globalnoj filmskoj kritici, pa sam i sam očekivao ''remek-delo maskirano u letnji hit''. Verovao sam čak i onom uzbudljivom trejleru u kojem se ruše gradovi, a ljudi lebde. Mislim da bi sve to mogao i G. da napiše - uostalom zajedno smo jedva dočekali dan premijere.

Jedino nisam verovao svojoj sestri koja mi je još pre 10 dana kratko napisala da je Inception teška budalaština, sa nikakvim zapletom i fantastičnim specijalnim efektima i senzacionalnim arhitekturama snova. Tako je i završila mail - konstatacijom da nema u tom Holivudu više nikoga ko je u stanju da napiše dobar scenario. Ali, mislio sam se ja, to je negde bilo i očekivano od nje - neko ko na plaži čita Borhesove ''Kružne razvaline'', nekako po definiciji mora da prezire holivudske metafizičke i metaforičke zagonetke/slagalice.

Na kraju, najlakše mi je bilo da priznam da je moja sestra u pravu, i to potpuno. Nije mi bilo teško ni zbog proćerdanog vremena ili potrošenih para. Znam, najgori sam 'nerd', ali jedino zbog čega sam odjednom postao zabrinut je bio sledeći Betmen.

Dominik Kob je lopov, ali ne baš sasvim običan lopov. On prodire u tuđe umove onda kada su ljudi najranjiviji, kada spavaju. Zahvaljujući svom talentu, on je u stanju da iz žrtve izvuče najdublje tajne sakrivene i zaključane u podsvesti i snovima. Ali i Dominik ima svoje probleme i svoje demone. Zbog tragedije koja je zadesila njegovu ženu, a za koju policija krivi baš njega, on više ne može da se vrati svojoj kući i svojoj deci. Međutim, novi klijent ima ponudu koju Dom nikako ne može da odbije - njegova prošlost će biti potpuno oprana ukoliko uspe da najnovijoj žrtvi usadi ideju koja će kasnije dovesti do finansijskih i političkih promena koje će njegovog novog klijenta učiniti vrlo srećnim.

Iako se zadatak čini potpuno nemogućim, čak i za njegov fantastični talenat, Kob okuplja ekipu kadru i za takva neverovatna dela. Za ovakav savršen zločin potrebne su i savršene pripreme, ali i pored svega, pojavljuje se neprijatelj koji može da anticipira svaki njihov potez. Neprijatelj kojeg je samo Kob mogao da predvidi.

Naoružani strpljenjem i svesni da samo uz punu koncentraciju možemo da se u potpunosti uživimo u novu Nolanovu misteriju, G. i ja smo se smestili u iznenađujuće dobro popunjenu Kolosej dvoranu. Iz trećeg reda, već pomenute arhitekture snova izgledaju revolucionarno, nestvarno, Leonardo je po običaju sjajan, ali bez obzira na ogroman kredit koji je novi Nolanov projekat imao u mojoj svesti, podsvest mi je govorila da nešto ozbiljno nije u redu sa ''Početkom''.

Iako prva polovina inače beskonačno dugačkog filma neodoljivo podseća na neku od uzbudljivih ''Ocean's 11'' priča u kojoj su banke i dijamanti zamenjeni informacijama koje se mogu ukrasti u snu, početak samog raspleta donosi otrežnjenje od bilo kakve iluzije. Odjednom, svaki kadar filma izgleda nategnuto i neprirodno, a fascinantni vizuelni prizori odjednom više ne mogu da sakriju ogromne praznine u priči koja svakim trenutkom postaje sve predvidivija i očiglednija. Konfuzna i prekomplikovana.

