Elektronski servisi i u firmama u Srbiji

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Elektronski servisi i u firmama u Srbiji


Ministarstvo za telekomunikacije organizovaće u petak u Privrednoj komori Srbije infodan posvećen Evropskom programu za podršku sprovođenja zakona i strategija u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IK). Domaća preduzeća moći će da se uključe u ovaj program i da u konzorcijumu s drugim evropskim firmama dobiju sredstva iz budžeta programa i upotrebe ih za uvođenje elektronskih servisa iz oblasti obrazovanja, zdravlja, pravde. Za program su zainteresovane i mnoge banke.

9488_0802-jasna-matic-foto-beta_hs.jpg


Jedan od primera kako preduzeća uspešno uvode u poslovanje IK tehnologiju jeste mogućnost naplate parkinga preko SMS-a ili najavljena mogućnost da se izvod iz matične knjige dobije na šalteru "Pošta Srbije" itd.

Evropska unija je uradila program za podršku preduzećima, a ovaj deo se odnosi na informacione tehnologije i to za razvoj različitih namenskih programa koji služe za unapređenje elektronske uprave.

- Uvođenjem IK tehnologija treba ponuditi različite servise za građane. Konkretno, to se odnosi na upravljanje gradovima, na uvođenje hitnih brojeva koje sada i mi treba da uvedemo, digitalnu biblioteku i elektronsku upravu u najširem smislu. To znači uvođenje elektronskih servisa u oblasti, pravde, zdravlja, obrazovanja - navodi ministarka za telekomunikacije Jasna Matić.

Ministarka dodaje da je ovo odlična prilika za domaće firme koje imaju želju da ponude različite servise tih vrsta da im taj deo troška firme bude finansiran.

- Zato Evropska unija i jeste promovisala ovakve projekte. Oni žele da se ostvari saradnja između različitih zemalja i različitih firmi. Zato je i potrebno da se formiraju konzorcijumi i da oni imaju četiri do šest članica iz različitih zemalja koji će konkurisati za sredstva. Naše firme su već sada iskazale interesovanje za tako nešto i nadamo se da će ovo biti dobar podsticaj za njih da taj najskuplji deo svog razvoja prebace na fondove Evropske unije - objašnjava ministarka Matić.

Ona ističe da se informacione tehnologije jako brzo razvijaju i da je neophodno da firme prave nove proizvode i programe da bi mogle da budu konkurentne, te da je svaka razvojna delatnost mnogo lakša i uspešnija kada ima nekoliko firmi iz različitih zemalja sa različitim iskustvima i resursima.

Ministarka kaže da su ukupni fondovi odvojeni za ovaj program u EU preko 750 miliona evra za petogodišnji program, što je otprilike 150 miliona evra godišnje.

- Sva dokumentacija nalazi se na sajtu EU, a na našem sajtu mogu se naći sve te adrese, formulari, pravila, rokovi. Mi ćemo 5. februara održati jedan infodan u Privrednoj komori Srbije gde će naši savetnici ispričati šta su detalji i ponuditi svoju pomoć i podršku. Tu je najbitnije posetiti ovakve skupove na kojima možete naći partnera. Prijave su komplikovane i detaljne, ali nisu nesavladive - ističe ministarka Matić i dodaje da programi koji se odobravaju iznose nekoliko miliona evra za ceo konzorcijum. Svi troškovi moraju da se jasno naznače na šta se odnose.


Izvor: Blic/Bojana Stamenković
 
Natrag
Top