FIA Formula 1 World Championship

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
F1: Hamilton i Alonso najbrži
Izvor. B92 | AK
Luis Hamilton i Mercedesa i Fernando Alonso iz Ferarija bili su najbrži na prva dva treninga pred Veliku nagradu Australije.

4389423625322d690b7141242333489_orig.jpg
Beta/AP Photo
Španac Alonso je bio najbrži na prvom treningu ispred Džensona Batona, Valterija Botasa i Felipea Mase, dok Hamilton nije imao vreme.

Već na sledećem treningu Britanac je opravdao ulogu favorita u Melburnu i ostvario najbolje vreme ispred timskog kolege Nika Rozberga, te Alonsa i branioca titule Sebastijana Fetela.

Prvi trening obeležio je Alonso koji je probio led na Albert Parku i prvi izvezao krug u novoj F1 sezoni. Španac je bio skoro pola sekunde brži od Džensona Batona iz Meklarena i Valterija Botasa iz Vilijamsa.

1944152975322d692193f9631265621_orig.jpg
Beta/AP Photo
Iako je tokom testova u Heresu i Bahreinu Mercedes imao najspremniji bolid, Nemci su zakazali već na startu u Melburnu jer im se uključio lažni alarm senzora za gorivo.

Aktuelni šampion Sebastijan Fetel nije previše zaostajao za najbržim, samo sekundu, a oduševio je i debitant Danijel Rikiardo koji je izvezao 26 krugova i bio ispred timskog kolege za tri desetinke.

Bilo je i izletanja na prvom treningu, a najviše se mučio Lotus koji je tokom 90 minuta izvezao samo dva kruga.

Prvi trening:
1. Fernando Alonso (Španija) Ferari 1:31,840 minuta
2. Dženson Baton (V. Britanija) MekLaren 1:32,357
3. Valteri Bottas (Finska) Vilijams-Mercedes 1:32,403
4. Felipe Masa (Brazil) Vilijams-Mercedes 1:32,431
5. Danijel Rikiardo (Australia) RedBul-Reno 1:32,599
6. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes 1:32,604
7. Sebastijan Fetel (Nemačka) RedBul-Reno 1:32,793
8. Kevin Magnusen (Denska) MekLaren 1:32,847
9. Kimi Raikonen (Finska) Ferari 1:32,977
10. Žan-Erik Vernj (Francuska) Toro Roso-Reno 1:33,446

Drugi trening protekao je u dominaciji pilota Mercedesa. Ovaj put nije bilo lažnih uzbuna, pa su Luis Hamilton i Niko Rozberg jedin vozili krug ispod 90 sekundi.

Alonso je zadržao ritam iz prve runde pa je pratio rivale iz Mercedesa u svom Ferariju, a popravio se i šampion Fetel u Red Bulu koji je bio dve desetinke sporiji od Španca.

13617102685322d6937552d116696885_orig.jpg
Beta/AP Photo
U prvih deset vremena bili su i ostali bolidi Ferarija i Red Bula, oba Meklarena i jedan Vilijams, a pratio ih je Niko Hilkenberg iz Fors Indije koja je opravdala samopouzdanje koje je imala na testovima u Bahreinu.

"Mercedes je veoma brz, a veoma je izjednačena borba za drugo mesto između Meklarena, Vilijamsa, Red Bula i Ferarija. Mislim da Ferari ima blagu prednost, ali me zbunjuje zašto je Alonso više izvlači iz svog bolida od kolege Raikonena.

Najviše se muči Lotus, oni su prošle sezone prevazišli očekivanja, ali im bolid deluje nestabilno na stazi", rezimirao je prva dva trening F1 analitičar BBC-ja Alan Mekniš.

Drugi trening:
1. Luis Hamilton (V. Britanija) Mercedes 1:29,625 minuta
2. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes 1:29,782
3. Fernando Alonso (Španija) Ferari 1:30,132
4. Sebastijan Fetel (Nemačka) Red Bul 1:30,381
5. Dženson Baton (V. Britanija) MekLaren 1:30,510
6. Danijel Rikiardo (Australija) Red Bul 1:30,538
7. Kimi Raikonen (Finska) Ferari 1:30,898
8. Valteri Botas (Finska) Vilijams 1:30,920
9. Kevin Magnusen (Danska) MekLaren 1:31,031
10. Niko Hilkenberg (Nemačka) Fors Indija 1:31,054







 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Vreme je za novu eru Formule 1!
Čekanje je gotovo, ovogodišnji šampionat Formule 1 počinje u nedelju trkom za Veliku nagradu Australije, koja će doneti odgovore na mnoga pitanja. Nova sezona predstavlja put u nepoznato, zbog najradikalnijih izmena pravila u istoriji sporta, pa se očekuje potpuna promena u odnosu snaga. Titulu brane Sebastijan Fetel i Red Bul, koji su imali problema tokom testiranja, pa mladi Nemac prvi put u odbranu titule ne ulazi kao favorit. To znači samo jedno, da nas verovatno očekuje jedan od najuzbudljivijih šampionata u istoriji...



Peter Clausen Film & TV / Red Bull Content Pool
Prošle godine Pirelijevi pneumatici su začinili šampionat, a sada će to učiniti brojne promene. Iako su timovi imali dosta vremena da se spreme, neki su odradili dobar posao, dok su drugi dočekali ovogodišnji šampionat nespremni. Međutim, svi su saglasni u oceni da ništa neće biti jasno sve dok se ne završi trka na stazi „Albert park“.

Prvi put posle dosta godina praktično je nemoguće bilo šta predvideti, zato što nikada ranije nismo videli toliko promena u 'jednom cugu'. Iako su se neki vozači izdvojili tokom testiranja, ona nisu mogla da daju jasniju sliku iz jednog prostog razloga, a to su strategije koje su timovi imali određenih dana, ali i činjenice da razlike nisu bile toliko velike.

Na papiru, Mercedes i Vilijams su na kraju testiranja, posle 12 dana provedenih na stazi. bili ispred ostalih, ali su im vozači Ferarija i Fors Indije disali za vratom. Red Bul je, s druge strane, imao veliki broj problema, pa je Fetel nekoliko puta završavao dan bez završenog brzog kruga. Zbog toga se mnogi pitaju hoće li aktuelni šampion uopšte završiti prvu trku sezone, a mnogi su još odavno najavili da ćemo videti nezapamćen broj odustajanja.

Šta se promenilo između dve sezone?

Peter Clausen Film & TV / Red Bull Content Pool
Možda je bolje pitanje šta je ostalo isto između dve sezone. Promene čiji smo svedoci su verovatno najveće od prvog šampionata Formule 1. Bilo je velikih promena tokom godina, ali nikada nije bio slučaj da se toliko različitih uvede u jednoj sezoni. Najveća promena su sigurno motori, 1,6 litarski turbo V6, koji Formulu 1 vode u smeru hibridne tehnologije. To ujedno znači da će bolidi tokom trke koristiti 35 odsto manje goriva nego što je slučaj bio prošle godine.

Dizajn motora ove sezone je bio gotovo jednako bitan kao aerodinamika, zbog čega je većina dizajnera sa radom počela mnogo ranije nego što bi bilo ko mogao da zamisli. Svako od njih je morao da osmisli način kako da napravi savršen balans između mehaničke snage i električnog sistema uz pomoć sistema za povraćaj energije (ERS), što utiče kako na konjsku snagu motora, tako i štednju goriva. Sve to može mnogo da utiče na strategiju tokom trka.


Peter Clausen Film & TV / Red Bull Content Pool
Stručnjaci kažu da motori koji su korišćeni u Formuli 1 do prošle sezone, 2,4-litarski V8, nisu uopšte bili komplikovani, ali da su oni uvedeni za ovogodišnji šampionat potpuna suprotnost. Turbo motori se vraćaju u šampionat prvi put od 1988. godine, a ovoga puta će imati dve jedinice za skladištenje energije. Jedna radi slično kao KERS, odnosno pretvara kinetičku energiju dobijenu pri kočenju u elektricitet, dok druga energiju dobijenu od gasova iz auspuha pretvara u električnu energiju.