Ali to nije i ono najgore - u poslednjih sat vremena sam prvo imao neprijatan osećaj da bolujem od onog dečijeg sindroma nedostatka pažnje i koncentracije koji me sprečava da shvatim kojim putem ide priča, pa sam se zatim setio svojih godina i posumnjao da me je konačno stigla 'mad cow desease' ili onaj starački sindrom na A, da bih na kraju, u poslednjem stadijumu pomislio da sam, jednostavno, glup i da (nema tu pomoći) ništa ne mogu da ukapiram. I povrh svega, bilo mi je i dosadno, iako su se na platnu i dalje vrtele one fascinantne scene iz snova.

I tako je bilo do samog kraja, jeftinog i najmanje očekivanog od jednog do sada bezgrešnog reditelja. G. i ja smo prvo malo poćutali, stideći se valjda sami od sebe, a onda zajedno i u glas konstatovali da nije ništa pogrešno u nama, već da je film, jednostavno bezveze. Uspeli smo da do poslednjeg stepena napnemo sopstvene ganglije i da razrešimo neke nedoumice u vezi same priče (uh, izgleda da ipak nisam glup) i posle toga sve je bilo lakše, pa čak i staviti ovakve reči na papir.

Iako ''Početak'' očigledno nije sasvim loš bioskopski doživljaj - publika je svih 150 minuta otpratila a da nije ni zucnula od napetosti i iščekivanja nečega (što se nikada nije dogodilo) - razočaranje je bilo očigledno, a naročito se očitalo u kolektivnom uzdahu koji je usledio nakon zatamnjenja poslednjeg kadra Leonardove magične čigre.

Još jednom, što reče moja sestra, bolje da su nekog Borhesa ili Kortasara na tu temu iskoristili. G. i ja ćemo se zadovoljiti i - novim ''Predatorima'', recimo, čim dođu u bioskope. A Betmen ionako neće stići do 2012. godine. Do tada se možda i Nolan probudi iz svog košmara.

G: ***1/2
Ja: **1/2
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Grad Lopova

05. novembar 2010. 14:58

Sve je toplo-hladno u ''Gradu lopova''. Nije ni čudo kada je Ben Aflek u centru pažnje. Vratolomna biografija mu je dodeljivala uloge lepotana, blokbaster zvezde, ljubimca žute štampe, reditelja sa zapaženim debijem, dobitnika ozloglašene Maline, konačno i glumca sa sve sumnjivijom i diskutabilnijom filmografijom.


v188104p0.jpg

GRAD LOPOVA
The Town (2010)
Režija: Ben Aflek
Uloge: Ben Aflek, Rebeka Hol, Džeremi Rener
Distribucija: Tak


Kao što rekoh prošle nedelje, na projekciju ‘’Grada lopova’’ krenuo sam sa jednom od pročitanih bombastičnih najava koja kaže da bi ovaj film mogao da se posmatra i kao vanbračno dete Majkl Manovog filma ''Heat'' i Skorsezeovog ''Departed'', pa meni bolja preporuka i nije bila potrebna. I M. sam ubedio da će baš tako i biti. U onoj velikoj sali u centru Sava, sve je bilo kako i treba – dobro popunjena dvorana i film preko džinovskog platna. Na kraju projekcije, Beograđani su Benu Afleku, reditelju i glavnom glumcu uputili dobar aplauz, pa sledeće redove ne bi bilo loše pratiti i sa tim saznanjem. U svakom slučaju, M. i ja nismo dobili ono čemu smo se nadali.

Film govori o Čarlstonu, predgrađu ili delu Bostona, poznatom po statistici koja ga postavlja na prvo mestu po broju pljačkaša banaka i uopšte kradljivaca u celoj Americi. Kriminal je u Čarlstonu stvar tradicije i porodičnog nasleđa, pa tako i naši glavni junaci na čelu sa Dagom Mekrejom upražnjavaju oružane pljačke banaka kao svoj životni stil. Dag i Džejms imaju naročito uvezane, skoro rodbinske veze, ali i cela četvorka funkcioniše kao prava familija. Kao grupa, oni dobijaju poslove pravo iz cvećare iz koje operiše irska mafija i sve ide sasvim dobro sve dok pri jednoj od aljkavo izvedenih pljački ne nalete na Kler, vrlo zgodnu menadžerku banke koja na kratko postaje i njihov talac. Iako maskirani tokom cele akcije, momci su ne malo iznenađeni kada shvate da je njihov talac devojka iz kraja. I dok se Dag sve više zaljubljuje, sve je jača i njegova svest o tome da je vreme da se izvuče iz dosadašnjeg života. To se, međutim, nikome ne dopada – ni Džejmsu, a još manje mafiji.

