Dzudo

Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Из Википедије

Џудо је борилачка вештина и олимпијски спорт настао као скуп пробраних техника из Џијуџицуа. Џијуџицу је у то време у Јапану било заједничко име за све борилачке вештине (ударачке и рвачке). Тада је оснивач џудоа - Џигоро Кано, који је савладао неколико стилова Џијуцицуа, одлучио узети оно најбоље од сваке и одбацити непотребно.

Почеци


Професор Џигоро Кано (1860. - 1938), навршивши 18 година, почео се бавити борилачким вештинама. Но брзо је схватио да му је напредак отежан чињеницом да је физички био јако слаб и крхко грађен. Наиме - Већина Џијуџицу техника је уз технику захтевала и много снаге. 1882. Након што је стекао мајсторску титулу у неколико врста Џијуџицуа, одлучио је развити борилачку вештину која би омогућавала слабијим особама да победе много веће противнике.
Са својих 9 ученика основао је институт Кодокан и развијао оно из чега ће настати џудо (На јапанском „нежни пут“).
Џудо је постао изузетно популаран већ 1886. када је полиција града Токија организовала турнир „Џудо-Џијуџицу“. Укупно се одржало 15 мечева, а џудо екипа је уверљиво победила. Џудо је постао део јапанског школског образовања и почео се ширити по целом свету.
Џудо је 1964. године уврштен у спортове за мушкарце на олимпијским играма, а 1992. и за жене.


Џигоро Кано, оснивач џудоа


За развој Џудоа у Европи је веома значајна 1961. година, када је Холанђанин Антун Гесинг, на одржаном трећем првенству света у Паризу, освојио шампионску титулу, победивши најистакнутије џудо–мајсторе Земље излазећег сунца. То је укинуло мит о непобедивости Јапанаца и дало још више подстрека европским џудистима за даљи рад.



Одећа

Џудоке тренирају у специјалној врсти кимона која се зове Џудоги. (Ги на Јапанском значи - одећа) Џудоги се веже посебним појасом, ширине 4-5 cm, чија боја одговара Џудокином рангу.

Технике


Такмичарски џудо се већином базира на техникама, бацањима (наге-ваза), које се деле на ручне технике (те-ваза), бацања преко кука (коши-ваза) и ножне технике (аши-ваза). Џудо се састоји и од техника у партеру (катаме-ваза) које се деле на држања (осаекоми-ваза), гушења (шиме-ваза) и полуге на рукама (кансецу-ваза). Партер је прилично занемарен у такмичарском Џудоу јер се, због атрактивности, борбе прекидају врло брзо ако један од такмичара не направи значајан напредак.
Технике Џудоа се на тренингу уче радећи „у празно“, са партнером који се „пушта“ и у лаганом спарингу са партнером (рандори).



Победа бацањем


Ако такмичар противника баци на леђа са одређеном количином снаге, он тиме зарађује 10 бодова (ипон) и истог трена побеђује. Ако га баци са одређеном количином снаге али на раме, стражњицу или кук добија 7 бодова (ваза-ари).
За успела бацања која су ипак била лоше изведена и не заслужују ипон нити ваза-ари додељују се нижи бодови: јуко (5 бодова) и кока (слабији, 3 бода). Важно је напоменути да они нису кумулативни; њима је немогуће победити противника који је зарадио ваза-ари, чак и ако их такмичар током борбе заради 100, исто као што је немогуће са 100 кока победити само један јуко.
Са друге стране, 2 ваза-арија имају снагу ипона, дакле - доносе победу

Победа у партеру


Ако такмичар баци противника неком техником, али при том не заради ипон, борбу може наставити у партеру. Циљ је прилепити противникова леђа за татами и држати их тако: 25 секунди (ипон), 20 секунди (ваза-ари), 20 секунди (јуко), 15 секунди (кока).
Такође, ако је противник већ раније бацањем зарадио ваза-ари и у партеру задржи противника 20 секунди (и тиме заради још један ваза-ари), оп побеђује.
Осим држањем, у партеру се може победити гушењем или полугом на руци (у том случају се противник извлачи из захвата тако да 3 пута тапка по вама или партеру и самим тиме, аутоматски губи меч, предаје борбу).



