FIA Formula 1 World Championship

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Raikkonen najbrži u napetim kvalifikacijama za VN Italije!

Kimi Raikkonen postavio je najbrže vrijeme u napetim kvalifikacijama za VN Italiju, što je ujedno bio i krug s najvećom prosječnom brzinom u povijesti F1. Slijedi ga njegov momčadski kolega, Sebastian Vettel. Time je Ferrari napravio najbolji mogući uvod za svoju domaću utrku. Treće mjesto pripalo je vodećem u prvenstvu, Lewisu Hamiltonu.

Četvrto mjesto pripalo je Valtteriju Bottasu, no Finac je bio daleko od borbe za pole position. Peti je Max Verstappen, ispred Romaina Grosjeana i Carlosa Sainza. Krug najbrže desetorice zatvaraju Esteban Ocon, Pierre Gasly i Lance Stroll.

Bez-naslova.png
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Hamilton: Vukla me negativnost sa tribina
Vozač Mercedesa Luis Hamilton rekao je da mu je čast što je pobedio u trci F1 za Veliku nagradu Italije i da negativne stvari pokušava da pretvori u pozitivne

Izvor: B92


15742473375b8cd4cf13486162496407_w640.jpg

Foto: Getty images
Hamilton je posle pobede u Monci povećao prednost u generalnom plasmanu nad Sebastijanom Fetelom iz Ferarija na 30 bodova.

"Želim da čestitam Ferariju na velikom izazovu i borbi koju nam je pružio. Zahvalan sam ekipi, bez njihove vere u uspeh, ovo ne bi bilo moguće. Volim da dođem u Italiju. Volim hranu. Staza je neverovatna, velika je čast pobediti ovde pred tako sjajnom publikom", rekao je Hamilton.

On je mahao navijačima i aplaudirao im je, uprkos tome što su mu zviždali.

"Danas je bilo veoma teško. Ovde imamo sjajnu publiku, a iako nikada nije dobra ta negativnost, to je ono što me je vuklo. Prihvatam to. Ovde je bilo mnogo negativnosti, ali danas sam video mnogo britanskih zastava. Prepoznaće se. Ubuduće želim da negativnost pretvorim u pozitivne stvari. Hvala i Valteriju (Botasu). Mi se nikada ne predajemo", naveo je Hamilton.

Drugo mesto zauzeo je Kimi Raikonen iz Ferarija, koga je Hamilton obišao osam krugova pre kraja.

"Bili smo dovoljno brzi, ali nažalost naše zadnje gume nisu izdržale i od tada je borba bila izgubljena. Pokušao sam, ali bilo je nemoguće, daleko od idealnog. Dali smo sve od sebe. Svakako smo se trudili, zadnje gume su 'otišle' u završnici, ali makar smo uzeli drugo mesto", rekao je Raikonen.

Vozač Mercedesa Valteri Botas zauzeo je treće mesto, posle kazne od pet sekundi Maksa Verstapena iz Red Bula, koji ga je u jednom duelu izbacio sa staze.

"Trudio sam se da dam sve od sebe da se popnem na podijum. Prvi zadatak bio je da zadržim Kimija, a onda da se borim za Maksom. Bilo je žestoko trkanje, i ponekad nije pošteno koliko bih želeo da bude, pa je Verstapen dobio kaznu. Kao ekipa, ostvarili smo rezultat. Uzeli smo više bodova od Ferarija u njihovoj kući. Nadam se da ćemo u sledećoj trci biti bolji", rekao je Botas.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Fetel krivi Hamiltona za udes na Monci
Vozač Ferarija Sebastijan Fetel okrivio je Luisa Hamiltona iz Mercedesa za sudar u današnjoj trci Formule 1 za Veliku nagradu Italije.

Izvor: B92,




Foto: Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni
Hamilton je pobedio danas u Monci, a na samom startu obišao je Fetela u krivini. Fetel je zakačio Hamiltona, bolidi su se sudarili, a Ferari se okrenuo na stazi i pao na začelje.

"Luis mi nije ostavio prostora. Nisam imao šanse, već da naletim na njega i napravim kontakt. To je pomalo ironično, ali tako je bilo", rekao je Fetel za "Skaj".

Fetel je trku završio kao četvrti.

Hamilton se nije složio sa Fetelovom ocenom.

