Efekti u Linuxu

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
U operativnom sistemu Linux mogu se postici efekti koji nemogu ni priblizno da se vide u bilo kom operativnom sistemu.Svi ostali operativni sistemi bar sto se tice ovog segmenta su smesni u odnosu na Linux,a ave to se vrlo jednostavno postize alatom CompizConfig Settings Manager.Inace ovo je omiljeni alat gotovo svih korisnika Linuxa.

ylDUg.jpg


7Ewos.jpg


Inace instalacija ovog alata je jednostavna ....

Kliknite misem na dugme Dash Home...broj 1,zatim upisite recimo Te.....broj 2a zatim i klikom misa startujte Terminal...broj 3

NGHne.jpg


Posto vam se otvori terminal upisivacete komande......broj 4


BA8we.jpg


Kod:
sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager compiz-plugins-extra

Posle instalacije resetujte racunar i mozete pristupiti konfigurisanju alata za efekte CompizConfig Settings Manager.Inace ovom komandam cete instalirati i dodatne extra efekte u vasem Compiz Manageru...

8YYKA.png


Sada mozemo krenuti i u konfiguraciju ovog alata za efekte kod ljubitelja Linuxa popularno nazvanog CCSM....
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
KONFIGURISANJE CCSM

Kliknite misem na dugme Dash Home...broj 1,zatim upisite recimo Comp.....broj 2a zatim i klikom misa startujte CompizConfig Settings Manager....broj 3

iRiu7.jpg


Posto startovali CCSM otvorice vam se prozor sa puno opcija a ja cu se osvrnuti na dve najbitnije....Prvenstveno je potrebno namestiti broj desktopa te cete kliknuti misem na General Options....broj 1

9qhnT.png


Zatim klikom misa odaberite karticu Desktop Size......broj 2 te mozete onda po zelji postaviti brojeve prozora......po horizontali 4 ,5 ili koliko vec zelite a po Vertikali 1 te i brojevi desktopa bice 1........broj 3

4jcxr.jpg


Sada bi trebalo jos jednu opciju podesiti.Kliknite misem na Ubuntu Unity Plugin.....

XNxyt.jpg


A zatim cekirajte misem da vam uvek bude otvoren.......Dakle Enable.......

Ll1tj.jpg


Sada ste aktivirali vas Linux za efekte te predstoji jos da odaberete koje zelite od mase efekata i kreirate precice na tastaturi za njihov start.....kao i konfiguracije po zelji za svaki efekat posebno u zavisnosti sta zahtevate od tog efekta......
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
KREIRANJE PRECICA

Posto startovali CCSM prvo trebate odabrati koje efekte zelite koristiti cekiranjem kvadratica ispred njegovog imena ,znaci morate otvoriti efekat (enable)....broj 1 a zatim mozemo krenuti dalje u kreiranje precice za njegovo startovanje.Kliknite zatim misem na ime efekta kome kreirate precicu......broj 2

BHYtE.jpg


Posto otvorite prozor zeljenog efekta kliknite misem na Disable.....broj 3 te u novootvorenom prozoru takodje cekirajte misem kvadratic Enabled....broj 4

dlMHs.png


Zatim kliknite misem na dugme Grab key combination......broj 5

NyhZS.png


Sada cete istovremeno pritisnuti nekoliko dugmeta na tastatuti (po zelji ) u mom slucaju to je dugme Super i slovo K.....broj 6.Dakle kada budem zeleo startovati ovaj efekat pritisnucu istovremeno ova dva dugmeta na tastaturi......

w1YEM.jpg


Posto odredili precicu za vas efekat mozete zatvoriti ovakj prozor i isprobati isti......Inace svaki efekat ima jos puno stelovanja ali to zavisi sve od vas i od samog efekta koje mogucnosti jos ima te kako cete ga i nastelovati....Takodje mnogi efekti vec po defaultu imaju kreirane precice,a vi ih mozete videti posto udjete u taj efekat i promeniti precicu ili zadrzati defaultnu za startovanje tog efekta.Bitno je da se kaze da se jako cesto pominje dugme SUPER a to je za one koji neznaju na tastaturi dugme sa ovnakom windowsa...

YVYN1.jpg


Takodje treba i znati da se nemogu uvek otvoriti svi efekti vec da su neki u komfliktu te otvara se ili jedan ili drugi efekat....Naprimer nemozete otvoriti Kockasti cube efekat istovremeno kada je otvoren i Elipsasti logicno.....Jedan od najpopularnijih efekata je svakako cube desktop i da bi njega aktivirali trebate otvoriti (cekirati ) Cube Desktop i Rotate Cube i imacete kockasti cube sa onoliko prozora koliko sami stavili u General podesavanju sto je objasnjeno na samom pocetku konfigurisanja ovog alata......

xmUAN.jpg


Takodje naprimer ako zelite deformisani Cube onda naprimer moracete da otvorite Cube Desktop i Cube Reflection end Deformation.....
Inace ovo je nepresusna materija i svaki efekat je prica za sebe i o svemu tome moglo bi se mnogo pisati.....Ukratko ovo su neke osnovne stvari a sve ostalo prepustam vama da isprobavate ,podesavate i igrate se sa time........
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Evo mojih igranja sa linux efektima....Sta reci osim da su svi ostali operativni sistemi smesni u odnosu na Linux bar kada je ovaj segment u pitanju.....

avatar33460_13.gif




Takodje i Cube Desktop u izvodjenju moje drage Ane.....

avatar27866_15.gif


 
Poslednja izmena od urednika:
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Shift Switcher,Photowheel i jos poneki plugin...

 
Poslednja izmena od urednika:
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
LINUX KOMANDA MISEM - EASYSTROKE

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.04.2010
Poruka
15
Pozdrav ,
Sve sam uradio kako si napisao ali on neće pa neće.Imam instaliran mint 13 maya.Nemam u sekciji desktop-ubuntu unity- ili ja nemogu da je nađem.Pokušao sam da ukucam u terminal compiz a on izbaci ovo -compiz (core) - Error: Screen 0 on display ":0.0" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.- Pomagaj šta da radim i gde sam pogrešio.
Hvala.



 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
U PDF.....


[raw]<iframe src="https://skydrive.live.com/embed?cid=37BC32D29066020F&resid=37BC32D29066020F%211321&authkey=APTh55ZGKFx-M98" width="98" height="120" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>[/raw]
 
Natrag
Top