Победа на бодове


Ако дође до тога да ниједан борац након истека времена није зарадио ипон или два ваза-арија, одлучују бодови. Међутим, као што је већ речено, јуко и кока нису кумулативни па у случају да први борац има пет коки а други борац један јуко, побеђује други борац.
Исто тако, ако први борац има 4 јука а други борац има један ваза-ари, побеђује други борац.
У случају да оба борца имају исти број јука и коки, одлучују судије, или се иде на златни бод, борба до првог бода
200px-Judo01cropped.jpg


images









Džudo klub DINAMO

Trofej grada Pančeva 2011
26-mart-2011


DINAMO ŠAMPION
Finale DžK "DINAMO" - DžS "PODGORICA" 14:12


Završen je 4. po redu tradicionalni međunarodni džudo turnir "Trofej grada Pančeva". Paralelno se održavao ekipni turnir za kombinovane ekipe sastavljene od dečaka uzrasta poletaraca (U11), pionira (U13, U15) i kadeta (U17) i pojedinačni turnir za devojčice uzrasta poletarki (U11), pionirki (U15) i kadetkinja (U17). U glavnom događaju turnira ekipa DžK "DINAMO" je u uzbudljivom finalnom meču pobedila ekipu DžS "PODGORICE".

2011_03_26_Pancevo_Trofej_02.gif
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Džudo: Gerasimenko osvojio Svetski kup

Džudo: Gerasimenko osvojio Svetski kup


S. O. |

Sjajni takmičar Crvene zvezde osvojio je u nedelju zlatnu medalju u kategoriji do 90 kilograma na Svetskom kupu u Bakuu



DMITRIJ Gerasimenko počeo je da piše istoriju srpskog džuda. Sjajni takmičar Crvene zvezde osvojio je u nedelju zlatnu medalju u kategoriji do 90 kilograma na Svetskom kupu u Bakuu, čime je ostvario najveći uspeh na takmičenjima u okviru svetskih kupova, a ujedno i najveći uspeh u bogatoj istoriji crveno-belog Džudo kluba.
Gerasimenko je odlično počeo takmičenje i efektno, iponom, pobedio Ukrajinca Vadima Sinjavskog (17. na svetskoj rang-listi), a zatim istim rezultatom i Rusa Jurija Panasenka. U polufinalu je sa 10:0 (ipon) pobedio odličnog azerbejdžanskog takmičara Šašina Gahramanova, čime je otvorio put ka borbi za zlatno odličje.

U finalnom meču Gerasimenko je demonstrirao da je neprikosnoven u kategoriji do 90 kilograma. Iponom je savladao ruskog reprezentativca i borca svetske klase Murata Gasijeva, čime se još jednom zlatnim slovima upisao u istoriju srpskog sporta.
- Presrećan sam pobedom. Drago mi je što će ova zlatna medalja obradovati sve u Srbiji, kao i što sam ovim trujumfom potvrdio da sam sve bliže grupi sportista koji će učestvovati na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. - istakao je srpski reprezentativac. - Pre svega, želeo bih da se zahvalim prvom čoveku DžK Crvena zvezda Ivanu Todorovu, bez čije podrške ne bih mogao da ostvarim ovako vrhunske rezultate.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Srbiji četiri medalje drugog dana Evropskog džudo kupa

Srbiji četiri medalje drugog dana Evropskog džudo kupa


Beta |



Džudo reprezentativci Srbije osvojili su četiri medalje drugog dana takmičenja na Evropskom kupu Srbija open 2011, koji se održao u beogradskoj hali Šumice.

69122_dzudo01-fonet-fonetepa_f.jpg


Reprezentacija Srbije osvojila je jednu srebrnu i tri bronzane medalje. U subotu su osvojene dve zlatne, jedna srebrna i jedna bronzana medalja, tako da je Srbija u vrhu generalnog plasmana.


Srebro je osvojio Miroljub Ivezić u kategoriji do 81 kilograma. On je zabeležio tri pobede do finala, u kome je izgubio od Madjara Kristijana Tota na vazari.