Novi motori, njihova osnovna verzija, stvaraju snagu od 447 kilovata, a dodatnu dobijaju od sistema ERS, koji ima dvostruko veću snagu u odnosu na KERS, koji je korišćen do ove sezone. ERS može da se koristi otprilike pola minuta po krugu, tačnije 33,3 sekunde, što znači da vozači mogu da ga koriste mnogo duže nego što je slučaj bio ranije, a uticaj tog sistema na stazi će biti mnogo veći. Zanimljivo je da se novi sistem aktivira automatski, a ne kao ranije kada vozač odluči da je potrebno.


Peter Clausen Film & TV / Red Bull Content Pool
Vozačima će tokom sezone biti dozvoljeno po pet motora, u odnosu na osam, kakav slučaj je bio prethodnih sezona. Specifikacije istih 'zamrzla' je Svetska automobilska federacija u Bahreinu 28. februara, po završetku predsezonskih testiranja. Još jedna promena u odnosu na prošle sezone je to da vozači sada na raspolaganju imaju osam brzina, a ne sedam, a homologaciju je odredila FIA.

Pored svega toga, timovima će biti dozvoljeno samo 100 kilograma goriva, odnosno 140 litara, tokom trke. Svaki tim koji se bude oglušio o to pravilo biće diskvalifikovan. Mnogo toga će zavisiti od procesa točenja goriva, pošto će preciznost uticati na snagu motora, ali i trošenje goriva.


Peter Clausen Film & TV / Red Bull Content Pool
Što se tiče aerodinamike, najveća promena vidljive su na auspuha, koji sada mora da ima određene dimenzije i ugao. Samim tim, timovi više ne mogu da menjaju njegovu poziciju da bi povećali aerodinamičkin učinak. Kada se pogleda sam izgled bolida, ono što najviše 'upada u oči' su nosevi bolida, koji moraju da budu centrirani na 185 milimetara, odnosno tek iznad prednjeg krila. Zbog toga smo svedoci različitih rešenja pojedinih timova, a po onima koji su smislili pravila, takvi nosevi će povećati bezbednost.

Prednja krila su u odnosu na prethodne sezone uža za 150 milimetara, dok su zadnja manja, a i ove snage ćemo imati i DRS. Na snazi će biti isto pravilo po kojem taj sistem može da se koristi pri preticanju samo ukoliko vozač ispred ima prednost manju od jesne sekunde. Međutim, krilo će se otvarati na 65 milimetara, 15 više nego ranije. Takođe, minimalna težina je povećana sa 642 na 691 kilogram, što mnogo utiče na aerodinamiku.


Peter Clausen Film & TV / Red Bull Content Pool
Pored svega toga, veliku ulogu u ishodu svih trka imaće i Pirelijevi pneumatici. Za razliku od prethodnih sezona neće biti velikih razlika u komponentama na trkama, a Pireli je objavio da su testiranja pokazala da će novi pneumatici imati daleko duže trajanje nego što je bilo ranije. Za Australiju su određene meke i srednje komponente pneumatika i očekuje se da će vozači ići dva ili tri puta u boks tokom trke.

Sve promene pravila između sve sezone možda je najbolje objasnio Red Bul, uz pomoć Sebastijana Fetela i Danijela Rikarda. Zbog toga predlažemo da pogledate prateći video.





Nikad zanimljiviji 'prelazni rok'

Beta/AP Photo/Rob Griffith
Posle promena na samim bolidima, red je da pređemo na 'prelazni rok'. Utisak je da u poslednjih nekoliko godina nije toliko vozača promenilo timove, a sigurno je najveća zvezda prelaznog roka u Formuli 1 bio Kimi Raikonen. Finac se posle dve godine u Lotusu vratio u Ferari, u tim koji mu je 2009. godine platio da ga napusti da bi napravio mesto za Fernanda Alonsa.

Španac nije bio oduševljen izborom svog timskog kolege, ali je na kraju rekao da je tim taj koji odlučuje. Do promena je došlo i u redovima šampionskog Red Bula, a Marka Vebera, koji se povukao iz Formule 1, zamenio je Danijel Rikardo, koji je napredovao posle dosta dobre sezone u ekipi Toro Roso.


Beta/AP Photo/Andrew Brownbill
U Meklaren je stigao Danac Kevin Magnusen, koji će činiti vozačku postavu zajedno sa iskusnim Džensonom Batonom, dok će boje Lotusa braniti starosedelac Roman Grožan i Pastor Maldonado, koji je stigao iz Vilijamsa. U britanskoj ekipi ostao je Valteri Botas, a pridružio mu se Felipe Masa, koji je bio najbrži tokom testiranja u Bahreinu, u vremenu od 1:33.258 minuta.

Fors Indija je pretrpela velike promene, a za svoje vozače ove sezone je izabrala Nika Hilkenberga i Serhija Peresa. Adrijan Zutil je prešao u Zauber, gde je ostao Esteban Gutijeres, dok će za Toro Roso voziti Žan-Erik Vernj, kojem će to biti treća sezona u timu, i debitant Danil Kvjat.

Debitanta i to još jednog Dancan videćemo u Katerhemu, pošto će Markus Erikson činiti vozačku postavu tog tima uz Kamuija Kobajašija. Promena nije bilo samo u Mercedesu, čiji vozači su ostali Luis Hamilton i Niko Rozberg, odnosno Marusji, pošto je zadržala vozače od prethodne sezone – Žila Bjankija i Maksa Čiltona.

Formula 1 kao Moto GP i NASCAR

Beta/AP Photo/Miguel Angel Morenatti
Promena koja možda i najviše raduje sve vezana je za brojeve koje će vozači nositi na svojim bolidima. Za razliku od prethodnih godina, vozači su pred ovu sezonu izabrali brojeve koje će nositi tokom cele karijere. Broj jedan će svakako uvek biti rezervisan za šampiona, ako on želi da ga uzme. Ukoliko više vozača izabere isti broj, prednost će imati onaj koji je tokom prethodne sezone imao bolji plasman.

Takav koncept već duže vreme se koristi u Moto GP šampionatu, a sigurno najbolji primer za to je devetostruki svetski šampion Valentino Rosi, koji je prepoznatljiv po svom broju 46. Isto je tako zanimljivo da mnogi legendarnog Žila Vilneva poistovećuju sa brojem 27, koji je nosio u Ferariju.


Beta/AP Photo/Hasan Jamali
Sebastijan Fetel je odlučio da ove sezone nosi jedinicu, ali je izabrao peticu, koju će koristiti kada više ne bude šampion.

Najzanimljiviji izbor sigurno je Maldonadov, koji se odlučio da vrati broj 13 u Formulu 1, iako se on tradicionalno smatra baksuzni.

Zanimljiv je izbor Nika Hilkenberga, koji se odlučio za broj 27, koji je najviše poznat po tome što ga je nosio legendarni Žil Vilnev. Dženson Baton će nositi broj 22 zato što je svoju za sada jedinu titulu osvojio sa tim brojem na bolidu, dok se Fernando Alonso odlučio za 14, zato što mu je taj broj, po njegovim rečima, doneo dosta sreće tokom života.


