Ella Fitzgerald (Ela Ficdžerald)

Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Ella Fitzgerald, ili "The First Lady of Song", kako su je iz poštovanja običavali zvati neke njezine kolege i obožavatelji, jedna je od najvećih (ako ne i najveća) jazz pjevačica 20. stoljeća. Iako bi neki glazbeni kritičari svoj glas dali Sarah Vaughan, ili Billie Holiday, u većini glazbenih enciklopedija, knjiga i tekstova sličnog sadržaja, uz pridjev najveće jazz pjevačice najčešće ćete vidjeti upravo ime Elle Fitzgerald. Obdarena fantastičnim glasom i sposobnošću da svoje pjesma otpjeva s takvom izražajnošću da su gotovo svi mogli razumjeti njihove riječi, Ella je ostala zapamćena kao pjevačica koja je mogla nadpjevati svakoga. Jedina mana njenog savršenog pjevanja bila je ta što je uvijek zvučala sretno, tako da se ponekad činilo da ne uspijeva prodrijeti ispod površine stihova koje je interpretirala. Međutim, ako ocjenjujemo njenu cjelokupnu karijeru, jednostavno moramo priznati da je u svojoj klasi bila izvan konkurencije.

Ella Jane Fitzgerald rođena je 25. travnja 1917. godine u gradiću Newport News (Virginia,) SAD). Nakon smrti oca mala Ella se zajedno sa majkom seli u New York, gdje je djetinjstvo provela u siromaštvu i bijedi. Sa pjevanjem je počela još u osnovnoj školi gdje se odmah primijetio njen talent, međutim ona sam je u to vrijeme željela postati plesačica. Sa šesnaest godina prijavljuje se na natjecanje talentiranih amatera koje se održavalo u Harlem Apollo Theater, gdje je trebala izvesti plesnu točku. Nakon što se na pozornici ukočila od treme jedan od organizatora natjecanja rekao joj je da proba s nečim drugim kad se već nalazi na pozornici. Ella je tada otpjevala pjesmu "Judy" u stilu svog tadašnjeg idola, Conne Boswell i osvojila prvu nagradu. U publici je te večeri sjedilo nekoliko utjecajnih ljudi iz glazbenog svijeta od kojih je poslije nekolicina tvrdila da su je upravo oni otkrili, međutim čovjek koji je pokrenuo njenu profesionalnu karijeru bio je Charles Linton koji ju je preporučio Chicku Webbu - vođi orkestra koji je nastupao u dvorani čuvenog hotela Savoy. Nakon što je uspješno odradila prvu probnu večer, kao glavna pjevačica orkestra, postala je jedna od glavnih atrakcija Webbovog orkestra.


ellafitzgerald1custom.jpg


Od 1935. godine Ella počinje snimati sa Webbovim orkestrom, a do 1937. na više od polovine njihovih pjesama pojavljuje se njezin glas. U to vrijeme, osim sa Webom, snimala je još sa Teddyjem Wilsonom, grupom The Ink Spots te čak i sa Bennyjem Goodmanom. Njeni najveći hitovi iz perioda sa Webbovim orkestrom uključuju pjesme "Sing Me A Swing Song", "Oh, Yes, Take Another Guess", "The Dipsy Doodle", "If Dreams Come True", "A-Tisket, A-Tasket" (pjesma na kojoj je djelomično zaslužna i za pisanje stihova), "F.D.R. Jones" i "Undecided". Na početku karijere Ella se smatrala pop/swing pjevačicom kojoj su najbolje išle balade, dok su pjesme bržeg ritma smatrane njenim slabijim izvedbama. Iako je već tada imala predivan glas, još uvijek u svom pjevanju nije koristila improviziranje i scat.

Nakon Webbove smrti 1939. godine Ella postaje vođom njegovog orkestra, koji napušta 1942. kada započinje svoju solo karijeru. Krajem `40.-ih Ella je zasigurno bila najpoznatija jazz pjevačica sa publikom koja nije slušala jazz. Od 1946. godine počinje redovito surađivati sa Normanom Granzom koji joj je pomogao da se etablira kao jedna od američkih vodećih jazz pjevačica tog vremena. Granz tada postaje njen menadžer, a njihova suradnja nastavit će se i u slijedećih 40 godina. U to vrijeme je redovito nastupala i na Ganzovoj turneji pod nazivom "Jazz At The Philharmonic". Za vrijeme tih turneja, nastupajući sa Dizzyjem Gillespiem i njegovim Big bendom, u svoj stil pjevanja uključila je i "bop", te je polako počela sa improviziranjem i scatom. Od 1948. do 1952. godine bila je u braku je sa basistom Rayem Brownom, čiji joj je trio u to vrijeme služio kao pratnja na njezinim nastupima.


ellafitzgerald3custom.jpg
ellafitzgerald3custom.jpg
ellafitzgerald3custom.jpg


Nakon što se 1955. pojavila u filmu "Pete Kelly`s Blues" potpisuje za Granzovu etiketu Verve za koju od 1956. do 1964. godine snima "Great American Popular Song Book", seriju albuma od kojih je svaki bio posvećen pjesmama pojedinih američkih kompozitora. Na tom projektu, koji se smatra jednim od njenih najreprezentativnijih ostvarenja Ella je otpjevala pjesme glazbenih velikana poput Colea Portera, Dukea Ellingtona, Irvinga Berlina, Georgea i Irae Gershwina, Harolda Arlena i dr. George Gershwin tada je izjavio da nije shvaćao koliko su njegove pjesme dobre dok ih Ella nije otpjevala.

