EU ne zna ko je vlast u BiH

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]EU ne zna ko je vlast u BiH
[/h] Izvor: Beta



Banjaluka -- Evropska komisija ozbiljno razmišlja da otkaže sastanak s liderima BiH u Briselu. Ne zna se ko je vlast, a ko je opozicija.

17353365664fd718780e44f926300708_368x276.jpg

Fot: sxc.hu, arhiva
Sastanak je zakazan za 27. juna, pišu banjalučke Nezavisne novine, pozivajući se na diplomatske izvore.
Evropski komesar za proširenje Štefan File odlučio je da organizuje sastanak na najvišem nivou u Briselu s liderima kako bi bili dogovoreni principi o mehanizmu koordinacije za evropski put BiH.
U tekstu se navodi da je Evropska komisija očekivala da će se lideri BiH makar načelno dogovoriti o toj presudi i da će održati makar jedan sastanak pre ovog u Briselu, na kojem bi bili utvrđeni platforma i okvir za razgovore, ali se to nije desilo.

Drugi razlog zbog kojeg se Evropa dvoumi da li da uopšte poziva lidere u Brisel jeste, kako se navodi, to što se ne zna ko je u BiH na vlasti, a ko u opoziciji.

"Čekamo ishod situacije u vezi sa Savetom ministara. Nema smisla zvati nekoga ko neće biti u poziciji da utiče na dalje događaje", prenosi list tvrdnje jednog diplomatskog izvora.

Situacija u BiH dodatno se iskomplikovala pošto je Socijaldemokratska partija odlučila da izbaci Stranku demokratske akcije iz vlasti na državnom nivou, ali i na ostalim nivoima u Federaciji BiH i zameni je Strankom za bolju budućnost Fahrudina Radončića.

Predsednik Srpske demokratske stranke Mladen Bosić, koji bi trebalo da sazove naredni sastanak lidera vladajuće šestorke u BiH, rekao je da će se konsultovati sa ostalim političkim faktorima o tome da li postoje uslovi za održavanje tog sastanka.

On smatra da bi bilo logično prvo sačekati rasplet situacije u Savetu ministara BiH, a pogotovo na nivou Federacije BiH, pa tek onda ići u Brisel.

"Bez nekog dogovora, posebno u Federaciji BiH, i bez definisane skupštinske većine, u Briselu se nema šta očekivati. I (lider SDA) Sulejman Tihić je među ostalima dobio taj poziv za Brisel. Da li je on deo vlasti ili nije, to još nije jasno, to tek treba da se vidi. Ako nema vlasti i definisanih nosilaca vlasti u BiH, pitanje je onda s kim treba da razgovaramo", kazao je Bosić.

Izvršni sekretar SDA Amir Zukić takođe smatra da ne treba ići u Brisel u ovakvoj situaciji, ali je dodao da je za to glavni krivac SDP.

"Mi smo izneli sve stavove u vezi s tim sastankom i iskazali smo želju da se razgovara. Neka (lider SDP Zlatko) Lagumdžija sam ide tamo. Potrošili smo 14 meseci za formiranje vlasti, pa kad je vlast formirana opet imamo krizu. Sve je u nekoj stalnoj fazi političkog dogovaranja zbog njega", rekao je Zukić.

Članica Izvršnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i zamenica ministra inostranih poslova Ana Trišić Babić takođe smatra da u Brisel ne treba ići dok se situacija ne reši.

"Kad su Evropska komisija i File zakazali taj sastanak, to je bio znak da EU i evropska politika pokazuju i daju do znanja svim političarima u BiH da su zabrinuti za BiH. Ali s obzirom na poslednja dešavanja u Federaciji BiH, nije nikakvo iznenađenje ako sastanak bude otkazan. A odavno svi govore da je uslov za sastanak rešavanje presude 'Sejdić i Finci'", istakla je ona.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu naložio je BiH da iz Ustava i Izbornog zakona ukloni diskriminatorske odredbe kako bi i predstavnici nacionalnih manjina mogli da se kandiduju na izborima za državno Predsedništvo i Dom naroda BiH.
 
Natrag
Top