EKSKLUZIVNO Filharmonija svira za 20.000 ljudi NAJVEĆI KONCERT KLASIČNE MUZIKE U ISTORIJI SRBIJE

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
EKSKLUZIVNO Filharmonija svira za 20.000 ljudi NAJVEĆI KONCERT KLASIČNE MUZIKE U ISTORIJI SRBIJE

Beogradska filharmonija, pod upravom novog šefa dirigenta Gabrijela Felca, održaće 25. juna besplatan koncert pored zgrade SIV-a na Novom Beogradu na kojem se očekuje prisustvo oko 20.000 ljudi.

oPwktkqTURBXy81YjMxODhmMDkwMzJlMmE5MzBkNGZmNzk2OWQxOTUxOC5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA

Gabrijel Felc i obeležena parcela pored Palate Srbija (bivša zgrada SIV-a) gde će koncert biti održan

Biće to istorijski nastup ovog orkestra koji nikada nije nastupao na otvorenom, i to na mestu gde bi uskoro trebalo da započne izgradnja nove zgrade Beogradske filharmonije. Poseban kuriozitet biće to što će publika uskoro moći da glasa za kompozicije i na taj način sama kreira repertoar koji će te večeri biti izveden.

- Koncerti i turneje su postali deo naše rutine, ali na današnji dan sam malčice premro od straha jer pre nego što počnu probe za ovaj koncert imamo ozbiljne produkcijske izazove - pripremu terena, projektovanje i izgradnju bine, obezbeđivanje najkvalitetnijeg ozvučenja, tehničare, osvetljenje, bezbednosni aspekt događaja, kao i što ćemo morati da izvršimo ozbiljan komaracocid ukoliko „Autan“ ne prihvati pokroviteljstvo - rekao je ekskluzivno za “Blic” direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac.

XMMktkqTURBXy8xOGJiOTVmZTJlNDNlZjQ5ZThjMDU2ZTEzMWUzMWRiMC5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA

Ivan Tasovac

Filharmonija će ovim koncertom omogućiti velikom broju građana da je čuju, s obzirom na ograničen broj mesta na Kolarcu i u matičnoj koncertnoj dvorani ansambla i na činjenicu da su karte za narednu sezonu 2017/18, koja počinje u oktobru, već rasprodate.

- Zbog naše sadašnje i buduće publike, ali i zbog tzv. nepublike pravimo najveći koncert klasične muzike u istoriji Srbije sa željom da ljudi iz svih krajeva zemlje dođu na poljanče gde će biti naša buduća zgrada. Od srca ih pozivamo da dođu porodično, da povedu svoje klince da zajedno na svežem vazduhu slušaju svoju Filharmoniju sa novim šefom dirigentom i da sami biraju program koji ćemo svirati. Neka ponesu osmeh i ćebiće da im bude udobno jer ako nemamo “Doručak kod Tifanija”, mi ćemo imati piknik kod Filharmonije - poručuje Tasovac.

CVNktkqTURBXy82N2M4Y2U1ZDY1ZWZiNWI2NzhjMjk0NjMyZGI0ODc1OC5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA

Orkestar Beogradske filharmonije

Koncert 25. juna biće drugi nastup orkestra Filharmonije sa novim šefom dirigentom Gabrijelom Felcom, koji je nedavno imenovan na tu funkciju. Za Felca, koji je dirigovao orkestrima od Tokija do Londona, ovo će biti jedno posebno i novo iskustvo.

- Smiruje me što znam da imamo puno prijatelja koji nam već pomažu, vrhunskih stručnjaka sa iskustvom za svaki od segmenata ovog spektakla. Jedino čega se ni najmanje ne plašim je to što znam da će muzičari pod dirigentskom palicom Gabrijela Felca ostaviti srce na travnatom terenu. Tako da dobro došli i „grobari“ i „delije“ - u šaljivom tonu završava Tasovac.