Iz njenog Verve-perioda možemo još izdvojiti i albume "On the Sunny Side of the Street" na kojem je surađivala sa Count Basiem i "Ella at Duke`s Place" koji je snimila sa Dukeom Ellingtonom. Njenu sposobnost improvizacije, po kojoj je tada postala poznata, dobro opisuje i live snimka pjesme "Mack the Knife" koja je snimana na njenom koncertu u Berlinu. Naime, za vrijeme izvedbe pjesme Ella je zaboravila tekst, ali se brzo snašla i izmislila svoj za što je publika nagradila nezapamćenim ovacijama.


Početkom sedamdesetih, njen pokušaj da ostane u trendu snimajući pop hitove poput "Sunny" i "I Heard It Through the Grapevine" nije bio najuspješniji. Ponovno je spašava Granz, osnivanjem nove etikete Pablo, za koju Ella snima četiri "Ella Fitzgerald/Joe Pass Duets" albuma, koji se zasluženo smatraju klasicima jazz glazbe.


ellafitzgerald2custom.jpg
ellafitzgerald2custom.jpg


Početkom osamdesetih njena karijera doživljava osjetan pad uzrokovan godinama i bolešću. Problemi sa vidom i srcem uzrokovani dijabetesom prorjeđuju njene nastupe koji, iako rijetki, nisu izgubili njezin veseli swing stil. Ella se iz svijeta glazbe potpuno povlači 1994. godine kada su joj zbog problema sa dijabetesom obadvije noge amputirane ispod koljena. Dvije godine kasnije, točnije 15. lipnja 1996., u 79. godini života, Ella Fitzgerald umire, međutim i nakon njene smrti još uvijek izlaze nove snimke njezinih starih albuma i koncerata.

U svojoj šezdesetogodišnjoj karijeri Ella Fitzgerald je snimila više tisuća pjesama, dobila bezbroj nagrada od kojih kao najznačajnije možemo navesti Kennedy Center Award (za njen doprinos umjetnosti), trinaest Emmy nagrada, te počasne doktorate sveučilišta Dartmouth i Yale.
Izvor: Vojvodinacafe.rs




[video=youtube;2Gn9A-kdsRo]YouTube - Ella Fitzgerald - Cry me a river[/video]


[video=youtube;MIDOEsQL7lA]YouTube - Ella Fitzgerald and Louis Armstrong - Summertime[/video]​
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Hvala, Tito. :)
Malo je pevačica Elinog kvaliteta. Pevačica koje od početka do kraja zvuče fantastično. Sasvim je posebna. Slušala sam neke snimke na kojima je dobrano zagazila u sedamdesete, a i dalje pevala sa istom lakoćom. Sjajna u svakom pogledu! :yea:

Prvo nešto staro:

Pa nešto od, za mene, najboljeg dueta svih vremena:

I jedan od poslednjih nastupa:
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Za mnoge sam rekao da su jedinstveni, ali ta reč je preblaga kada je u pitanju Ela. Jednostavno, takva se više ne rađa. Nikad. I tačka. yes3 I da, duet Ela-Luj je bez konkurencije. yes3

Ovom se pesmom moja devojka "zarazila" svojevremeno. :mrgreen:

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Shvatam te, potpuno.
Ja sam se pre dve godine zarazila ovim, pa našla gomilu različitih izvođenja i napravila kompilaciju na jednom disku.
A sve je krenulo od Ele. Doduše, ovde joj kolega nije Lui, ali je dosta dobar. :)


Stvarno je jedna, jedina i neponovljiva.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Nemoguće je ne zaraziti se, a kad vidim (doduše retke) "dislajkove" na Jutjubu pitam se da li ti ljudi imaju uši. :)


Ovo nema ko nije izvodio, ali niko kao Ela. yes3
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ela je odrasla u danas ozloglašenom Harlemu, a u vreme njenog detinjstva primeru kreativnosti crnačke kulture u Americi...

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Tito, pokušavam da se setim, ali mi ne ide. Postoji izreka koja (da parafraziram) glasi: "Ne vredi svirati ušima koje nisu izrasle". Čula sam je od velikog prijatelja, inače violiniste. Ne znam ni ko je rekao ni kako tačno glasi, ali otprilike tako zvuči.
Toga sam se setila kad si rekao: "Nemoguće je ne zaraziti se, a kad vidim (doduše retke) "dislajkove" na Jutjubu pitam se da li ti ljudi imaju uši".
Pa verovatno nemaju, ili im bar nisu "dovoljno izrasle". Znaš ti na šta sam mislila. ;-)

Evo još nečega što su svi redom izvodili, još jedan jazz standard. :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Sviđa mi se izreka, to je to. yes3

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Na današnji dan, pre 96 godina, rođena je velika Ella. Pa, da je se malo setimo... :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top