Beta/AP Photo/Andrew Brownbill
Evo i kompletnog spiska brojeva:
#1
Sebastijan Fetel (Red Bul)
#3 Danijel Rikardo (Red Bul)
#4 Maks Čilton (Marusja)
#6 Niko Rozberg (Mercedes)
#7 Kimi Raikonen (Ferari)
#8 Roman Grožan (Lotus)
#9 Markus Erikson (Katerhem)
#10 Kamui Kobajaši (Katerhem)
#11 Serhio Peres (Fors Indija)
#13 Pastor Maldonado (Lotus)
#14 Fernando Alonso (Ferari)
#17 Žil Bjanki (Marusja)
#19 Felipe Masa (Vilijams)
#20 Kevin Magnusen (Meklaren)
#21 Esteban Gutijeres (Zauber)
#22 Dženson Baton (Meklaren)
#25 Žan-Erik Vernj (Toro Roso)
#26 Danil Kvjat (Toro Roso)
#27 Niko Hilkenberg (Fors Indija)
#44 Luis Hamilton (Mercedes)
#77 Valteri Botas (Vilijams)
#99 Adrijan Zutil (Zauber)

Uvedeno bizarno pravilo koje bi promenilo istoriju

Getty Images/Red Bull Content Pool
Sve promene koje su uvedene nikoga nikoga nisu naljutili kao novo pravilo po kojem će se poslednja trka sezone, u ovom slučaju Velika nagrada Abu Dabija bodovati dvostruko. To pravilo uvedeno je još prošle godine, a iako su se svi ljubitelji Formule 1, ali i vozači, nadali da će ono biti ukinuto, ono je ostalo na snazi. Bilo je čak ideja da se za poslednje tri trke dobiju dupli bodovi, ali ona nije prihvaćena.

Očigledno je da je to pravilo uvedeno zbog potpune dominacije Sebastijana Fetela prošle sezone, pošto je svoju četvrtu titulu zaredom osvojio tri trke pre kraja. Da je prošle godine bilo na snazi to pravilo ništa se ne bi promenilo, a kada se pogleda malo dalje unazad, u istoriji Formule 1 titula je odlučena na poslednjoj trci 27. puta, a sa novim pravilom, taj broj bi se povećao na 46. Naravno, ne zna se kakav bi pristup bio vozača da je drugačije bilo bodovanje, ali je svakako da bi istorija u nekim slučajevima bila procenjena.
A sada u nedostatku pravog favorita, idemo tim po tim...

Red Bul (RB10) – #1 Sebastijan Fetel, #3 Danijel Rikardo

Getty Images/Red Bull Content Pool
Posle četiri godine apsolutne dominacije, uz uspone i padove, od Sebastijana Fetela i Red Bula se očekuje nova titula. Međutim, ovoga puta mladi Nemac i njegov tim će imati izuzetno težak posao, pošto će tokom trkačkih vikenda morati da nadoknade sve ono propušteno tokom zimskih testiranja.

Adrijan Njui je ponovo taj koji stoji iza modela RB10, a iako je on odradio odličan posao po pitanju aerodinamike, ovoga puta je Reno zakazao. Svi timovi koji imaju Renoov motor imali su problema, ali su se Red Bulovi ipak našli u centru pažnje, i to s razlogom. Međutim, ako nekoga ne bi trebalo otpisivati to je Fetel, a to je pokazao više puta poslednjih godina. Ove godine mladi Nemac je dobio novog timskog kolegu, Marka Vebera zamenio je od Danijela Rikarda, i biće zanimljivo videti kako će se Australijanac snaći u zaista elitnom društvu.

Mercedes (F1 W05) – #6 Niko Rozberg, #44 Luis Hamilton

Beta/AP Photo/Hasan Jamali
Vozači Mercedesa su se tokom testiranja pokazali možda i kao najozbiljniji kandidati za titulu, ali se Luis Hamilton izdvojio u odnosu na Nika Rozberga. Iako su testiranje počeli na loš način, pošto je Britanac slupao bolid već na prvom izlasku na stazu, pokazali su pouzdanost. Možda najbolje o tome koliko su se Hamilton i Rozberg naradili govori podatak da su kompletirali 4.973 kilometra tokom testiranja.

U odnosu na pojedine timove, Mercedes je uspeo da odradi i simulacije trka, tako da već vrlo dobro znaju šta ih čeka na otvaranju sezone. Nema sumnje da su u nemačkom timu spremni dočekali ovogodišnji šampionat, ali su i oni imali kvarove, pa je sada samo pitanje hoće li ispuniti očekivanja.

Ferari (F14 T) – #7 Kimi Raikonen, #14 Fernando Alonso

Beta/AP Photo/Miguel Angel Morenatti
Tokom testiranja Ferari nije uspeo da se umeša u borbu za vrh sa Mercedesom i Vilijamsom, ali je pri vrhu. Ono što raduje sve u italijanskom timu je da su konstantno napredovali, imali su problema, ali si i Fernando Alonso i Kimi Raikonen bili sve brži kako se početak sezone približavao.

Zanimljivo je da su njih dvojica imali potpuno različite strategije tokom testiranja, pa je tako dvostuki svetski šampion jurio sve brže vreme, dok je Finac obavljao simulaciju trke. U italijanskom timu istakli su da očekuju da su oko sekundu iza Mercedesa, a sedam desetinki sporiji od Vilijamsa, ali ako nešto vozači Ferarija imaju to je iskustvo i nikako ih ne treba otpisivati, to su nam pokazali više puta poslednjih godina.

Lotus (E22) – #8 Roman Grožan, #13 Pastor Maldonado

Beta/AP Photo/Hasan Jamali
Prošla sezona je bila poprilično uspešna za Lotus, Kimi Raikonen je trijumfovao već na otvaranju u Australiji, još nekoliko puta je bio na podijumu, isto kao i Roman Grožan. Međutim, između dve sezone sve se promenilo, a tim je čak propustio prva predsezonska testiranja. Grožan i njegov novi timski kolega Pastor Maldonado su tako imali znatno manje vremena da se upoznaju sa novim bolidom i novim pravilima.

Problemi ih nisu zaobišli ni do kraja testiranja, i Grožan i Maldonado su proveli malo vremena na stazi, a i kada su bili na njoj vrlo brzo su morali da se vrate u garažu. Zbog toga je pravo pitanje šta od njih može da se očekuje. Treba napomenuti i da su se u Lotusu odlučili za zanimljivo rešenje nosa bolida, koji je nalik višljuški, što nije viđeno ni na jednom drugom bolidu.

Meklaren (MP4-29) – #20 Kevin Magnusen, #22 Dženson Baton

Beta/AP Photo/ Martin Rickett/PA
Prošla sezona bila je jedna od najneuspešnijih u istoriji za Meklaren, pošto se tim nijednom nije našao na pobedničkom postolju. To je dovelo do velikih promena u legendarnoj ekipi, ali da nije sve odlučeno na brzinu govori to da se Ron Denis vratio na čelo tima i on će biti taj koji će nadgledati sve, a ne Martin Vitmarš. Takođe, bivši šef Lotusa Erik Bulije imenovan je za trkačkog direktora, ali će i on, naravno, odgovarati Denisu.

Novi bolid Meklarena tokom testiranja je imao i trenutke kada je bljesnuo, ali i razočarao. U britanskom timu su uvereni da će ova sezona biti uspešnija od prethodne i da će uspešno završiti saradnju sa Mercedesom, pre novog partnerstva sa Hondom. Iskusni Dženson Baton ostao je u timu, a pridružio mu se ruki Kevin Magnusen, koji je već oduševio sve tokom testiranja. Ostaje da se vidi da li će isto pokazati i kada dođe ono pravo.

Fors Indija (VJM07) – #11 Serhio Peres, #27 Niko Hilkenberg

Beta/AP Photo/Hasan Jamali
U odnosu na prošlu godinu, Fors Indija je potpuno promenila vozačku postavu. Niko Hilkenberg se vratio posle jednogodišnjeg izleta u Zauber, a pridružio mu se Serhio Peres iz Meklarena. Obojica su bili poprilično dobri tokom testiranja, nisu imali mnogo kvarova, a dosta vremena su proveli na stazi.

Od Hilkenberga se ove sezone posebno mnogo očekuje, ali je i Peres taj koji želi da se dokaže. Nemački vozač je više puta prethodnih sezona dokazao da zaslužuje mesto u nekom od najjačih timova, ali mu je prilika za to uvek izmicala. Sada je možda pravo vreme da pokaže mnogima koliko su pogrešili, dok Peres na meti ima samo Meklaren, koji mu je uručio otkaz posle samo jedne sezone i na njegovo mesto doveo Magnusena.

