Engleski jezik lekcije

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Saxon and Norman Genitive
- saksonski i normanski genitiv -



Saksonski genitiv je jedini padež u engleskom jeziku koji ima nastavak.​

Ostali padeži se grade pomoću predloga koji su isti za sve vrste imenica.

U engleskom jeziku postoje saksonski i normanski genitiv.

S. gen. se više upotrebljava za ljude, a Norm. gen. za predmete, objekte.

Saks. gen. kod imenica u jednini gradi se takošto se imenici doda apostrof -s ( imenica+'s) na primer:



This is Bill's house​



Bill​


1.Bill

2.Bill's

3.to Bill

4.Bill

5.Hey Bill

6.With Bill

7.About Bill


a boy


1.a boy​

2. a boy's

3.to a boy

4.a boy

5.Hey boy

6.With boy

7.About boy


-Saks. gen kod imenica koje u množini završavaju na -'s gradi se tako[to se apostrof pomeri za jedno mesto u desno tj. apostrof se stavi na kraju reči.



Our teachers' cars are in the street.



-Saks.gen. kod imenica koje u množini ne završavaju na -'s gradi se isto kao i kod imenice u jednini tj. dodavanjem apostrofa -'s (imenice sa nepravilnom množinom).​



The children's hospital is on the hill.



-Norm. gen ili of/ov/ geitiv, gradi se pomoću predloga of i to tako što prvo stavljamo imenicu koju prisvajamo, zatim predlog of i na kraju imenicu kojoj prisvajamo.​



-The centre of your town is very nice.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Upitne ( Interrogative) zamenice

What ( wat) = šta
Which (wič) = koji ( za predmete)
Who (huz) = ko ( za lica, ljude)
Whom ( hum) = koga
Whose ( hu:z) = čiji
Why (wai) = zašto
How ( hau) = kako
How far ( hau fa...)= koliko daleko
How long ( hau long) = koliko daleko
How many (hau meni)= sa brojivim imenicama
How much (hau mač) = sa nebrojivim imenicama
How old ( hau old) = koliko star
---------------------------------------------------------------------------------

What do you think? - Šta misliš?
Which book is Yours? - Koja je knjiga tvoja?
Who do You see? - Koga vidiš?
To whom should I write? - Kome da pišem?
Whose sweater is this? - Čiji je ovo džemper?
Why do you cry? - Zašto plačeš?
How do you say it in serbian? - Kako se kaže na srpskom?
How far is your house from here? - Koliko je daleko tvoja kuća odavde?......
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.08.2010
Poruka
1
mene zanima kako da brzo naucim ponesto da znam se sporazumiti sa ljudima a znam po nesto ali bih da dapunim znanje
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Prosto, kupiš neku skraćenu gramatiku, sa izrazima, i to je to!
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Ja sam pocela da ucim sa 11 godina i to po programu Kolarcevog Narodnog Univeziteta i uz pomoc njihovih knjiga i kaseta koje i danas postoje i koliko sam obavestena kostaju oko 700 dinara za svaki nivo, a ima ih cetiri. Zavrsila sam sva cetiri, a na prvi sam isla dva puta. Najvaznija je dobra osnova, dobar program kursa i strog profesor)
Jezik se najbolje uci kada se slusa, i konverzira sa nekim. ( You should talk in english whenever you can whereever you can ).


Gramatika se najbolje pamti kroz konkretne recenice, nikako ne bi trebalo da se buba i uci napamet, mozda neki delovi, ali samo da bi se bolje razumeli.


U gramatici vazna su vremena:

Prosto sadasnje ( I speak English, You speak English, He speaks English, We speak English, You speak English, They speak English)

Buduce ( I will speak English ,YOU will speak......)

Prosto proslo ( I spoke(ovaj glagol je nepravilan i uci se za svako vreme, dok se pravilnim dodaje nastavak -ed( He arrived yesterday- on je stigao juce) English, You spoke English........)

Preporucujem citanje tekstova koji su na zanimljivi.Takodje nije lose da se slusaju pesme na engleskom, da se nadju reci za njih kojih ima svuda na internetu i onda da se izgovaraju i pevaju uz pesmu, po mogucstvu da se razume sta znace. Neki drug i drugarica sa kojim ces da pricas na engl.

Znaci sto vise razmisljanja, slusanja, govora na engleskom - think in English, listen to the English language, speak in English.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.01.2012
Poruka
2
Potrebna mi je dobra skripta za učenje engleskog jezika.
Hvala vam unaprijed.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2012
Poruka
1
Mene zanima da li je neko pohađao školu Metafora u Zemunu ili čuo nešto o njoj? Dali su neki dobar popust za ceo nivo a1, a2 ili b1 na Zlatnoj ribici. Tri meseca je u pitanju, pa bih upisala, ali bih volela neku preporuku :s pozz
 
Natrag
Top