"Bilo je mnogo mesta. Odmakao sam mu, najviše koliko je moglo u toj situaciji. Sa moje leve strane sam video celu širinu bolida", naveo je aktuelni svetski šampion.

Hamilton je danas uvećao prednost nad Fetelom na 30 bodova u generalnom plasmanu, sedam trka pre kraja.

Naredna trka u šampionatu vozi se za dve nedelje u Singapuru.
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Grosjean diskvalificiran s VN Italije!

Nakon Renaultove žalbe FIA-i, Haasov bolid Romaina Grosjeana pregledala je FIA i ustvrdila nepravilnosti s tehničkim pravilnikom te diskvalificirala Grosjeana s VN Italije. Problematična je bila podnica Haasovog VF-18.

Prema FIA-inim pravilima, Grosjean je diskvalificiran s VN Italije, nakon osvojenog šestog mjesta. Tim rezultatom Haas bi pretekao Renault i skočio na četvrto mjesto u poretku konstruktora.

“Na zahtjev sudaca, tehnički delegat ispitao je podnicu bolida broj 8, vozača Romaina Grosjeana radi utvrđivanja ispravnosti u skladu s člankom 3.7.1. d) tehničkog pravilnika Formule 1. Utvrđeno je da bolid broj 8 nije u skladu s navedenim člankom,” obrazložila je FIA u priopćenju.

Diskvalifikacija znači da Haas pada natrag na peto mjesto u konstruktorskom poretku s istim brojem bodova kao i Renault. Williams je zahvaljujući diskvalifikaciji zabilježio dvostruko osvajanje bodova, a Sergey Sirotkin svoje prve bodove u F1 karijeri.
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Verstappen bijesan zbog kazne od pet sekundi

Max Verstappen je ponovno jedna od glavnih tema dana, nakon što je Nizozemac dobio pet sekundi vremenske kazne zbog guranja Valtterija Bottasa van staze. Verstappen tvrdi da je ostavio dovoljno mjesta Mercedesovom vozaču, što se moglo čuti i na radiju tijekom utrke.

Red Bullov vozač je većinu utrke proveo na trećem mjestu ispred Bottasa, međutim, u kasnoj fazi utrke Bottas je pokušao zaobići Verstappena s vanjske strane prilikom ulaza u prvi zavoj i došlo je do dodira. Verstappen je također zaradio dva kaznena boda zbog incidenta, što znači da ih sada ima ukupno pet.

“Očito je da sam mu dao dovoljno prostora, a da se on zabio u mene,” izjavio je Verstappen nakon utrke.

“Dobio sam kaznu, a pravila kažu da moram ostaviti dovoljno prostora za još jedan bolid pored sebe, što jesam.”

“Da sam pustio Bottasa ispred sebe svejedno bih završio peti, tako da eventualno nema veze.”

“Sada sam fokusiran na Veliku Nagradu Singapura, gdje ćemo, nadam se, biti dovoljno brzi da se borimo za pobjedu,” završio je Verstappen.
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Rosberg: ‘Vettel je jedini krivac za sudar’

Svjetski prvak iz 2016. Nico Rosberg tvrdi da je Sebastian Vettel krivac za sudar u prvom krugu između Ferrarijevog vozača i Lewisa Hamiltona.

Vettel je nakon sudara pao na 18. mjesto, a na kraju je uspio ‘dogurati’ do četvrtog mjesta, dok je Hamilton pobijedio nakon što je prestigao Kimija Raikkonena u 45. krugu.

Iako je incident bio pod istragom sudaca, nijedan vozač nije snosio daljnje posljedice. Martin Brundle je izjavio da je krivica za sudar ’50/50′ i da je odluka da se niti jednog vozača ne kazni bila ispravna.

Međutim, Rosberg, koji je danas bio izvješćivao iz boksa za SkySports, tvrdi da za dodir treba kriviti Vettela.

“Mislim da je krivica 100 posto Sebastianova. Otišao je previše duboko u zavoj i dodirnuo je Hamiltona,” izjavio je Rosberg.

Rosberg je također dodao da bi Vettela mogle debelo koštati greške tijekom sezone.

“Ne mogu vjerovati da iz utrke u utrku ponavlja slične pogreške.”