Zauber (C33) – #21 Esteban Gutijeres, #99 Adrijan Zutil

Beta/AP Photo/Hasan Jamali
Švajcarski tim se ove sezone odlučio za miks iskustva i mladosti. Adrijan Zutil se pridružio Zauberu pošto je prethodno vozio samo za Fors Indiju, dok je Esteban Gutijeres ostao posle ne tako dobre debitantske sezone. Obojica su tokom testiranja imali i uspona i padova, a navikavanje na novi bolid posebno je bilo teško za Nemca, koji je više puta završavao van staze.

U timu su uradili sve da bi bolid na kraju testiranja bio dobar, ali vozači nisu bili potpuno zadovoljni. Međutim, i prošle sezone je Zauber lošije startovao, ali je iz trke u trku bio sve bolji. Zutil i Gutijeres se nadaju da će takav slučaj biti i ove godine, a ukoliko im se pruži prilika da ostvare dobar plasman sigurno će je iskoristiti.

Toro Roso (STR9) – #25 Žan-Erik Vernj, #26 Danil Kvjat

Getty Images/Red Bull Content Pool
Od svih timova koji imaju Renoove motore, utisak je da su vozači ekipe Toro Roso možda i najviše pokazali tokom testiranja. Nisu bili u vrhu, nisu bili ni baš blizu timovima koji su pratili Mercedes ili Vilijams, ali su imali svoje svetle trenutke. U prilog tome govori i činjenica da je Toro Roso imao znatno bolje rezultate od Red Bula, od kojeg se, ipak, mnogo više očekuje.

Žan-Erik Vernj ostao je i treću sezonu u timu, a pridružio mu se Rus Danil Kvjat, koji je došao umesto Danijela Rikarda, koji je napravio korak napred u karijeri i prešao u Red Bul. U Toro Rosu novu sezonu dočekuju sa pritajenim optimizmom, a sigurno je da bi bili veoma zadovoljni kada bi osvojili koji bod na startu sezone.

Vilijams (FW36) – #19 Felipe Masa, #77 Valteri Botas

© Williams Grand Prix Engineering Limited
Sigurno najveće iznenađenje testiranja napravili su vozači Vilijamsa, Felipe Masa je imao najbolje vreme, dok je Valteri Botas bio samo tri pozicije iza njega. Pored dolaska Brazilca u britanski tim najveća promena u Vilijamsu su Mercedesovi motori, a svi su složni u oceni da je to bio pravi potez legendarnog tima.

Rezultati tokom testiranja raduju sve ljubitelje Formule 1, kao i to što je tim konačno stao na noge posle problema poslednjih godina. Zahvaljujući Vilijamsu Martini se vratio u Formulu 1 i zaslužan je što je bolid britanskog tima jedan od najlepših u ovogodišnjem šampionatu. Svi se nadaju da će biti i brz, a ako se po jutru dan poznaje, možda vidimo veliko iznenađenje već u Australiji.

Marusja (MR03) – #4 Maks Čilton, #17 Žil Bjanki

Beta/AP Photo/Hasan Jamali
Marusja je jedini tim uz Mercedes koji je zadržao vozačku postavu od prošle sezone, ali je promenila dobavljača motora. Umesto Kosvorta tu je sada Ferari i to bi moglo da donese ruskom timu korak napred koji se čeka već godinama. Prvi bodovi još nisu osvojeni, ali bi ovo mogla da bude ta sezona kada će doći do njih. Međutim, tim je tokom testiranja imao velikih problema, pa će im biti potrebno dosta sreće da bi uspeli u svom cilju.

Katerhem (CT05) – #9 Markus Erikson, #10 Kamui Kobajaši

Beta/AP Photo/Andrew Brownbill
Pored Marusje, još jedan tim koji čeka na svoj prvi bod u Formuli 1 je Katerhem. Kamui Kobajaši se vraća u tim kao vozač tog tima, a zahvaljujući pomoći navijača koji su skupili pare da bi on izborio mesto u Formuli 1. Upravo od Kobajašija se dosta očekuje, uprkos problemima tokom testiranja, a u timu se nadaju da će Markus Erikson od njega dosta naučiti. Ono što raduje je što su rezultati tokom testiranja bili sve bolje, pa ko zna, možda nas iznenade uskoro.

19 trka – od Australije do Abu Dabija

Getty Images/Red Bull Content Pool
Ovogodišnji šampionat Formule 1 brojaće 19 trka, počinje u nedelju u Australiji, a završava se 23. novembra u Abu Dabiju. U odnosu na prošlu sezonu došlo je do nekoliko promena, izbačene su trke u Južnoj Koreji i Indiji, a ubačene runde u Austriji i Rusiji.

Trka na bivšem „A1 ringu“, sadašnjem „Red Bul ringu“ vraća se prvi put 2003. godine i to zahvaljujući vlasniku Red Bula Ditrihu Matešiću, koji će iz svog džepa finansirati organizaciju trke u svojoj domovini. Rusija će prvi put ugostiti najbolje vozače današnjice u oktobru, na novoj stazi u Sočiju, a iako su postojale sumnje u to da li će sve biti spremno na vreme, stiglo je zeleno svetlo.

Promena u odnosu na prethodnu sezonu je i to što će Velika nagrada Bahreina biti noćna trka. To je treća trka koja će se voziti pod reflektorima, uz Singapur i Abu Dabi.

Kalendar Formule 1 za 2014:
16. mart Velika nagrada Australije (Albert park)
30. mart Velika nagrada Malezije (Sepang)
6. april Velika nagrada Bahreina (Sakir)
20. april Velika nagrada Kine (Šangaj)
11. maj Velika nagrada Španije (Katalunja)
25. maj Velika nagrada Monaka (Monte Karlo)
8. jun Velika nagrada Kanade (Žil Vilnev)
22. jun Velika nagrada Austrije (Red Bul ring)
6. jul Velika nagrada Britanije (Silverston)
20. jul Velika nagrada Nemačke (Hokenhajm)
27. jul Velika nagrada Mađarske (Hungaroring)
24. avgust Velika nagrada Belgije (Spa-Frankoršamp)
7. septembar Velika nagrada Italije (Monca)
21. septembar Velika nagrada Singapura (Marina Bej)
5. oktobar Velika nagrada Japana (Suzuka)
12. oktobar Velika nagrada Rusije (Soči)
2. novembar Velika nagrada SAD (Ostin)
9. novembar Velika nagrada Brazila (Interlagos)
23. novembar Velika nagrada Abu Dabija (Jas Marina)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Pravilo koje bi promenilo istoriju Formule 1
autosport.com
Odluka da se od sledeće godine poslednja trka šampionata Formule 1 dvostruko boduje samo da bi titula bila odlučena tada razljutila je većinu ljubitelja tog sporta. Više je nego očigledno da je taj potez učinjen zbog potpune dominacije Sebastijana Fetela ove godine, pošto je svoju četvrtu titulu zaredom osvojio tri trke pre kraja.

Da je to pravilo doneto pred ovu sezonu ne bi imalo nikakvog uticaja na konačan plasman i Fetel bi takođe obezbedio titulu već na Velikoj nagradi Italije, koja je bila 16. od ukupno 19 trka. Međutim, kada se pogleda malo dalje unazad, u istoriji Formule 1 titula je odlučena na poslednjoj trci 27. puta, a sa novim pravilima, taj broj bi se povećao na 46. Naravno, ne zna se kakav bi pristup bio vozača da je drugačije bilo bodovanje, ali je Autosport izabrao deset najzanimljivijih sezona koje bi potpuno promenile tok istorije da je takav tada bio slučaj.



67700104252a9be36e64a2522985219_w640.jpg

Getty Images/Red Bull Content Pool
1953.
Pravo bodovanje: Askari 34,5; Fanđo 28; Farina 26
Novo bodovanje: Fanđo 37; Askari 34,5; Farina 32

Ta sezona je možda i najbolji primer koliko ‘opasnosti’ donosi duplo bodovanje poslednje trke sezone. Kombinacija Alberta Askarija i Ferarija 500 bila je ubedljivo najjača šampionata, ali bi Huanu Manuelu Fanđu jedina pobeda u Maseratiju A6GCM-53 tokom te sezone bila dovoljna da obezbedi titulu.

