Eucalyptus - Eukaliptus

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Eucalyptus - Eukaliptus






Eucalyptus - Eukaliptus pripada porodici Myrtaceae, a poreklom je iz Australija.

Eucalyptusbella.jpg
Eucalyptusbigalerita.jpg
Eucalyptuscitriodora.jpg
Eucalyptusdeglupta-list.jpg

Eucalyptus bella Eucalyptus bigalerita Eucalyptus citriodora Eucalyptus deglupta-list

Ime je grčnog porekla od reči eu - dobar i kalyptos - prekriven, zagrnut (a odnosi se na cvet). Poznato je preko 600 vrsta, to jekarakteristično drvo šuma u Tasmaniji. Dostiže neverovatne visine i preko 150 m (Eucalyptus amygdalina). Po vrtovima često se može naći Eucalyptus globulus, koji ima modro-zelene listove sa belim maškom, Eucalyptus gunnii se može skraćivati i gajiti godinama, pa se gaji kao saksijska biljka. Lišće eukaliptusa je veoma mirisno. Eucalyptus maculata var. citriodora miriše na limun. Heterofilija (raznolikost) je izražena već na mladim biljkama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Eucalyptus deglupta-stablo Eucalyptus erythrocorys Eucalyptus erythrocorys-cvet Eucalyptus globulus

Seme treba stavitineposredno u lončiće u januaru-februaru. Zemlja mora biti ilovasto-humusna i vrlo propusna. Kod presađivanja biljke ne podlađujemo (Eucalyptus gunnii podnosi podmlađivanje u drugoj godini). Eukaliptus raste kao stablašica pravo uvis. Ako vam se čini da je posuda prazna, možete posaditi po 3 biljke zajedno i to u posudu promera 15 cm. Posudu već iduće godine moramo zameniti sa većom. Biljke prezime pri hladnoći od 4-5 C na svetlom mestu. Ako je posuda premala, eukaliptus možemo posaditi u baštu i uživati u njegovoj lepoti još jednu godinu. Ovoj biljci najviše odgovara umereno kisela reakcija zemljišta koja se kreće između pH 5,3-6,4.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Eucalyptuskruseana.jpg
Eucalyptusminiata.jpg
Eucalyptuspolyanthemos-SilverDollarGum.jpg
Eucalyptustorelliana.jpg

Eucalyptus kruseana Eucalyptus miniata E.polyanthemos - Silver Dollar Gum Eucalyptus torelliana

Retko se dešava da je napadnu lisne i štitaste vaši.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Eucalyptusdeglupta-stablo.jpg
Eucalyptuserythrocorys.jpg
Eucalyptuserythrocorys-cvet.jpg
Eucalyptusglobulus.jpg

Eucalyptus deglupta-stablo Eucalyptus erythrocorys Eucalyptus erythrocorys-cvet Eucalyptus globulus
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Aromaterapija

Aromaterapija je blaga ali efikasna metoda prirodnog lečenja, koja tretira fizičku, ali I psihičku, mentalnu I emotivnu stranu zdravlja, koriščenjem prirodnih etarskih ulja. Predstavlja alternativnu metodu lečenja manjih zdravstvenih problema, koja ima brojne biohemijske potrvde dejstva, I dokazan efekat na mentalnom nivou.
Aromaterapija može biti I dobra prevencija oboljenja (pr: antiseptičko dejstvo), a mnogima je komponenta stila života (zdravo, prirodno, biljno...).
Etarska ulja imaju visoku sposobnost penetriranja kroz površinski sloj stratum corneuma, zbog lipofilnosti molekula i male molekulske mase. Sadrže oko sto i više različitih jedinjenja tipa terpena, alkohola, fenola, estara, aldehida i ketona, pa se za etarsko ulje može reći da je samo po sebi parfemska kompozicija. Da bi ispoljilo efekat, etarsko ulje mora biti prirodnog porekla, dobijeno destilacijom, cedjenjem, maceracijom biljnih sirovina ili anfleraž postupkom.
Etarska ulja imaju široku primenu u farmaceutskoj, kozmetičkoj, parfimerijskoj i prehrambenoj industriji. U kućnim uslovima postoji mnogo načina kako se mogu koristiti, a to su:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Etarsko ulje eukaliptusa
Poreklo: Australija, a potom Tasmanija, Kina, SAD, Brazil I Mediteran. Aboridžani su ga prvi koristili u svrhe lečenja.
Opis: Sveži srebno plavo-zeleni listovi euklaliptusa veoma su bogati etarskim uljem. Svetložute boje, hladećeg mirisa, ovo ulje je veoma isparljivo, potentno I dosta korišćeno u aromaterapiji.
Dejstvo: Glavni isparljivi sastojak je eukaliptol, koji ima antiseptički efekat.
Ulje deluje antiinflamatorno I dekongestivno.
Upotreba: Olakšava disanje, ublažava bolove i smanjuje otoke, pa se koristi kod prehlade i reumatskih tegoba. Suzbija razvoj bakterija i virusa. Koristi se I kod infekcija na koži, reumatizma I glavobolja.
Upotrebljava se za kupke, masaže I inhalaciju. Hladeći efekat je veoma poželjan kod visoke temperature I groznice, reumatizma I mijalgija. Kupke su blagotvorne kod cistitisa, a obloge kod glavobolje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
UKALIPTUS



Latinski naziv: eucalyptus globulus


[h=1] EUKALIPTUS[/h]
Latinski naziv: eucalyptus globulus
eukaliptus2.jpg


Opis biljke: raste vrlo brzo i dostigne visinu do 80 metara. Lišće eukaliptusa je duguljasto, kopljasto , najcešce srpasto i pri dnu koso sa kratkom drškom (dugacko je oko 20 cm., široko oko 5 cm). Lišce je kožasto i golo , sitno bradavicasto, bledozelene
eukaliptus4.jpg
boje. Njegove ivice uvek zauzimaju pravac sever-jug (time se lišće štiti od preteranog isparavanja na visokim temperaturama). Plod eukaliptusa je u obliku kupe sa poklopcem. Razmnožava se semenom koje se seje krajem marta ili početkom aprila u obradjenu zemlju. U osušenom lišcu ima do 3% eteričnog ulja čiji je glavni sastojak cineol (eukaliptol). Ovo drvo izuzetno dobro precišcava vazduh
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Stanište: eukaliptus je poreklom sa Tasmanije i Australije. Danas se uzgaja u mnogim zemljama toplog podneblja.
Lekoviti deo biljke: Upotrebljava se lišce starijih grana i ulje koje se od njega pravi.
eukaliptus1.jpg

Lekovito delovanje: ulje i lišće eukaliptusa imaju veoma prijatnu aromu koriste se za lečenje respiratornih organa (astma, bronhitis, infekcije i upale gornjih disajnih puteva). Koriste se u vidu sirupa, tableta ili kao eterična ulja. Snižava temperaturu (antipiretik), ima antibakterijska i antvirusna svojstva. Lišće se dodaje mešavinama čajeva protiv šećerne bolesti, za čišćenje u slučaju zatvora, protiv nervnih bolesti. Ulje eukaliptusa ulaze u sastav raznih preparata za utrljavanje kod reumaticnih oboljenja. Primenjuje se i kod ženskih bolesti u obliku čaja i za kupke. Od mirisa eukaliptusa beže komarci.
 
Natrag
Top