Evropsko ili azijsko tržište

Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
1.005
Pozdrav! Ima li neka opcija da se provjeri za koje je tržište mobitel namijenjen? Danas sam kupio Samsung A55 5g pa me zanima ta informacija. Uglavnom mobiteli budu jeftiniji ako su za azijsko tržište...
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.744
Nije to kineski telefon pa da je namenjen (prvenstveno) za domaće/Azijsko tržište. Samsung generalno ima modele samo za Koreju (o da), za USA, Indiju i za ostatak sveta. Tu i tamo neki model malo odstupa, ali po ceni se ne razlikuju mnogo. Da ignorišemo ameriku koja ima (nema) poreze i carine koje nisu kao kod ostalih.

Inače, piše na kutiji a i na samom uređaju postoje nalepnice sa oznakom, prema kojima se vrši identifikacija.

Druga priča su lokalni uvoznici, distributeri, mobilni provajderi koji mogu da kastomizuju telefon. Tada se striktno navodi za koju je mrežu/operatera je namenjen.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
1.005
Vjeruj, ovdje u BiH ima svega, ja sam ne znajući prije 7-8 godina kupio Samsung A6, na kutiji piše SIM only for central Asia&Mongolia - tako nekako je pisalo. Ja sam ga koristio ovdje i često se ljudi žale da gubi mrežu ili nešto slično. I znatno su jeftiniji mobiteli u nekim radnjama u odnosu na one koji daju 2 godine garancije. Zato me zanima ima li neka opcija za provjeru. Na ovom A55 piše da je proizveden u Indiji, ali da je zemlja porijekla Poljska.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.744
Svašta :)
Svakako, mesto proizvodnje nije bitno u tom smislu (iPhone se komplet proizvodi u kini :D), ali jeste za koje je tržište namenjen
Puna oznaka (npr SM-A600F, FN, FNZKNATO) ima značaj. Fabrike mogu biti bilo gde u svetu

I ne obraćaj pažnju da li je jeftiniji tamo negde ili ne. Proizvodna cena je mnogo mnogo niža od onog koliko se inače plaća u prodavnicama, a pomenuh da su po pravilu u USA uglavnom najjeftiniji

P.S.
Čak ni to da je za Kinu/Indiju/Mongoliju nema nikakav uticaj na rad telefona, ako je kod njih isti standard za mrežu (frekvencije).
Čim se za neki model pominje SIM nekog regiona, već to upućuje na specifičnost mrežnog čipa koji može odstupati od ostatka sveta.
Ali, tebi se očigledno zalomio loš primerak A6 na koji je generalno bilo mnogo pritužbi na probleme sa konekcijom, pa čak i sa WiFi-jem

To što su u nekim prodavnicama dosta jeftiniji uređaji u odnosu na zvanične distributere je "normalno". Obično je kod njih garancija 6meseci do 1god maxx
Kako i kojim kanalima nabaljaju telefone, nećemo ovde pominjati. Poenta je u tome da ne plaćaju porez i carinu (doduše plaćaju reket), nisu dužni da obezbede zvaničan servis ni rezervne delove, itd. A sve to košta
Toga ima i u drugim državama
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
1.005
Dobro si to sročio. Kako god, ja sam zasad zadovoljan, i na A6 je bila oznaka na kraju FN, a na ovom je B. Nesto sam citao o tome i ispostavilo se da je tačno. Hvala puno na objašnjenju.
 
Natrag
Top