Razlog za to je što je Askari odustao na poslednjoj trce sezone, posle udesa sa Onofreom Marimonom, dok se borio sa svojim timskim kolegom Đuzepeom Farinom, što znači da nije osvojio nijedan bod.

Sličan problem bi mogao da se desi i vozaču koji pred finale u Abu Dabiju sledeće sezone vodi sa 49 bodova, iako je titula praktično u njegovim rukama.



1956.
Pravo bodovanje: Fanđo 30; Mos 27
Novo bodovanje: Mos 36; Fanđo 32

U realnom svetu, pobeda Stirlinga Mosa na zatvaranju sezone u Italiji nije bila dovoljna da bi pretekao Fanđa, ali takav slučaj ne bi bio sa dvostrukim bodovima. Fanđo bi dobio dva dodatna boda, ali bi ga Mos svakako pretekao i tako došao do svoje prve titule. Mos se, inače, smatra najboljim vozačem u istoriji Formule 1 koji nikada nije osvojio titulu.

1958.
Pravo bodovanje: Havtorn 42; Mos 41
Novo bodovanje: Mos 50; Havtorn

Da se finale sezone 1958. godine bodovalo duplo, istorija bi bila potpuno promenjena, zato što se verovatno ne bi desio neverovatan potez fer pleja od strane Stirlinga Mosa. Tada je Mos branio svog rivala u borbu za titulu Majka Havtorna zbog ilegalnog starta i tako mu predao titulu u pretposlednjoj trci sezone. To bi bilo potpuno nebitno po novom bodovanju, pošto bi Mos osvojio titulu zahvaljujući pobedi i najbržem krugu na poslednjoj trci.

1970.
Pravo bodovanje: Rindt 45; Iks 40
Novo bodovanje: Iks 49; Rindt 45

Pošto se Džeki Iks nije ni potrudio da onemogući da Johen Rindt ne postane prvi i jedini posthumni šampion Formule 1. Međutim, teško je zamisliti da bi se tek tako odrekao titule da se finale bodovalo dvostruko, pošto je Austrijancu u realnosti titula pripala već na pretposlednjoj trci te sezone.



1979.
Pravo bodovanje: Šekter 51; Vilnev 47
Novo bodovanje: Vilnev 56; Šekter 51

U stvarnom svetu, Džodi Šekter je svoju jedinu titulu osvojio zahvaljujući pobedi na Velikoj nagradi Italije do koje je došao pomoću timskih naredbi. Po novom bodovanju, trijumfom na trci u Sjedinjenim Državama titula bi otišla u ruke njegovog timskog kolege iz Ferarija Žila Vilneva.

1981.
Pravo bodovanje: Pike 50; Rojteman 49; Džons 46
Novo bodovanje: Džons 55; Pike 52; Rojteman 49

Stariji ljubitelji Formule 1 sećaju da se na poslednjoj trci te sezone, voženoj u Las Vegasu, Karlos Rojteman mučio da bi došao do sedmog mesta, što je Nelsonu Pikeu omogućilo da osvoji titulu zahvaljujući petoj poziciji. Tada je trijumfovao Alan Džons, pa bi po novom bodovanju uspeo da odbrani titulu.

Nemoguće je, međutim, predvideti koliko bi drugačije trka izgledala da se dodeljuju dupli bodovi. Pike je tada imao problema sa fizičkom spremom, ali je pratio samo Rojtemana i moguće je da bi mogao da nadoknadi dva mesta da je trebalo da razmišlja i u Džonsu.

1984.
Pravo bodovanje: Lauda 72; Prost 71,5
Novo bodovanje: Prost 80,5; Lauda 78

Niki Lauda je zahvaljujući svojoj poznatoj sjajnoj vožnju u Eštorilu osvojio svoju treću titulu sa pola boda prednosti. Međutim, da je novo pravilo bilo tada na snazi, Alan Prost bi ga onemogućio da to učini za dva i po boda i onemogućio bi mu da odvoza trku svog života.






2003.
Pravo bodovanje: Šumaher 93; Raikonen 91
Novo bodovanje: Raikonen 99, Šumaher 94

Možda najzanimljivija promena po novom bodovanju desila bi se 2003. godine, pošto bi Šumaher ostao bez jedne od svojih sedam titula. Mnogi se sećaju da se Šumaher mnogo mučio tokom finala na “Suzuki”, gde je startovao kao 14. i bio tek osmi posle duela sa Takumom Satoom i svojim mlađim bratom Ralfom.

Taj plasman nije bio dovoljan Kimi Raikonenu da bi mu ukrao titulu, pošto je bio ‘tek’ drugi. Međutim, ‘Ledeni’ bi postao šampion po duplom bodovanju, a Šumaher bi morao da se odrekne svoje četvrte od pet uzastopnih titula, koje je ostvario od 2000. do 2004. godine.

2008.
Pravo bodovanje: Hamilton 98; Masa 97
Novo bodovanje: Masa 107; Hamilton 102

Konzervativni pristup Meklarena te godine doveo je do toga da je Luis Hamilton morao da pretekne Tima Gloka u poslednjim trenucima trke u Brazilu da bi došao do titule ispred Felipea Mase. Brazilac bi zahvaljujući duplim bodovima trijumf bio dovoljan da bi postao šampion, dok bi Hamilton morao da bude drugi na toj trci da bi ga onemogućio.

2012.
Pravo bodovanje: Fetel 281; Alonso 278
Novo bodovanje: Alonso 296; Fetel 289

Sebastijan Fetel je prošle godine najviše morao da se pomuči da bi osvojio titulu i to posle velikog broja preokreta tokom finalne trke u Brazilu. Mladi Nemac je pao na samo začelje već posle prve krivine, ali je na kraju kao šestoplasirani obezbedio titulu. Da je Alonso za drugo mesto osvojio 36 bodova, takav ne bi bio slučaj, već bi Španac došao do treće titule, a Fetelu bi bilo potrebno četvrto mesto za titulu.


 
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
20.755
fia-f1-world-championship-jpg.47747


FORMULA-1

2014. Mart 15. Subota

07.00 Australian Grand Prix - Kvalifikacije Melbourne
Kod:
m1
http://www.nonstoptv.eu/kozszolgalati-adasok-/m1-hd-/
http://tevenezo.net/m1_elo_internetes_kozvetites_online_stream/
rtsp://cdn-out-vid-vhg1.connectmedia.hu/mindigtvlive/m1_hq.stream - VLC stream
rtsp://cdn-out-vid-vhg1.connectmedia.hu/mindigtvlive/m1_lq.stream - VLC stream
http://online.livesport.co.in/index.php vagy http://premium.livesport.co.in/index.php talán!
Sport1 ru
http://tvsmotr.ru/online/sport-1-hd
http://aviatortv.org/sport_1
http://aviatortv.org/sport_1_hd
ORF1
http://schoener-fernsehen.com/live/stream/de/ORF1/ORF%20EINS/
http://megatv.to/Live-Stream/allgemein/orf-1.html
http://www.yourtv.to/online/live/fernsehen/stream/orf1.html
SFR2
http://www.yourtv.to/online/live/fernsehen/stream/sf2.html
http://megatv.to/Live-Stream/allgemein/sf2.html
http://retroejo-iptv.de.to/sf2.html
RTL de
http://www.yourtv.to/online/live/fernsehen/stream/rtl.html
http://megatv.to/Live-Stream/deutschland/ios-rtl.html
http://retroejo-iptv.de.to/rtl.html
Sky Sport de
http://www.coolsport.tv/stream4.html
Sky Sports F1
http://www.coolsport.tv/stream1.html
http://www.hqsport.tv/skysports_f1.php
http://cricfree.tv/sky-sports-f1-live-stream.php
Antena 3 es
http://ana1.me/antena3.html
Guangdong Sports
http://www.fengyunzhibo.com/tv/gdty.htm
http://www.livefootballol.tv/streaming/channel/guangdong-sports.html
MTB1
rtsp://fms.zulu.mk/zulu/mtv1_1 - VLC Player
Pozdrav
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Hamiltonu prvi pol u novoj eri
Izvor. B92 | JT
Vozač Mercedesa Luis Hamilton startovaće sa pol pozicije na Velikoj nagradi Australije, kojom startuje ovogodišnji šampionat Formule 1.



