Edin Avdic- Intervju

Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruka
2.164
Edin Avdić za "Blic TV magazin": Košarka nije rat
Nesuđeni košarkaš Bosne pre četiri godine zamenio je Sarajevo Beogradom. Edin Avdić jedan je od retkih koji u prenosima uspeva da na zanimljivih način saopšti brdo podataka sa interneta. Za “Blic TV magazin” govori o najvećim izazovima, najtežim prenosima u karijeri...

436077_komentator-edin-avdic100214ras-foto-nebojsa-markovic-07_f.jpg
Avdić sa kolegom Nenadom Kostićem iz nedelje u nedelju prenosi utakmice Jadranske lige, u kojoj igraju timovi iz svih bivših SFRJ republika. Kaže da su se dogovorili da gledalaocima skrene pažnju na dobre poteze igrača, detalje u igri, strategiju trenera, a ne na ono loše što se dešava okolo.


- Jadranska liga je, baš kao i evropska košarka, generalno opterećena sudijskim odlukama i svako ko pokuša da analizira otvara Pandorinu kutiju. Duhovitim komentarima pokušavam da ljudima dam do znanja da gledaju sportski događaj koji treba da ih zabavi i razonodi. Mnogi u regionu doživljavaju mečeve svojih ljubimaca kao pitanje života i smrti, ali realno o tome odlučuju hirurzi, policija, vojska, a ne košarkaške sudije, igrači treneri - kaže Avdić.






Novicki je duša
Komentator Arene sport uživo je gledao tri NBA finala. Poseban utisak na njega ostavili su planetarni sportski junaci Lebron Džejms i Dirk Novicki
- Obojica su svesni da su izuzetni igrači, ali istovremeno oni insistiraju da ih to obavezuje da budu izuzetni ljudi. Novicki je bukvalno duša od čoveka. Strpljiv, nasmejan, spreman da odgovara na besmislena pitanja novinara i obožavalaca i da se slika sa svakim - otkriva Avdić.

On ističe da nije uvek lako zadržati koncentraciju dok u sali lete stolice, upaljači, mobilni telefoni, a policija sprečava fizički obračun navijača.

- Prošle godine sam u Kragujevcu za vreme finala Kupa Radivoja Koraća prvi put pomislio da ustanem sa komentatorskog mesta i napustim halu. Počela je gužva na tribini kojoj sam bio okrenut leđima i neko je zaurlao: “Suzavac”. Ispostavilo se da je neko aktivirao protivpožarni aparat. Svestan sam da su tenzije i neredi u hali deo posla koji sa toliko uživanja godinama radim. Mene i kolegu Kostića nikada nisu zvali iz klubova zbog načina na koji prenosimo mečeve i to je za nas veliki kompliment ako se osvrnemo na uvrede koje su nekada razmenjivali iz tabora večitih rivala - kaže Avdić.


Prema njegovim rečima, komentator može dobru utakmicu da pretvori u odličnu, a lošu nikako u dobru. Dugo je igrao košarku i prenosio mečeve različitih liga i stekao veliko samopouzdanje.


- Nikada sa pripremljenim tekstom na papiru nisam ušao u studio. Verujem da lakoća prenošenja sportskih događaja zavisi od spremnosti komentatora da bude spontan. Prenosim košarku za svoju dušu i taj lični odnos prema mečevima gledaoci cene. Prošao sam sve selekcije u KK Bosna, igrao dve sezone za prvi tim i shvatio da nikada neću postati vrhunski igrač. Nisam želeo da nešto radim osrednje u životu, pa sam poželeo da postanem vrhunski sportski komentator. Za sada mi dobro ide - poručuje Avdić.
 
Natrag
Top