фаторексија – нова болест гојазних?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Фаторексија – нова болест гојазних?

Дневник 19.05.2010 00:01



Фаторексија је стање када имате прекомерну телесну тежину, а нисте тога свесни или барем не желите признати да имате проблем. О булимији и анорексији као поремећајима у исхрани већ певају птице на грани, али у последње време почели су да се јављају и други поремећаји у исхрани, а међу најновијим, и може се рећи неистраженим, јесте и фаторексија.

У суштини, ради се о термину који није научно признат, нити је признат као поремећај у исхрани, али колико се чини неће још дуго бити тако. Наиме, пошто је изашла књига Американке Саре Бирд под називом „Фаторексија: Шта видите када се погледате у огледало?”, многи људи почели су да се питају како то да су тако дебели.
Сара обашњава да је фаторексија стање када имате прекомерну телесну тежину, а нисте тога свесни или барем не желите да признате да имате проблем. На пример, високи сте 1,65 метара и имате 100 килограма. Свесни сте да нисте мршави, али исто тако не признајете ни да сте дебели и да је то проблем који није тако лако решити.
Управо је Сара имала такав проблем и одлучила је да напише књигу. Сара је први пута схватила да има вишак килограма на редовном здравственом прегледу. Годинама није стала на вагу, нити је икада своје цело тело гледала у огледалу.
Када би се погледала у огледало (само лице), видела је лепу жену, уређену, нашминкану, с лепом густом косом, уређеним ноктима, а волела је и лепо да се облачи и носи лепе ципеле. Код куће је имала двоје деце и партнера којег обожава, добар посао.
Када јој је доктор рекао да је гојазна, била је шокирана. За Сару, дебели људи су увек били лењи људи који не маре за себе, а то ни мало није личило на њу. Но, ни тада, Сара није хтела одмах да прихвати ту чињеницу. Наиме, мислила је да пази како се храни, јер је знала колико калорија носи одређена храна. Када је стигла кући, одмах је села за компјутер и почела да сурфује интернетом како би нашла одговор. Тада је схватила да са својом тежином заиста има проблем.
Коначно је одлучила да се свуче и погледа своје тело у огледалу, после дуго времена. Остала је шокирана!
После дугог размишљања, схватила је у чему је проблем. Баш као и код особа које имају анорексију, а своја тела виде као дебела, ово је био управо обрнути случај. Сара је била дебела, а себе у огледалу није видела на такав начин.
На пример, анорексичне особе носе широку одећу како би сакриле своју мршавост, она је носила широку одећу, како би сакрила своју дебљину. И не само то, Сара је уверавала себе када је почела куповати много веће бројеве одеће, да су се бројеви променили, али не и она. Уверавала је саму себе да не једе много, исто како особе с анорексијом уверавају себе да једу пуно. Сви њени симптоми били су једнаки анорексији, само обрнути. Зато је и смислила термин фатореџиа (фат – енг. дебело), како би тачно описала стање у којем се налазила.
Наравно, до те тежине није дошла преко ноћи. Лоша и нездрава исхрана, два порођаја, развод и разне дијете утецале су на скакање телесне тежине, а сваки пут би се још више угојила.
Сара је почела да истражује зашто људи не схватају да су дебели до тренутка када су превршили сваку меру и због чега се након дијета и губитка килограма, гоје још више. Дошла је до закључка да многи људи живе у циклусима који се састоје од дијета и поновног још већег дебљања, али су у тим тренуцима дебљања уверени да су још увек мршави као на врхунцу своје дијете.





 
Natrag
Top