12160156895323fca718ed2709291565_orig.jpg

Beta/AP Photo/Rob Griffith
Britanac je do pol pozicije na stazi „Albert park“ došao krugom u vremenu od 1:44.231 minuta, a na startu trke, u nedelju od 7 časova po našem vremenu, pridružiće mu se Danijel Rikardo na svom debiju u Red Bulu. Treću poziciju na startu zauzeće drugi vozač Mercedesa Niko Rozberg.

Trkom za Veliku nagradu Australije počinje nova turbo era Formule 1, a Hamilton je pol poziciju osvojio u poslednjim trenucima kvalifikacija po kiši. Prethodno sa čelne pozicije pomerili Rozberg, a potom i Rikardo, ali je on mladog Australijanca na kraju nadmašio za tri desetinke. Britanac je opravdao očekivanja, pošto je pred početak sezone proglašen glavnim kandidatom za titulu. Hamiltonu je to bila 32. pol pozicija u karijeri, pa se tako izjednačio sa Najdželom Menselom, a pored njegovog sjajnog rezultata kvalifikacije su obeležili i debitanti i sumrak šampiona.

Vozač Meklarena Kevin Magnusen zauzeće četvrto mesto na startu na svom debiju, dok je pored njega oduševio i Danil Kvjat u bolidu ekipe Toro Roso, koji je bio četiri pozicije iza. S druge strane, čak trojica šampiona eliminisana su u drugom delu, a to su branilac titule Sebastijan Fetel, Dženson Baton i Kimi Raikonen. Vozač Red Bula će odbranu titule započeti sa 12. pozicije na startu, pošto je profitirao od kazne koju je dobio Valteri Botas, pa je pomeren za jedno mesto u odnosu na rezultat koji je ostvario.

Magnusen je na kraju kvalifikacija bio iza najbolje trojice, a bolji od ostalih, a o njegovom rezultatu dovoljno govori podatak da je u borbi za četvrto mesto pobedio Fernanda Alonsa. Vozač Ferarija je morao da se zadovolji trećim startnim redom, odnosno petom pozicijom, ispred vozača ekipe Toro Roso Žan-Erika Vernja i Nika Hilkenberga u bolidu Fors Indije. Prvu desetoricu kompletirali su Kvjat i dvojac Vilijamsa, Felipe Masa i Valteri Botas, s tim što će Finac biti pomeren za pet mesta nazad zbog promene menjačke kutije.

Može se reći da prvi deo kvalifikacija nije doneo velika iznenađenja, pošto su problemi za Lotus nastavljeni. Pastor Maldonado nije uspeo ni da kompletira krug, dok je Roman Grožan bio najsporiji, sa šest sekundi iza vodećeg Rikarda. Francuz je barem bio unutar 107 odsto najboljeg kruga vozača Red Bula, pa će moći da se nađe na startu u nedelju, dok će njegovom timskom kolegu biti potrebna dozvola za to.

Kiša koja je počela da pada usred prvog dela malo je promešala karte, ali su svi timovi znali da će se se uslovi promeniti, tako da su imali vremena da reaguju. Pored vozača Lotusa su tada bile gotove za dvojac Marusje Maksa Čiltona i Žila Bjankija, Estebana Gutijeresa u Zauberu i debitanta u redovima Katerhema Markusa Eriksona. Oni su se našli na pozicijama od 17. do 20, ali će mladi Meksikanac biti pomeren na samo začelje zbog promene menjačke kutije, koju vozači od ove sezone moraju da koriste na šest trka zaredom.

Do početka drugog dela kvalifikacija kiša se pojačala i veći broj vozača odlučio se da na stazu izađe na pneumaticima za kišu. Najveće izletanje imao je Botas, koji je odmah produžio u boks, da bi se prilikom novog izlaska našao na samom vrhu. Kako je vreme odmicalo, staza je počela da se suši i vremena su bivala sve bolja, ali je vozač Ferarija Kimi Raikonen udario u zaštitnu ogradu i neke vozače onemogućio da postave brz krug u samom finišu.

I sam Raikonen nije prošao dalje, kao ni branilac titule Sebastijan Fetel, koji su imali 12, odnosno 13. vreme, iza Džensona Batona u Meklarenu. Fetel je imao šansu da popravi svoje vreme u samom finišu, imao je vremena, ali nije uspeo da nadmaši Kvjata, koji je zadržao deseto mesto i prolazak u poslednji deo kvalifikacija na debitantskoj trci. Pored trojice šampiona u drugom delu kvalifikacije su bile gotove i za Adrijana Zutila u Zauberu, povratnika u Formulu 1 Kamuija Kobajašija i vozača Fors Indije Serhija Peresa.



Rezultati kvalifikacija za Veliku nagradu Australije:
1. Luis Hamilton (Velika Britanija) Mercedes 1:44.231
2. Danijel Rikardo (Australija) Red Bul 1:44.548
3. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes 1:44.595
4. Kevin Magnusen (Danska) Meklaren 1:45.745
5. Fernando Alonso (Španija) Ferari 1:45.819
6. Žan-Erik Vernj (Francuska) Toro Roso 1:45.864
7. Niko Hilkenberg (Nemačka) Fors Indija 1:46.030
8. Danil Kvjat (Rusija) Toro Roso 1:47.368
9. Felipe Masa (Brazil) Vilijams 1:48.079
10. Valteri Botas (Finska) Vilijams 1:487.147*
...
11. Dženson Baton (Velika Britanija) Meklaren 1:44.437
12. Kimi Raikonen (Finska) Ferari 1:44.494
13. Sebastijan Fetel (Nemačka) Red Bul 1:44.668
14. Adrijan Zutil (Nemačka) Zauber 1:45.655
15. Kamui Kobajaši (Japan) Katerhem 1:45.867
16. Serhio Peres (Meksiko) Fors Indija 1:47.293
...
17. Maks Čilton (Velika Britanija) Marusja 1:34.293
18. Žil Bjanki (Francuska) Marusja 1:34.794
19. Esteban Gutijeres (Meksiko) Zauber 1:35.117*
20. Markus Erikson (Švedska) Katerhem
21. Roman Grožan (Francuska) Lotus
22. Pastor Maldonado (Venecuela) Lotus bez vremena
* Vozači Vilijamsa i Zaubera kažnjeni su pomeranjem za pet mesta na startu u odnosu na kvalifikacije zbog promene menjačke kutije.
 
Učlanjen(a)
30.04.2013
Poruka
3.249
Raikonen se zakucao u ogradu: Malo sam se zaigrao sa dugmićima /video/

Ferari će ove sezone u svojim bolidima imati dvojicu bivših prvaka, Fernanda Alonsa i Kimija Raikonena, koji se vratio u italijanski tim, ali je neslavno okončao kvalifikacije za prvu trku - Veliku nagradu Australije.

446031_profimedia.rs0187263618kimiraikonen_f.jpg

Ledeni" Finac, koji je sa Ferarijem i osvojio titulu, u drugom delu kvalifikacija na stazi "Albert park" izgubio je kontrolu nad bolidom i završio u zaštitnoj ogradi.



"Malo sam se zaigrao sa dugmićim na volanu, nešto sam pritisnuo, pa sam proklizao i udario u zid. Bila je to samo greška, a nisam mogao da odvezem još jedan krug. Mislim da smo bili brzi na mokroj stazi, upoznati smo sa određenim problemima još na testiranju i sada čekamo da vidimo kako će promene uticati, ali na njih nećemo moći da se prilagodimo preko noći", poručio je Raikonen (opšte je poznato da Kimi nosi još jedan nadimak Crashkonen, koji je dobio od prekaljenih reli vozača na svom neslavnom debiju u WRC 2010, gde je od ukupnog broja imao više sudara i izvrtanja nego plasmana, i po tome je na prvom mestu u istoriji WRC, prim. ured.)

