EPCG postala značajan izvoznik

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
FINANSIJSKI DIREKTOR EFT GRUPE URS JAKOB TVRDI DA ZBOG KRIZE I KIŠE NIJE BILO DEFICITA STRUJE U REGIONU


EPCG postala značajan izvoznik




Izvor: Dan 04-01-2011

~Zbog izuzetno povoljne hidrologije i velikih dotoka, crnogorske hidroelektrane su za samo nekoliko mjeseci ispunile godišnje planove proizvodnje, pa je zemlja poznata po deficitu, u 2010. bila značajan izvoznik električne energije

U 2010. godini zemlje regiona su uspjele su da zaustave recesiju. Za sada. Godinu za nama ćemo ipak pamtiti, prije svega, po neizvjesnosti, to jest strahu od drugog talasa recesije. Još je mnogo nepoznanica šta se dogodilo krajem 2008, a mnogi se pitaju da li su svi uzroci globalne ekonomske krize zaista otklonjeni, kaže u razgovoru za Dan Urs Jakob, finansijski direktor EFT Grupe. Ova kompanija je niz godina vodeći trgovac električnom energijom u centralnoj i jugoistočnoj Evropi i jedan je od najvećih trgovačkih partnera Elektroprivrede Crne Gore.
Urs Jakob je čovjek detalja i brojki. Iz svoje kancelarije u Sent Galenu, na istoku Švajcarske, on i njegov tim kvantifikuju rizike trgovine električnom energijom sa elektroprivredama i industrijskim potrošačima u 20 zemalja.
- Tržište električne energije jugoistočne Evrope u osnovi prati kretanja tržišta na zapadu. Ono, ipak, ima niz specifičnosti, zbog kojih dolazi do raznih odstupanja. Naš posao je, dakle, ne samo da procijenimo kretanje tržišta na zapadu, na primjer u Njemačkoj, već da preciznije predvidimo ta regionalna odstupanja. To nam omogućava da kvantifikujemo rizik i profitabilnost pojedinačnih trgovačkih pozicija - objašnjava Jakob.
Ovaj, inače komplikovan posao je, kako kaže, bio dodatno otežan u okolnostima ekonomske nesigurnosti koja je okarakterisala 2010.
- Zemlje u kojima poslujemo su u prethodnoj godini uspjele da zaustave ekonomski pad, a neke, poput Njemačke i Poljske, čak su zabilježile značajan rast. To se vidjelo i kroz oporavak cijena metala i većom potražnjom za električnom energijom - kaže Jakob i dodaje da, usljed izuzetno povoljne hidrologije i rekordne proizvodnje hidroelektrana, uobičajenog energetskog deficita na Balkanu u minuloj godini nije bilo.
- Regionalni tokovi energije u 2010. su bili suprotni od uobičajenog, viškovi energije su se kretali sa Balkana ka centralnoj i zapadnoj Evropi. Crna Gora, koja obično ima energetski deficit, je dobar primjer. Zbog izuzetno povoljne hidrologije i velikih dotoka, hidroelektrane su za samo nekoliko mjeseci ispunile godišnje planove proizvodnje. Iako je proizvodnja u KAP porasla, a samim tim i konzum električne energije, Crna Gora je bila značajan izvoznik električne energije u pojedinim dijelovima godine - kaže Jakob.
EFT je, očigledno, još jednom dobro procijenio tržišne trendove. Kompanija je u 2010. isporučila čak 27 teravata struje, što je oko sedam puta više od ukupnog konzuma Crne Gore. U procesu je ostvaren prihod 1,3 milijarde eura, a u nedavnom istraživanju Diloata EFT je rangirana među deset najprofitabilnijih kompanija koje posluju u regionu jugoistočne Evrope.
- Naše najveće tržište je Njemačka, na kojem smo u 2010. plasirali 29 odsto energije. Tu su zatim Mađarska sa 13,2 procenta, Rumunija sa 8.19, Hrvatska sa 7,6 i Slovenija, Grčka, i Italija sa po šest odsto. Učešće tržišta ostalih zemalja je znatno manje. Prodaja prema EPCG je, na primjer, u 2010. predstavljala manje od procenta našeg prihoda, preciznije 0,6 odsto - sumira godišnje rezultate Jakob.
J. RABRENOVIĆ

Saradnja sa Kinezima u BiH
I pored odličnog poslovnog rezultata, Urs Jakob ipak ističe sklapanje ugovora sa Dongfang Elektrik Korporejšn o izgradnji termoelektrane Stanari u Bosni i Hercegovini, kao daleko najznačajniji događaj za EFT u 2010.
- Po ovom ugovoru kineska kompanija će da izgradi cijelu elektranu po sistemu "ključ u ruke" u periodu od 45 mjeseci. Radovi na platou su uveliko u toku, a naši inženjeri u Kini upravo rade na finalnom dizajnu. Ukupna vrijednost ovog projekta je preko 500 miliona eura - kaže Jakob.
Kad bude gotova 2014. godine, TE Stanari će godišnje proizvoditi oko dva teravata struje, što će, kako kaže Jakob, dugoročno obezbijediti poziciju EFT u regionu.
- Naš cilj i opredjeljenje je da kroz "grinfild" investicije pokrijemo značajan dio energije kojom trgujemo iz sopstvenih izvora i da tako postanemo prvi veliki privatni proizvođač struje u regionu. Jugoistočna Evropa će sa ekonomskim oporavkom ponovo postati energetski deficitarna. Uporedo s tim, relativno malo novih izvora u regionu se gradi da bi ispratilo porast potražnje - zaključuje Jakob.
 
Natrag
Top