EU zabrinuta zbog visokog nivoa korupcije u BiH

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
EU zabrinuta zbog visokog nivoa korupcije u BiH











Izvor:
Blic.rs










Bosna i Hercegovina mora iskoreniti korupciju iz društvenih, političkih i ekonomskih sfera ukoliko želi da postane deo Evropske Unije. U Izveštaju EU o napretku za 2011. godinu navodi se da je BiH ostvarila minimalni pomak po pitanju suzbijanju korupcije u društvu, koja je široko rasprostranjena u javnom i privatnom sektoru. Određeni pomaci su načinjeni u kontekstu Dijaloga o ukidanju viznog režima, ali borba protiv suzbijanja korupcije još je u začecima.


218428_evropska-unija-zastava-foto-03-reuter_f.jpg



Visok nivo korumpiranosti u BiH odražava se na privredni razvoj zemlje, te građani plaćaju visoku cenu – političku, ekonomsku i drštvenu koja opterećuje njihove živote.

Zato je borba protiv korucije veoma bitan deo procesa pridruživanja EU, te po kriterijama za članstvo od svake zemlje kandidata se očekuje da obezbedi stabilnost institucija koje su garant vladavine prava.

EU najavljuje rigorozne mere u praćenju suzbijanja korupcije u BiH, jer je prepoznala da političke i ekonomske rekonstrukcije koje prate tranziciju otvaraju veliku mogućnost za korumpiranost.

Traže i da se izrade čvrsti zakonski okviri u skladu sa međunarodnim standardima i praksom, opsežno praćenje politike, strategije i akcionih planova.

To podrazumeva i stvaranje učinkovitih mehanizama za suzbijanje korupcije u vidu nezavisnog i efikasnog pravosudnog sistema i jakih agencija za provođenje zakona koje su u mogućnosti da provode istrage i pokreću tužbe zbog korupcije.

Međutim, u BiH došlo je do zastoja u provođenju Strategije za borbu protiv korupcije, a Agencija za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije još nije u funkciji.

To su prvi zastoji na koje je naišla BiH iako se obavezala da će do 2014. godine biti zemlja očišćena od korupcije.

Portparol Transparensi Internešela Ivana Korajlić kaže da BiH stagnira u toj borbi, te da je prema indeksu percepcije korupcije na 91. mestu od 178 zemalja i to sa indeksom 3.

- Na samom smo dnu lestivice. U poslednjih pet godina sve zemlje bivše Jugoslavije napravile su pomak u suzbijanju korupcije, dok BiH stoji na mestu. Ništa nismo uradili ni kako bi zadovoljili uslove EU, osim usvajanja Strategije za borbu protiv korupcije i Zakona o Agenciji, što je učinjeno samo na papiru – ističe Korajlićeva.

Ona dodaje da su najvažniji uslovi reforma pravosuđa i procesuiranje slučajeva korupcije.

- Imali smo samo dva slučaja koja su bila na sudu i oba su završena oslobađajućim presudama. Primer Hrvatske pokazuje nam da, ako država želi da bude ozbiljan partner EU, mora da procesuira i one koji su na najvišim nivoima vlasti. Sve istrage i slučajevi koje smo imali nisu dali nikakve rezultate niti su došli do suda – naglašava Korajlićeva.

Prema njenim rečima, Agencija za borbu protiv korupcije u BiH ne može da funkcioniše, jer za nju u državnom budžetu nema novca.

Direktor Agencije Sead Lisak za „Euroblic“ kaže da se neozbiljno ušlo u priču o borbi protiv korupcije i da nema dovoljno političke volje za ozbiljan obračun.
 
Natrag
Top