FIA WRC Rally Bulgaria 2010.
jedan od Kimijevih prevrtanja i forsiranja jarka




On će prvu trku u sezoni započeti sa 11. mesta, jedno ispred četvrostrukog uzastopnog prvaka Sebastijana Fetela, dok je pol pozicija pripala Luisu Hamiltonu.

Trka za Veliku nagradu Australije na programu je u nedelju od sedam časova po našem vremenu.

BlicSport
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
30.04.2013
Poruka
3.249
Uhvati Fetela: Formula 1 kreće iz Australije, prenosi na Sport klubu

386123_mdf23412_f.jpg

Sport klub obezbedio je i ove godine ekskluzivno pravo na direktne prenose Formule 1, pa će ljubitelji ovog sporta moći da vide sve trke, ali i treninge i kvalifikacije do kraja sezone. Kao što smo već godinama navikli, sezona će biti otvorena u Australiji, na stazi "Albert Park" u Melburnu, uz prenos od sedam časova (SK 1).

Sport Klub 1.png
Čini se da nikada nije bilo teže predvideti šta će se dešavati nego sada. Posle brojnih izmena pravila, čiji je cilj da se poveća bezbednost vozača i smanji jaz između ekipa, testiranja su pokazala da će upravo tako i biti.

Prošle godine, na ovoj trci pobedio je Kimi Raikonen u Lotusu, ali je na kraju Sebastijan Fetel dominantno došao do četvrte uzastopne titule. Oboreni su mnogi rekordi i videćemo da li će Nemac nastaviti da ispisuje istoriju Formule 1.

Staza u Melburnu duga je 5.303 kilometara, a vozi se 58 krugova. Najbrži krug izvezao je niko drugi do Mihael Šumaher 2004, koji se u bolnici u Grenoblu i dalje bori za život posle teške povrede glave zadobijene na skijanju u Francuskoj, a njegove nekadašnje kolege ga nisu zaboravile.

Australijski Gran Pri se vozi od 1985, a na ovoj lokaciji je od 1996. Samo dva vozača, Dejvid Kultard i Sebastijan Fetel, uspeli su da trijumfuju više od jedanput na "Albert Parku". Jedanaest od 18 vozača koji su dobili ovu trku na kraju sezone bili su i šampioni.

Osim staze za Formulu 1, u ovom delu Melburna su poznati tereni za golf i akvatik centar. Prošle godine, tokom tri dana takmičenja, rekordnih 323.000 ljudi posetilo je kompleks "Albert Parka".


BlicSport
 
Poslednja izmena od urednika:
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Počela nova era, trijumf Rozberga

Izvor. B92 | Jelena Trajković

Vozač Mercedesa Niko Rozberg trijumfovao je na trci za Veliku nagradu Formule 1, kojom je startovao ovogodišnji šampionat Formule 1.



197875457253254ffddc20f690339522_orig.jpg

Beta/AP Photo/Rob Griffith
Nemac je postao prvi pobednik u novoj turbo eri Formule 1, pošto ove sezone uvedeni V6 1,6-litarski motori, a do trijumfa na stazi „Albert park“ stigao je u vremenu od 1:32:58.710 sata.

Rozbergu je to četvrta pobeda u karijeri, a do nje je došao sa 25 sekundi prednosti u odnosu na Danijela Rikarda u Red Bulu i vozača Meklarena Kevina Magnusena, koji je došao do podijuma na debiju.

Prva trka nove sezone donela je dosta uzbuđenja, ali zbog činjenice da je viđen veliki broj odustajanja, a ne preticanja. Do cilja je došlo samo 14 vozača, a među njima nisu bili branilac titule Sebastijan Fetel i osvajač pol pozicije na stazi „Albert park“ Luis Hamilton. Među vozačima koji su odustali bili su i Felipe Masa u Vilijamsu, koji nije prošao ni prvu krivinu, pošto ga je povratnik Kamui Kobajaši izbacio sa staze.

Međutim, sve to je ostalo u senci sjajnog Rozberga, koji je odvozao trku bez greške i vodio od starta do cilja. Rikardo je takođe sve vreme bio drugoplasirani i tako je došao do prvog podijuma u karijeri i to na svom debiju u Red Bulu. Mladi Australijanac je u samom finišu trpeo napade od strane Magnusena, koji je bio jednako sjajan i to na svojoj prvoj trci u Formuli 1.

Mladi Danac je tako prekinuo Meklarenov post bez podijuma koji je trajao tokom cele sezone, a takođe je postao prvi vozač iz svoje zemlje koji se domogao podijuma u najjačem šampionatu na svetu. Magnusen posebno zadovoljstvo ima i u tome što je pobedio i svog timskog kolegu Džensona Batona, koji je kao četvrti prošao kroz cilj. Britanac je imao odličnu taktiku, oba puta je prvi otišao u boks i tako nadmudrio pojedine rivale, pre svega Fernanda Alonsa u Ferariju, koji se zadovoljio petim mestom.

Iza Alonsa sledio je Vateri Botas, koji je uprkos problemima i činjenice da je u jednom trenutku zbog svoje agresivnosti ostao bez pneumatika osvojio šesto mesto, ispred Nika Hilkenberga u bolidu Fors Indije. Osvajače bodova kompletirali su drugi vozač Ferarija Kimi Raikonen i dvojac ekipe Toro Roso Žan Erik Vernj i Danil Kvjat, koji je takođe imao odličan debi u Formuli 1.

Tok trke:

Još pre nego što je trka krenula došlo je do problema, pošto vozač Marusje Maks Čilton nije uspeo da krene u krug za zagrevanje. Uz to, Roman Grožan je već tada dobio kaznu ’prođi kroz’ zato što je zakasnio sa odlaskom iz garaže pre starta, pa se odlučio za start iz boksa. Tu nije bio kraj, pošto trka nije krenula iz prvog puta, zbog problema koje je imao Žil Bjanki u drugoj Marusji.

Čilton i Bjanki su zato startovali iz boksa, a iz drugog puta sve je bilo kako treba, a od starta prve trke sezone poveo je Rozberg, ispred Rikarda, Hamiltona, Magnusena, Alonsa, Hilkenberga, Vernja i Raikonena. Već u prvoj krivini viđen je incident, a pored staze su završili Kamui Kobajaši u Katerhemu i vozač Vilijamsa Felipe Masa, a posle trke biće obavljena istraga povodom tog udesa, koji je izazvao Japanac. Kobajaši je tada udario i u Raikonena, koji je uspeo da nastavi dalje, dok je Fetel uspeo da izbegne incidente, ali je izgubio nekoliko pozicija.

Magnusen je do kraja prvog kruga uspeo da se nađe ispred Hamiltona, dok se iza njega našao Hilkenberg, koji je sjajno pretekao Alonsa. Pored za Masu i Kobajašija, trka je odmah bila gotova i za Bjankija, koji se parkirao u boksu. U drugom krugu Hamiltonu su, pošto ga je pretekao Hilkenberg, poručili da se povuče iz trke da bi čuvao motor, ali su samo nekoliko trenutaka kasnije iz boksa Mercedesa stigle suprotne poruke i rečeno mu je da ostane na stazi.

Međutim, u četvrtom krugu trka je bila gotova za Hamiltona, da bi krug kasnije Fetel otišao u boks i takođe se povukao. Na taj način prekinut je niz mladog Nemca od devet trijumfa zaredom, koji je započeo na prošlogodišnjoj Velikoj nagradi Belgije. U međuvremenu, Botas je pretekao Raikonena i krenuo u poteru za Alonsom, dok se Rozberg do osmog kruga odmakao na pet sekundi od Rikarda, dok je Magnusen bio samo pola sekunde dalje.