“Tako nećete pobijediti Lewisa Hamiltona,” zaključio je Rosberg.
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Lando Norris od sljedeće sezone i službeno u McLarenu

Izvor: Gp1

Potpisivanjem višegodišnjeg ugovora s talentiranim mladcem Landom Norrisom, McLaren je i službeno potvrdio svoju vozačku postavu za 2019.

Mladi Britanac od sljedeće sezone zajedno s Carlosom Sainzom činit će McLarenovu vozačku postavu čime su, barem što se McLarena tiče završene spekulacije i nagađanja oko izbora vozača za 2019. koja su ovih dana kolala medijima.

Lando Norris (18) tako će nakon dvije godine u kojima je bio član McLarenova programa za razvoj mladih vozača, od sljedeće sezone biti dijelom “prve ekipe” gdje će zamijeniti Stoffela Vandoornea čiji su dani, barem što se McLarena tiče zapravo već neko vrijeme odbrojani.

Iako su talentiranog Britanca pokušali vrbovati i iz nekih drugim momčadi, Norris je u konačnici ostao u McLarenu zbog čega zadovoljstvo nije krio i McLarenov Zack Brown.

“Jako smo sretni i zadovoljni jer smo uspjeli kompletirati vozačku postavu za 2019.” rekao je na početku Borwn.

“Potpisivanjem ugovora s Landom ostvarujemo naš plan kojim ćemo napraviti potpuni zaokret i promjene kada su u pitanju naše F1 aktivnosti, a također znamo kako je Lando već sada razvio snažne veze s timom.” dodao je prvi čovje McLarena.

U konačnici Brown je prokomentirao i novu vozačku postavu koju će McLaren imati u sljedećoj sezoni.

“S Landom i Carlosom dobili smo impresivan duo bez obzira na njihovu mladost. Oni predstavljaju novu generaciju McLarenovih vozača koji će povesti tim prema naprijed. Zbog toga, optimistični smo i vrlo motivirani kada je riječ o budućnosti našega tima iako ćemo nastojati i u tekućoj sezoni izvući maksimum kada su u pitanju rezultati na staz.” zaključio je Brown.

Zadovoljstvo nije krio niti mladi Britanac koji je očekivano, oduševljen ovakvim raspletom događaja.

“Postati McLarenov vozač za mene je ostvarenje sna. Iako sam već neko vrijeme član ove momčadi, ovo je poseban osjećaj.” rekao je Norris.

“Ovom prilikom želim zahvaliti cijeloj momčadi i ljudima iz McLarena što su vjerovali u mene i pružili mi ovu priliku. U McLarenu su već sada uložili veliki trud u razvoj moje karijere na čemu sam im zahvalan.” zaključio je Britanac.

Podsjetimo, Lando Norris ove sezone natječe se u prvenstvu Formule 2 gdje je trenutno drugoplasirani vozač u generalnom poretku.
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Sainz: Znao sam da će se Kvyat jednog dana vratiti

Izvor: Gp1

Sve je više glasina da će se Daniil Kyvat vratiti u Formulu 1 nakon što je Toro Rosso odlučio zamijeniti Rusa na kraju 2017.

Od povratka u Toro Rosso iz Red Bulla, Kvyat je iz utrke u utrku izgledao sve gore i bilo je očito da mu je iznenadni ‘otkaz’ u Red Bullu spustio moral.

Kvyat je ovu sezonu provodio kao testni vozač na simulatoru za Ferrari, a izgleda da će se iduće godine vratiti u Toro Rosso umjesto Pierrea Gaslyja, koji će u Red Bullu uzeti mjesto Daniela Ricciarda.

“Od kada su ga nedavno ‘izbacili’ iz Formule 1 sam imao osjećaj da će se ubrzo vratiti,” rekao je Carlos Sainz koji je bio momčadski kolega Kvyatu u Toro Rossu.

“U svakoj kategoriji u kojoj sam se utrkivao s njime je bio brz i pronalazio je načine da dođe do vrha, i mislim da će to ponovno učiniti.”

“Daniil je jedan od najboljih vozača s kojima sam se utrkivao.”

“Odmah sam rekao svome ocu da njegova epizoda u Formuli 1 nije gotova.”
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Raikkonen znao da ga čeka otkaz prije VN Italije!

Izvor : poleposition

Kimi Raikkonen već zna da neće sačuvati mjesto u Ferrariju iduće sezone te će ga morati prepustiti 20-godišnjem Charlesu Leclercu.

