Epidural- luksuz ili potreba?

Da li biste se porodili uz epiduralnu anesteziju?


  • Total voters
    40
Član
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
34
U našoj zemlji je broj porodilišta koje ne nude mogućnost porođaja sa epiduralnom anestezijom veoma velik, ali čak i u onim porodilištima u kojima imaju tu mogućnost, najveći broj trudnica i porodilja odlučuje se za tradicionalni ili prirodni porođaj.
Razlozi za to su različiti i kreću se od straha i/ili neinformisanosti, uverenja da je to nepotrebno i vrlo često skupo, pošto se cene oko 200e.Bez obyira na to, mame koje su svoje bebe rodile na taj način, rećiće vam da je to najdivnije iskustvo u kome su učestvovale gotovo bez bola, čime im je omogućeno da u porodjaju učestvuju sa radošću.
 
Član
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruka
178
Epidural je svakako potreba i mislim da je u svetu to sasvim normalno. Kada nasa deca dovoljno odrastu da osnivaju svoje porodice cudice se kako su im se majke poradjale kao zivotinje!!!!
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
34
Slažem se, ali ono što je mene začudilo je komentar iz " stvarnog" života. Inače, ja sam se oba puta porađala sa epiduralom i jedina briga mi je bila da stignem na vreme da mi postave anesteziju. Da ne dužim, drugi put se epidural plaćao i nekolicina poznanica( mame iz parka) je bila veoma iznenađena " kako mi je muž dao tolike pare". Sve smo zaposlene, odrasle u ( relativno) urbanim sredinama, neke od njih kažu da im je porođaj najtraumatičnije iskustvo, i opet ne bi dale novac za to, iako bi 'ladno dale isto para za dobre čizme?!
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Zašto ne olakšati taj proces, ukoliko postoji mogućnost. Pa šta sad, da li treba da se operišemo na živo kad već postoji lokalna i opšta anestezija, da li treba da vadimo i popravljamo zube "na živo", kad već postoji mogućnost lokalne anestezije...?
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Uopšte nije luksuz. Da se pre 9 godina primenjivalo sigurno bi se tako porodila.
Bolove koje sam imala su na ivici izdržljivosti.
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
34
Pre dvadeset godina moja mama se u Kragujevcu porodila sa epiduralom, u državnoj bolnici.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Pre dvadeset godina moja mama se u Kragujevcu porodila sa epiduralom, u državnoj bolnici.
Tvoja mama je srećna žena. O epiduralu se počelo pričali pre nekoliko godina. Zaista nisam pre toga bila informisana. Nikada me niko nije ni pitao za tu mogućnost.
Ni običnu injekciju protiv bolova mi nisu hteli dati, a doktorka je rekla babici da mi daju.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Eh, kasno Marko na Kosovo stiže.:) Ja sam četiri puta uspjela bez nje. Da se ranije o tome govorilo i da se upotrebljavalo, sigurno bih pristala.
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
34
Meni je super to što se sad i carski rez radi pod epiduralom ili spinalnom anestezijom. Nisam bas sigurna koja je razlika, ali je poenta da je
a) bezbolno
b) da je mama budna i da odmah vidi svoju bebu!
Stvarno nije fer što su carice ranije bile uskraćene za tu mogućnosti.

I da ne zaboravim, to je usluga koju bi trebalo posebno da vam ponude,a ako to iz nekog razloga ne urade, imate pravo same da tražite. Ukoliko je u konkretnom slučaju to moguće, jupi za vas!
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Uz dužno poštovanje drugačijim mišljenjima, ja sam protiv epidurala. ja sam i protiv carskog reza sem u slučaju kada druga mogućnost ne postoji! Ja sam se porodila kao čovek a ne kao životinja i ako nisam nisam primila ni epidural niti bilo kakvo sredstvo protiv bolova! Mene inače strašno nervira što se u filmovima porođaj prikazuje kao teška trauma pa se moje dete kda je bilo malo rasplakalo što se mama tako mučila dok ga je rađala! A meni, porođaj najlepše iskustvo...
Neću ni za drugo tražiti ništa a nadam se da neću morati ni na carski...
 
Natrag
Top