FBI objavio dosijee o pokojnim slavnim ličnostima

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
FBI objavio dosijee o pokojnim slavnim ličnostima


Beta |



London - Američki Federalni istražni biro (FBI) objavio je dosijee koje je decenijama vodio o poznatim ličnostima, objavio je danas britanski javni servis Bi-Bi-Si (BBC).

Komičari Bad Abot i Lu Kastelo privukli su pažnju FBI-a kada je jedan policijski doušnik dojavio da Bad Abot sakuplja pornografiju i ima kolekciju od 1.500 rolni obscenih filmova.

O njegovom kolegi je "dostavljena informacija da su mu dve prostitutke izvele nepristojnu predstavu", za šta im je platio po 50 dolara, navodi se u dosijeu.
FBI je danas objavio dosije o Stivu Džobsu, koji je formiran kada je predsednik SAD Džorž Buš stariji razmatrao da ga postavi u međunarodni trgovinski savet 1991.

208133_stiv-dzobs03-foto-beta-ap_f.jpg

"Nekoliko individua dovelo njegovo poštenjeu pitanje": Stiv Džobs

U dosijeu se navodi da se Džobs preobratio u budizam, da je priznao da je koristio droge, kao i da mu je 1985. godine prećeno bombaškim napadom.
U dosijeu se dalje navodi da je "nekoliko individua dovelo Džobsovo poštenje u pitanje, rekavši da on izvrće činjenice da bi ostvario svoje namere".

Pojedine ličnosti, poput Ane Nikol Smit, bile su pod prismotrom jer su bile žrtve ucene ili pretnji nasiljem.

Za pisca Normana Majlera i Čarlija Čaplina sumnjalo se da su simpatizeri komunista, a drugi, poput Džona Lenona, bili su pod prismotrom zbog antiratnih aktivnosti.

58145_carli-caplin-viki_kf.jpg

Sumnja da je komunista: Čarli Čaplin


Jedan od prvih hitova rok muzike "Louie, Louie" grupe Kingsmen tema je dokumenta dugačkog 119 stranica. Pesma je sastavljena da zvuči karipski i reči su izuzetno teške za razumevanje, što je zvaničnika jedne srednje škole na Floridi, tadašnjeg guvernera države Indijane i još neke osobe navelo da posumnjaju u moguće obscene poruke.

"Jednoj laboratoriji naloženo je da utvrdi da li se pesma "Louie, Louie" može smatrati obscenom, iz razloga optužbe", napisao je agent u dosijeu.

Džon Lenon je godinama bio pod prismotrom zbog uticaja koji je imao u pokretu protiv vijetnamskog rata. Kako se ispostavilo, njegov dosije ne sadrži mnogo više od nekoliko čudnih informacija, poput opisa pokušaja jednog drugog aktiviste da nauči papagaja da psuje.

57871_zabvest2_kf.jpg

Veza s Kenedijevima: Merlin Monro


Podaci o Merilin Monro ističu da je bila povezana sa Kenedijima i jedno vreme udata za pisca Artura Milera, osumnjičenog da je simpatizer komunista.
Druge ličnosti, kao što su Frenk Sinatra i Džimi Hendriks, bile su pod istragom iz više razloga.

Za Frenka Sinatru se sumnjalo da je povezan sa mafijom, a svojevremeno je njegov sin bio kidnapovan.

78006_kuhendriks06_kf.jpg

Kratak dosije: Džimi Hendriks


O Džimiju Hendriksu biro je sakupio relativno kratak dosije, od 34 stranice, nakon što je ga je policija 1969. uhapsila zbog droga.

Nije jasno koje su današnje slavne ličnosti pod istragom FBI, ako ih uopšte ima.
Američki zakon o privatnosti ne dozvoljava da se dosijei FBI-a o živim osobama objavljuju bez njihovog pristanka.

Upitan da li misli da postoji dosije o Britni Spirs, britanski pisac Nikolas Redfurn, autor "Tajne slavnih: Zvanični državni dosijei bogatih i slavnih" (Celebrity Secrets: Official Government Files on the Rich and Famous) odgovorio je odrečno.
"Verovatno ne", rekao je on, dodajući: "Ne viđa se sa predsednikom, nema veze sa mafijom i ne druži sa se nemačkim špijunima".

 
Natrag
Top