Estetika i ljepota

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ah, znala sam da je iz domena đe sam glupa ko ..... Matematika je za mene naučna fantastika.

Dobro, pojam je više strukturni mada se da izraziti i matematički. Zlatni rez je više kompozicioni zakon u kojem se manji dio odnosi prema većem kao veći prema ukupnom. Poznat je i kao Božanski omjer i može se sresti u prirodi u građi biljaka, puževa, školjki pa i u građi ljudskog tijela. Ta proporcija je najugodnija ljudskom oku. Sva velika umjetnička i arhitektonska djela kroz istoriju su rađena u toj proporciji. pretpostavka je da je ljudskom oku najlakše percipirati slike i objekte koji su nastali prema pravilu kompozicije u kojem se manji dio prema većem odnosi kao veći dio prema ukupnom.

Golden_ratioWebdesignshock.jpg


5-Razno+-+Zlatni+rez+-+sl-07.jpg


merkaba_leonardo.jpeg

mona+liza.jpeg


17.jpg


goldenratio.png

tumblr_llz0m37X7e1qkwoljo1_500.jpg



Irene%2Band%2Bthe%2BGolden%2BRatio.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Hvala! To je to. Moze se svuda naci gdje je ljepota. Mislim da ima i Zemlja tacku na kojoj se nalazi zlatni presjek?
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
"Zlatni rez" je samo proporcija elemenata u prostoru, najprihvatljivija i najugodnija našem oku. Ta determinanta opredijelila je i savremene proizvođaće monitora da sa standardnog omjera 4:3, pređu na 16:9, jer je utvrđeno da ljudsko oko lakše percepcira sliku takvih dimenzija.
Međutim, čovjek estetiku i ljepotu ne doživljava samo čulom vida, nego i svim ostalim čulima. Zbog toga je vrlo teško utvrditi neki estetski sud koji bi bio mjera vrijednosti lijepog uopšte.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
U pravu si, ali ako se vec dokazuje na vrtlogu vjetra, na spirali puza, na ljepoti hrama, onda vjerovatno ima i jos vece znacenje nego je samo estetski utisak?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Pa estetski onda mogu da prođem, nije mi glavudža veća od tijela, srazmjerna je. Ne znam u kom sam odnosu, ali može da prođe.:roll:
 
Natrag
Top