U desetom krugu, Botas je pri pokušaju da pretekne Alonsa napravio grešku, udario je u zid pored staze i ostao bez zadnjeg desnog pneumatika. Iako je pneumatik ostao na stazi, na stazu u prvom trenutku nije izašlo bezbednosno vozilo, već je samo istaknuta žuta zastavica, a Finac je uspeo da dođe do boksa. Međutim, krug kasnije bezbednosno vozilo se našlo na stazi, a prvi je to za odlazak po nove pneumatike iskoristio Baton.

Krug kasnije isto su učinili Rozberg, Rikardo, Magnusen, Hilkenberg, Alonso, Raikonen, Vernj i Kvjat, koji su držali pozicije od prve do osme. Baton je posle odlaska u boks napredovao do šestog mesta, iza Alonsa, a ispred Vernja. U 15. krugu Rikardu su javili da postoji mogućnost za slabu kišu u trećoj krivini, da bi bezbednosno vozilo u narednom krugu napustio stazu. Poredak posle nastavka trke nije bio promenjen, iza Rozberga sledili su Rikardo, Magnusen, Hilkenberg, Alonso i Baton.

Rozberg je vrlo brzo uspeo da se odvoji na nekoliko sekundi od Rikarda, kojem su iz Red Bula poručili da nema potrebe da štedi gorivo. Mladi Australijanac je u 20. krugu bio sekundu i po ispred Magnusena, koji je dosta pobegao Hilkenbergu. Iako su razlike iza vozača Fors Indije bile male, niko se nije odlučivao da napadne. U 30. krugu trka je bila gotova i za drugog vozača Katerhema Kristijana Eriksona, a dva kruga kasnije i Pastora Maldonada u Lotusu.

Rozberg je vrlo brzo uspeo da se odvoji na nekoliko sekundi od Rikarda, kojem su iz Red Bula poručili da nema potrebe da štedi gorivo. Mladi Australijanac je u 20. krugu bio sekundu i po ispred Magnusena, koji je dosta pobegao Hilkenbergu. Iako su razlike iza vozača Fors Indije bile male, niko se nije odlučivao da napadne. U 30. krugu trka je bila gotova i za drugog vozača Katerhema Kristijana Eriksona, a dva kruga kasnije i Pastora Maldonada u Lotusu.

Prvi je po drugi put u boks otišao Baton, u 33. krugu, a iako je ostao bez vrha nosa, na stazu se vratio kao deseti. U sledećem krugu isto je učinio Hilkenberg, a po povratku na stazu bio je iza Britanca u bolidu Meklarena. U međuvremenu, Botas je po drugi put pretekao Raikonena, posle greške Finca, i došao do petog mesta.

Alonso je u 36. krugu otišao u boks i vratio se između Batona i Hilkenberga, ali ga je vozač Fors Indije konstantno napadao. Krug kasnije Rikardo je otišao po nove pneumatike, kao i Botas i Raikonen, a Magnusen je potom sledio i vratio se na treće mesto, iza Rikarda, a ispred Batona. Rozberg je poslednji od vodećih otišao u boks i bez problema se vratio u vođstvo.

Magnusen je posle nekoliko krugova počeo da vrši pritisak na Rikarda, dok je Rozbeg na čelu svoju prednost povećao na preko 15 sekundi. Alonsu i Raikonenu je poručeno da pokušaju da zadrže pozicije koje drže, petu i devetu, da bi štedeli bolid. U 45. krugu viđeno je još jedno odustajanje, pošto se Grožan parkirao pored staze.

Pred poslednjih deset krugova trke najbolje raspoložen na stazi bio je Botas, koji je pretekao Vernja za sedmo mesto, a potom je krenuo u napad na Hilkenberga, kojeg je pretekao šest krugova pre kraja. Magnusen se do tada približio na ispod sekunde Rikardu, dok je Baton izgubio malo vremena u odnosu na njih dvojicu.

Do kraja trke nije bilo većih promena, Rozberg je rutinski priveo trku kraju, ispred Rikarda i Magnusena, a sledili su ih Baton, Alonso, Botas, Hilkenberg i Raikonen. Osvajače bodova kompletirali su Vernj i Kvjat.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se trkom za Veliku nagradu Malezije na stazi „Sepang“ 30. marta.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Fetel razočaran: Duga je sezona

Izvor. B92 | SV

Aktuelni šampion Formule 1 Sebastijan Fetel neslavno je startovao novu sezonu odustajanjem na trci za Veliku nagradu Australije.


27939958253255788e7527370158931_orig.jpg

Beta/AP Photo/Rob Griffith
Trijumfovao je Niko Rozberg iz Mercedesa, čiji klupski drug, osvajač pol pozicije Luis Hamilton takođe nije završio trku.

„Razočaran sam, ali sezona je duga, znali smo da će biti teško, u petak je izgledalo da ćemo biti spremni, nismo bili pesimisti, ovo je frustrirajuće“, naveo je Fetel.

Nemac je imao velikih problema i u kvalifikacijama voženim u subotu, zauzeo je tek 13. mesto na startu trke, za šta je okrivio loš rad softvera u bolidu.

Sada smo imali problem sa motorom, nije imao dovoljno snage i nikako nisam mogao da uhvatim ritam. Ne mogu da uradim mnogo toga, ovo je razočaranje, ali videćemo i drugi vozači imaju probleme“, utešio se Fetel.

Trku za Veliku nagradu Australije pored pobednika Rozberga obeležio je domaći vozač, Danijel Rikardo koji je osvetlao obraz Red Bula i stigao do druge pozicije.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Rikardo ostao bez drugog mesta!
Izvor. B92 | JT
Vozač Red Bula Danijel Rikardo diskvalifikovan je sa trke za Veliku nagradu Australije na kojoj je zauzeo drugo mesto i došao do prvog podijuma u karijeri.



Tanjug/AP Photo/Ross Land
Australijanac je ostao bez najboljeg plasmana u karijeri zato što je posle trke kojom je startovala nova sezona Formule 1 utvrđeno da je imao više goriva nego što je dozvoljeno.

Prema izveštaju Svetske automobilske federacije, Rikardo je tokom trke na stazi „Albert park“ konstantno imao veći protok goriva nego što propisi nalažu.

Vladajuće telo Formule 1 pre početka ovogodišnjeg šampionata Formule 1 je istaklo da će biti striktno po pitanju primene pravila o ograničenju goriva na 100 kilograma, odnosno 140 litara, i da će svako ko bude prešao tu granicu biti kažnjen.

Red Bul je najavio da će se žaliti na odluku o suspenziji Rikarda i iz austrijske ekipe su poručili da su uvereni da će dokazati da su postupili prema propisima. S druge strane, Svetska automobilska federacija je objavila da je tokom trke obavestila Red Bul o nepravilnostima, ali da su u tom timu odbili da reaguju.

Na trci za Veliku nagradu Australije trijumfovao je Niko Rozberg, ispred Rikarda i Kevina Magnusena u bolidu Meklarena. Mladi Danac je tako pomeren na drugo mesto i to na svom debiju u Formuli 1, dok se Dženson Baton probio na podijum zahvaljujući diskvalifikaciji vozača Red Bula. Britancu je to 50. podijum u karijeri, a posebno je profitirao i vozač Fors Indije Serhio Peres, koji je završio među osvajačima bodova.

Četvrto mesto tako je pripalo Fernandu Alonsu u Ferariju, ispred vozača Vilijamsa Valterija Botasa u Vilijamsu i vozača Fors Indije Nika Hilkenberga. Prvu desetoricu kompletirali su Kimi Raikonen u drugom Ferariju, dvojac ekipe Toro Roso, Žan-Erik Vernj i Danil Kvjat, odnosno Peres.

Rikardo je, inače, trebalo da postane prvi Australijanac koji je došao do pobedničkog postolja pred svojim navijačima. Pre njega najbliže je stigao Mark Veber, koji je pre dve godine Veliku nagradu Australije završio na četvrtom mestu.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se trkom za Veliku nagradu Malezije na stazi „Sepang“ 30. marta.
 
Natrag
Top