Beogradska filharmonija saopštila je pre tri dana da je više od 20.000 ulaznica za koncerte koje će održati od 29. septembra 2017. do 15. juna 2018. na Kolarcu prodato za samo četiri nedelje, gotovo pet meseci pre početka sezone. Nova sezona Filharmonije nosi naziv „Pet elemenata“ i činiće je 25 koncerata podeljenih u pet tematskih celina: Zemlja, Vazduh, Vatra, Voda i Peti.

Lista numera

1. L. Bernštajn: Mambo (Priča sa zapadne strane)

2. Ž. Bize: Karmen, uvertira

3. J. Brams: Mađarska igra br. 5

4. R. Vagner: Kas Valkira (Valkire)

5. Dž. Vilijams: Imperijalni marš (Ratovi zvezda)

6. M. I. Glinka: Ruslan i Ljudmila, uvertira

7. E. Grig: Jutro (Per Gint)

8. E. Grig: In the Hall of the Mountain King (Per Gint)

9. A. Dvoržak: Slovenska igra op. 46 br. 8

10. P. Konjović: Velika čočečka igra

11. A. Markez: Danson br. 2

12. V. A. Mocart: Figarova ženidba, uvertira

13. Đ. Rosini: Viljem Tel, uvertira (finale)

14. Đ. Rosini: Seviljski berberin, uvertira

15. K. Sen-Sans: Danse macabre

16. K. Sen-Sans: Labud, verzija za violončelo, gudače i harfu

17. M. Ravel: Bolero

18. J. Sibelijus: Valse triste

19. Tamo daleko (tradicional)

20. A. Hačaturjan: Valcer (Maskarade)

21. A. Hačaturjan: Igra sablji

22. S. Hristić: Grlica (Ohridska legenda)

23. P. I. Čajkovski: Valcer cveća (Krcko Oraščić)

24. D. Šostakovič: Valcer (Džez svita br. 2)

25. J. Štraus: Na lepom plavom Dunavu

*Posetioci će na sajtu Filharmonije moći da biraju koje numere žele da slušaju

(Blic Online)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
idem obavezno,nrmalno i Kaća i Tamara,neko mora čuva decu..........
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
POKLON IZNENAĐENJE I Zubin Mehta sa Filharmonijom na otvorenom

Maestro Zubin Mehta, najveći dirigent današnjice, specijalni je gost koncerta na otvorenom Beogradske filharmonije, 25. juna u 20h kod Palate Srbija.

1af8e2.jpg


Orkestar sa šefom-dirigentom Gabrijelom Felcom izvodi program koji je publika sama odabrala, a legendarni Mehta će nastupiti na kraju ovog koncertnog spektakla dirigujući Finale Pete Betovenove simfonije, saopštili su iz Beogradske filharmonije.


- Veoma me raduje što je dugogodišnji san svih ljudi u Srbiji koji priželjkuju novu koncertnu dvoranu na putu ka svom ostvarenju. Presrećan sam što ću učestvovati u postavljanju njenog muzičkog kamena temeljca na velikom spektaklu koji će Beogradska filharmonija prirediti na otvorenom - rekao je Zubin Mehta povodom koncerta koji se održava kod Palate Srbija, u novobeogradskom bloku 13.

"Svečano Finale Pete Betovenove simfonije pod dirigentskom palicom Zubina Mehte, biće trijumfalni završetak najvećeg koncerta klasične muzike na otvorenom u istoriji Srbije" poručuju iz Filharmonije.

(Blic Online)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
ZUBIN MEHTA Maestro iz Indije koji veruje da muzika može spasiti svet

Maestro iz Indije, Zubin Mehta (81) biće specijalni gost Beogradske filharmonije koja će 25. juna u 20h održati veliki, besplatan koncert na otvorenom kod Palate Srbija u Bloku 13 na Novom Beogradu.

11d81d.jpg


Lokacija koncerta se nalazi na mestu gde bi uskoro trebalo da počne gradnja nove zgrade Filharmonije.

