elektricno brojilo

Član
Učlanjen(a)
01.02.2010
Poruka
4
moze li mi neko reci.cini mi se da se brojilo malo vise ubrzano krece i trosi mi struje moze li nekako da se uspori da ne trosi toliko ili da se nekako ukrade ova skupa struja pomoc unapred zahvalan...
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Može! Staviš magnet, da ga malo prikoči. Stvar je u tome, ako okreneš pogrešan pol na magnetu, brojilo ima da piči kao ludo, tj. da dobiješ još više na računu!


P.S. Umalo da zaboravim, čačkanje po brojilu je krivično djelo :D
 
Član
Učlanjen(a)
22.11.2010
Poruka
5
Kakav magnet i gluposti....Može to samo moraš naći stvarno velik magnet, paziti da ti sat ne ode u dijelove i najvažniji dio to je kažnjivo....Ne znam odakle si ali ti to ne bi preporučio jer u svim državama to je protuzakonito...Prođi se ti toga nego da ti kažem kako smanjiti potrošnju Gasi što ti ne treba....Znam da je cijena električne energije kod nas preskupa za standard koji vlada ali shvati da je u BiH na primjer kazna od 1000 pa naviše KM(koliko se sjećam).Da se baviš strujom ne bi rekao jer bi znao kako sat radi (na kojem principu) a i ne bi pisao na forumu...Al eto pomoći ću ti da jednokratno ukradeš nešto: sat ima dva svitka (naponski i strujni).Skini manji poklopac na satu gdje su ti kablovi otišli tj. skopćani.Vidjet ćeš ploćice ispred svakog ukopćanog kabla(ukoliko se radi o trofaznom tri kabla tri ploćice).Što su bitne te ploćice???zato što su pomoću njih spojeni naponski i strujni svitci pomoću kojih se određuje snaga.Te ploćice ili kako ih želiš zvati su postavljene tako da spoje dva svitka i zavrnute su na šaraf.odvrni šaraf i pomakni pločicu u desno.Riješio si problem i sada ti trošilo neće registrirati snagu tj prestati će se obrtati.Međutim taj mali plastični poklopac što sam ti govorio je plombiran i ako ga skineš to je krivično djelo za koje te tereti EP.Platit ćeš kaznu i opet ti sve isto...Ovo ti vrijedi ukoliko nemaš instaliran digitalni sat već one stare...Mislim da je to to, ako netko misli da sam pogriješio u nečemu neka me ispravi međutim ovo je istina i da se struja može lako krasti nebi je nitko plaćao!!!!
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Bilon, ti očigledno nisi do kraja pročitao moj post.
 
Član
Učlanjen(a)
22.11.2010
Poruka
5
Ma pročitao sam ja i mislim da si se možda malo i šalio (nije da magnet ne može pomoći), ali isto tako se i seki zafrkaje jer da je tako lako krasti struju pa svako domaćinstvo bi imalo magnet i stavljalo.Najbolje je za sve koji žele nešto naučiti i ako ništa znati postaviti pravo pitanje da malo pročitaju literature tj kako rade brojila, kakvih brojila imamo (u današnje vrijeme ima brojila koji su internetom ili ne znam više čim povezani tako da elektra uvijek može pratiti tvoje stanje...).Uglavnom ne grdim nikoga izvinjavam se ako sam bio pregrub, ali mislim da su ovo ozbiljne stvari i da ne bi netko uradio nešto što ne treba pa se kasnije kajao, rekao sam sve što se tiće brojila.
 
Učlanjen(a)
20.01.2011
Poruka
2.253
Bolje ti je da ne čeprkaš po tome jer će te to koštati kad te uhvate za pet godina a moš završiti u zatvoru radi krivičnog djela.
U današnje vrijeme to je lako sve otkriti od običnih kontrola prijava susjeda pa čak i žena,uz to postoje nove generacije instrumenata koje rade na principu oštećene izolacije te točno očita udaljenost oštećenja voda,tako da nebi neko mislijo da je pametan i da neće biti otkriven stvar je samo koliko neko ima vremena za to ,uz to se non stop se prati potrošnja kod potrošača ite ako odmakne od prosječne na više ili manje eto ti kontrole.Magneti ti neće pomoći nikakvi kao ni vješanje brojila (to su nove generacije brojila da ne govorim za digitalna)
dok se svako drugo mehaničko oštećenje vidi i nemože se sakriti(kao bušenje milimetarskim svrdlom radi usporavanja čačkalicom ili dr.iivlačenje celberta iz plombe i njegovo vraćanje,ljepljenje ili lemljenje)uglavnom se sve vidi.Može se ukrasti i skupa struja što ti pitaš ali ti to neću reći radi tebe samog rađe budi i bez struje desetak dana ako trebaš nego par godina dok ne platiš kaznu ,vjeruj mi svi budu uhvaćeni lakše se dogovoriti o plaćanju i neznam dali možeš ali ako možeš ugraditi i kupiti si bojler na drva tu budeš puno uštedio samo je problem da li možeš izvesti dimljak.
 
Član
Učlanjen(a)
24.02.2012
Poruka
2
tesko se ista moze raditi oko brojila jer sluzbe koje se tim bave odnosno elektrodistribucija drzi da sva brojila budu plombirana,druga stvar kod kradje struje na brojilu je to sto njega posecuju elektricari ocitaci svakih 30 dana kada ocitavaju struju pa ce svako ostecenje plombe biti evidentirano i eto ti kazne.
desavalo se da ljudi iglom za sivenje polako pored zice za plombiranje razvrte da tako kazem ,plombu i nataj nacin izvuku zicu a ne ostete toliko zig na plombi i onda naravno kad se skine poklopac onda je lako,ili se skinu naponski mostovi ili se odvod faze stavi pod dovod,ili npr.desavalo se da ljudi isti taj naponski most prelakiraju bezbojnim lakom pa sve vrate na svoje mesto da izgleda ok. ili se npr. skracivao saraf koji drzi naponski most tako da ne dodiruje unutra i ne prenosi.
mozete isto ako vam je dostupno odnosno ako poklopac brojila nije plombiran da zamenite odvod i dovod i onda brojilo krece unazad naravno samo ako je brojilo indukciono.
struja se takodje nece meriti ako se potrosac zakaci na dovodni kabal prije brojila,desavalo se da ,obicno to ljudi rade na tavanu svojih kuca progule kabal ,samo je to mnogo nezgodno pod naponomjer je opasno,onda na taj kabal upoje drugi kojim napoje potrosac.
danas u pojedinim elekrodistribucijama poseduju radare koji mogu otkriti svako racvanje kabla.
desavalo se da ljudi kradu struju sa impulsa uklopnog sata ,to je izvodljivo u stambenim zgradama gde impuls sa uklopnog sata ulazi u svaki stan da bi upalio lampicu /signalizator jeftine struje,onda na njega nakace neki potrosac i to je to,ta struja se ne meri bar ne na vasem brojilu,samo se ne moze puno ukrasti jer ta zica tanka 1,5 mm pa se moze desiti da izgori ako bise ukljucio neki jaci potrosac.

majstori kontrolori koji vrse kontrolu obicno rade po principu iskljuce vam struju na brojilu i onda po kuci provere da li negde ima struje ,ako ima onda ste nadrapali,kazna od koje vam nece pasti napamet da ikad vise to radite.

radio sam kao kontrolor za kradju el. energije inailazio na svakorazne nacine kradje,i sve se to nadje negde pre negde kasnije .

kao sto rece ovaj clan pre mene

struja je jedino zensko koje se ne sme dirati
 
Natrag
Top