Sve je toplo-hladno u ''Gradu lopova''. Nije ni čudo kada je Ben Aflek u centru pažnje. Vratolomna biografija mu je dodeljivala uloge lepotana, blokbaster zvezde, ljubimca žute štampe, reditelja sa zapaženim debijem, dobitnika ozloglašene Maline, konačno i glumca sa sve sumnjivijom i diskutabilnijom filmografijom. Kao reditelj, Aflek je u svom drugom filmu napravio mnogo sjajnih stvari – akcione scene su eksplozivne i uzbudljive, priča je ispričana vrlo vešto, glumci su sjajno i odabrani i vođeni, njegov Boston je spektakularan – ali ona mesta na kojima se nije proslavio, opasno su ugrozila ugled celog filma. Reditelj Aflek je opasno miskastovao glavnog lika ove priče kada je za film odabrao samog sebe. Aflek glumac je onakav kakav jeste, krut, neuverljiv i trapav, a u ovom slučaju i nezamisliv kao lik kojeg pokušava da oživi – mastermajnda genijalno osmišljenih pljački.

Visoko oktanske akcione scene ne bi bile ništa kada se kroz njih ne bi provlačila i ljubavna priča, ali je tu kao kolatelarna žrtva nastradala Rebeka Hol koja, iako svojom pojavom hipnotički privlači pažnju, ovde pati od očigledne dezorijentacije – njen nesrećni lik prelazi put od japi devojke menadžera banke, preko taoca, uplašene žene koja bi da postane učiteljica, saučesnika u zločinu i na kraju pravog dobrotvora. Ništa bolje nije predstavljen ni sam Čarlston, bastion irske tvrdoglavosti i fatalističke naravi. Ovde sve pršti od stereotipa, brojnih 'nepisanih pravila' o lojalnosti i familijarnoj odanosti, lokal patriotizma i već toliko puta viđenih priča o godinama provedenim u zatvoru i prilagođavanju.

Ali nije sve crno u ''Gradu lopova''. Taman posla. Na žalost, ovakvi trileri se retko danas prave, pa je Aflekova dvoiposatna saga u stvari retka zverka. Stilizacija i pažljivo građena atmosfera u kombinaciji sa već pomenutom akcijom, ali pre svega fantastični Džeremi Rener koji će tek da eksplodira u budućnosti, dovoljno su dobri razlozi da se zaputite u svoj lokalni multipleks kada ovaj film stigne u bioskope. Na kraju, slobodno se može reći i to da je ''Grad lopova'' najbolji triler sa temom organizovanih pljački još od Manove ''Vreline'', ali oni koji se na projekciji pojave sa prevelikim očekivanjima, provod će im biti kakav je bio i naš – mlak. Svi ostali će aplaudirati.


M: **
Ja: ***
 
Član
Učlanjen(a)
09.07.2009
Poruka
2.898
Inception (Početak) i Grad Lopova

Izvor Mondo

Napisao Miško Bilbija


214-big.jpg


Na medijima prisutan od 1986. godine (Radio Studio B). Jedan od suosnivača Radija B-92, muzički urednik radija, a kasnije i direktor programa TV B92. Isto to i na Enter TV. Mnoge novine (Ritam, Neon, Plejboj...). Trenutno glavni urednik Novog radija Beograd, internet radio stanice. Mnogo i piše. Na Mondu redovno piše od 2006. godine.
 
Natrag
Top