- Veoma me raduje što je dugogodišnji san svih ljudi u Srbiji, koji priželjkuju novu koncertnu dvoranu, na putu ka svom ostvarenju. Presrećan sam što ću učestvovati u postavljanju njenog muzičkog kamena temeljca na velikom spektaklu koji će Beogradska filharmonija prirediti na otvorenom - rekao je Zubin Mehta ovim povodom.

On će dirigovati svečano Finale Pete Betovenove simfonije, na samom kraju koncerta. Ostatkom programa, koji je publika sama izabrala, dirigovaće Gabrijel Felc, novi šef-dirigent Beogradske filharmonije.

Maestro Mehta je krajem 2016. najavio da će otići u penziju u oktobru 2019. godine. Najveći dirigent današnjice do sada je nastupao osam puta sa Beogradskom filharmonijom, a prilikom poslednjeg nastupa, u septembru 2015, izrazio je želju da obeleži jubilej od svog debija sa beogradskim orkestrom.

Zato će, u okviru svoje oproštajne turneje, održati još jedan koncert sa Beogradskom filharmonijom: 18. marta 2018. u 20h u Kolarčevoj zadužbini. Solista na klaviru biće Aleksandar Madžar.

1269fd.jpg

Zubin Mehta i Ivan Tasovac 2015.

- Napravićemo isti program koji je Mehta dirigovao u Beogradu pre 60 godina: Debisijev "Prelid za popodne jednog fauna", Simfonijske varijacije Franka i Berliozova "Fantastična simfonija" - rekao je Ivan Tasovac, direktor Filharmonije.

Zubin Mehta je rođen 29. aprila 1936. u Bombaju (današnjem Mombaju) u porodici Persijanaca zoroastrista. Otac mu je bio osnivač Simfonijskog orkestra Bombaja i od njega je dobio prve lekcije iz muzike. Sa 18 je upisao Bečku državnu muzičku akademiju i nakon tri godine diplomirao kao dirigent. Počeo je da osvaja međunarodna takmičenja i sa samo 21 godinom vodio je Kraljevsku liverpulsku filharmoniju. Šezdesetih je sticao iskustvo radeći kao zamena slavnih maestra po celom svetu.

Od 1961. do 1967, bio je muzički direktor Simfonijskog orkestra Montreala, a 1962, sa 26 godina, muzički direktor Filharmonije Los Anđelesa, kao najmlađi muzički direktor jednog severno-američkog orkestra. Na toj poziciji ostao je do 1978.


Od 1969. bio je muzički savetnik Izraelske filharmonije a od 1981. je njen doživotni muzički direktor. Počev od 1978. radio je 13 godina i sa Njujorškom filharmonijom, a od 1985. bio je šef-dirigent muzičkog festivala Maggio Musicale Fiorentino u Firenci.

Nedavno je obeležio pedeset godina rada i sa Bečkom i Berlinskom filharmonijom a bio je i gost dirigent u njujorškom Metropolitenu i milanskoj Skali.

Počasni je građanin Firence i Tel Aviva, kao i počasni član Bečke državne opere (od 1997) i Bavarske državne opere (2006). Mnogi orkesti širom sveta dodelili su mu titule počasnog dirigenta. Poslednji je to učinio Teatro San Karlo u Napulju, 2016. godine.


- Kao što je poznato, živeo sam u Izraelu i veoma dobro znam kako izgleda živeti s ljudima pritisnutim sećanjima na tenzije, probleme, sukobe... Video sam, veoma dobro, kakvu ulogu u tome muzika može imati. Muzika je najjači jezik na svetu. Jezik koji svi razumeju. Jezik koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Muzika povezuje ljude. Muzika je, recimo, povezala Jevreje i Arape. Kad kažem muzika ne govorim samo o Mocartu, Betovenu... mislim na muziku kao takvu. Ona je snažan jezik razumevanja, moćna nit povezivanja - rekao je Zubin Mehta u intervjuu za "Blic" 2011.

(Blic Online)
 
Natrag
Top