Efraim Zurof oslobođen od tužbe naciste

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Presuda suda u Budimpšeti


Efraim Zurof oslobođen od tužbe naciste




Beta | 16. 12. 2010. - 12:48h

Okružni sud u Budimpešti oslobodio je danas direktora Centra "Simon Vizental" Efraima Zurofa, koga je tom sudu zbog uvrede ugleda i časti tužio Šandor Kepir, ranije osuđivan zbog učešća u ratnim zločinima u Novom Sadu tokom Drugog svetskog rata.
81994_10naci-budapest-zuroff2_f.jpg

Efraim Zurof, direktor Centra "Simon Vizental"


Kepiro, za kojeg Zurof smatra da je jedan od krivaca za smrt preko 4.000 Novosađana u raciji 1942. godine, nije se danas pojavio na sudu, pa je predsedavajući sudija Viktor Vadaš doneo oslobađajuću presudu nakon pet minuta rasprave.

Optužen za zločine u Novom Sadu
81995_10naci-budapest-kepiro01_hs.jpg

Šandor Kepiro


Šandor Kepiro (96) optužen je za učešće u fašističkoj Novosadskoj raciji tokom Drugog svetskog rata, u kojoj je, prema najnovijim istraživanjima, u januaru 1942. godine pobijeno više od 2.000 Jevreja, Srba, Roma i pripadnika drugih nacionalnosti. Kepiro je osumnjičen i da je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u Aušvic. Svedoci tvrde da je Kepiro u vreme Novosadske racije bio žandarmerijski kapetan.
Kepiro je Zurofa tužio jer ga je direktor Centra "Simon Vizental" u mađarskim medijima i u javnosti nazvao ratnim zločincem koji je 5. na listi najtraženijih odbeglih fašista iz Drugog svetskog rata, za kojima traga Vizental centar.

Kepiro ga je tužio i zbog toga što ga Zurof nazvao "moralnim monstrumom holokausta".

"Nazvao sam ga tako jer je u to vreme, 1942. godine, Kepiro već bio pravnik po zanimanju i kao takav on je morao da zna da je Racija zločin, ali je ipak pristao da učestvuje u njoj", objasnio je Zurof prekjuče u Novom Sadu.

Zurof je sve raspoložive dokaze podneo mađarskom pravosuđu u martu 2007. godine, ali tužilaštvo jošnije odlučilo da li će podići optužnicu protiv Kepira.

Kepiro je bio u dva navrata osuđivan zbog ratnih zločina: prvi put na deset a drugi put na 14 godina, ali zatvorsku kaznu nikada nije odslužio, pošto je posle Drugog svetskog rata pobegao u Argentinu, odakle se u Mađarsku vratio pre nekoliko godina.

Protiv Kepira je i Tužilaštvo za ratne zločine u Srbiji podnelo zahtev za sprovođenje istrage septembra 2008. godine, a tada je raspisana i poternica za njim. Mađarska je odgovorila da njen ustav ne dozvoljava izručenje njenih državljana.
 
Natrag
Top