Raikkonen bilježi vrlo dobre rezultate u zadnjim utrkama, ali ni Pole pozicija na Ferrarijevoj domaćoj VN Italije u Monzi mu neće pomoći.

Novi Ferrarijev šef John Elkann je navodno već imao sastanak s Kimijem te mu je kazao da ne računaju na njega naredne sezone. Sutra očekujemo službenu obavijest iz Maranella.

Raikkonenovom sunarodnjaku i bivšem F1 vozaču Miki Salu nije jasno zašto Kimi odmah nije obavijestio javnost nakon saznanja da više neće biti dio Scuderije.

Postoje špekulacije kako je nedavno preminuli šef Ferrarija Sergio Marchionne već potpisao ugovor s Charlesom Leclercom za sezonu 2019. i primorao novo vodstvo momčadi na prekid suradnje s Raikkonenom.

Navodno je Kimi bio svjestan otkaza pa je to bio bitan faktor u utrci i kako se ona rasplela. Vettel je nakon kvalifikacija bio ljut na momčad jer je davao zavjetrinu Raikkonenu koji je osvojio Pole poziciju.

Sutradan je Vettel startao s drugog mjesta i neuspješno napao kolegu u prvoj šikani, ali se Kimi srčano obranio. To je omogućilo Lewisu bolji izlazak na ravnicu kroz Curva Grande i napad na prvenstvenog rivala. Vettel se nije želio olako predati Lewisu pa je pogriješio, dotakao Mercedes, izvrtio se i pao na začelje.

Incident ga je koštao jako bitnih bodova jer je samo sedam utrka do kraja, a zaostaje ‘velikih’ 30 bodova za Hamiltonom.

Splet okolnosti je oštetio vrlo dobar odnos između Vettela i Raikkonena. “Jasno mi je da sam se morao natjecati s tri auta, od kojih je jedan kolegin”, kazao je Vettel poslije utrke.

Ako Raikkonen napusti Ferrari, vjerojatno ga više nećemo vidjeti u ulozi vozača u Formuli 1. Sva sjedišta top timova su zauzeta, a slobodno mjesto zasad imaju momčadi sa začelja Sauber i Williams koji zasigurno neće privući Kimijev interes.

38-godišnji Raikkonen će zasigurno potražiti sreću u drugim trkaćim serijama. Za vrijeme stanke od 2010. do 2011. godine (nakon prijevremenog otkaza u Ferrariju) je vozio svjetsko prvenstvo u reliju, a nastupao je i nekoliko puta kao gost-vozač u američkom Nascaru.
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.408
Michelin odbacuje mogućnost povratka u F1

Izvor: Gp1

Michelin je odbacio mogućnost povratka u F1 zbog nepovoljnih uvjeta natječaja, te stoga ne žele proizvoditi gume koje “nemaju ništa sa stvarnim svijetom”.

Proizvođač koji se iz sporta povukao krajem 2006. godine ne nalazi se među onima koji su se prijavili na natječaj za službenog dobavljača guma u F1 u razdoblju od 2020. do 2023. godine. Pod uvjetima navedenog natječaja dobavljač bi bio dužan proizvoditi 13 – inčne gume tijekom prve godine ugovora. Nakon toga, kroz sljedeće tri godine bio bi dužan osigurati 18 – inčne gume. Prednje gume će biti uže za 35 mm, s novom širinom od 270 mm. Stražnje gume će zadržati svoje dimenzije od 405 mm, no promjer će se povećati s postojećih 670 mm na 700-720 mm.

Michelin je u svojoj službenoj izjavi pozdravio dugoročnu odluku o uvođenju 18 – inčnih guma. Međutim, istaknuli su svoje neslaganje s nekim od zahtjeva FIA-e.

“Primili smo tehničke specifikacije i vrlo detaljno ih proučili. Oduševljeni smo odlukom o prelasku na 18 – inčne gume,” stoji u izjavi.

“Međutim, zahtjev za dobavljanjem 13 – inčnih guma tijekom 2020. godine, kao i naglasak na degradaciji guma, kose se s našim principima efikasnog korištenja resursa i poštovanja tehnologije za proizvodnju održivih guma.”

“Michelin je stoga odlučio da neće odgovoriti na poziv za pružanjem ponude, a u narednim godinama nastavit će s praćenjem razvoja F1,” stoji u zaključku.
 
Natrag
Top