"Ovo mi je najbolja godina u seniorskoj konkurenciji. Imao sam povrede prsta na ruci i noge, ali sam odlično radio u sezoni. Posle titule evropskog studentskog šampiona i medalje na Balkanskom prvenstvu osvojio sam odličje i na Evropskom kupu", rekao je Ivezić.

"Prezadovoljan sam i formom, koja obećava pred početak plej-ofa Super lige. Ovo je ujedno i dobra uvertira za sledeću godinu u kojoj imam velike planove, pošto želim da potvrdim kvalitet na Svetskim kupovima", rekao je Ivezić.

Nikola Nikolić je osvojio bronzu u kategoriji do 90 kilograma, pošto je u polufinalu iponom izgubio od Rusa Gogolašvilija, koji je posle osvojio zlatnu medalju. U meču za treće mesto iponom je pobedio reprezentativnog kolegu Jovića.

Bronzu je osvojio i Stefan Jurišić u kategoriji do 100 kilograma. Treću bronzu Srbiji donela je Milica Žabić u najtežoj ženskoj kategoriji - preko 78 kilograma.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gerasimenko doneo Srbiji bronzu na Svetskom kupu u džudou

Novi uspeh


Gerasimenko doneo Srbiji bronzu na Svetskom kupu u džudou


Beta |


Džudo reprezentativac Srbije Dmitri Gerasimenko osvojio je danas bronzanu medalju na Svetskom kupu u Samoi.

69122_dzudo01-fonet-fonetepa_f.jpg


Takmičar džudo kluba Crvena zvezda osvojio je medalju u kategoriji do 90 kilograma i tako potvrdio učešće na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.


U meču za bronzanu medalju reprezentativac Srbije pobedio je Parviza Sobirova iz Tadžikistana i tako osvojio ukupno treću medalju od kada nastupa za Srbiju.

Gerasimenko je u prvom kolu pobedio Kineza Đižao Ženga iponom, a u durgom meču savladao je olimpijskog vicešampiona Romana Gonćuka iz Ukrajine, takođe iponom.

U polufinalu srpskog reprezentativca pobedio je Englez Vinston Gordon.

"Zaista sam zadovoljan i srećan ostvarenim rezultatima. Posebno mi je drago da sam sa još jednom medaljom obradovao sve u Srbiji. Ovo je treće takmičenje na kome sam izborio privilegiju da se nađem na pobedničkom postolju", rekao je Gerasimenko agenciji Beta.

On je kazao da je u dobroj formi i na pravom putu.

"Bronzana medalja osvojena ovde na Samoi je još jedna potvrda da sam u dobroj formi i na pravom putu. Ovo takmičenje je iza mene i sada sam potpuno fokusiran na sledeći sportski izazov - Gran pri u Amesterdamu", istakao je Gerasimenko.

 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
27.03.2012. [h=1]Prokupački džudisti uspešni na turniru u Nišu[/h] Autor N.M. Izvor Južne vesti | Niš
foto: Vanja Keser


Na džudo turniru "Mladost Evrope" koji je održan u Nišu prokupački Džudo klub osvoji je dve zlatne i tri bronzane medalje.
Na turniru je učestvovalo 356 takmičara iz Srbije i Bugarske.
Organizator turnira bio je Džudo klub "Shogun" iz Niša.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kukolj osvojio zlato u Lisabonu

Kukolj osvojio zlato u Lisabonu

Izvor. B92, Beta


Srpski džudista Aleksandar Kukolj osvojio je zlatnu medalju u kategoriji do 90 kilograma na Svetskom kupu u Lisabonu, pošto je sve protivnike pobedio iponom.

1186625604fd4d2186db97786537261_orig.jpg

Kukolj je u finalu bio bolji od domaćeg takmičara Rodrigeza Talage, a pre toga je savladao Teodora Spalding-Mekintoša iz Velike Britanije, Španca Zajaca Ruisa, Ukrajinca Kuedju Nhbalija i Portugaca Uga Silvu.

Aleksandar Kukolj je najperspektivniji srpski džudista, koji je na Evropskom prvenstvu za juniore osvojio srebrnu medalju, a za mlađe seniore bronzanu.

Kukolj je na nedavno završenom Evropskom prvenstvu za seniore bio peti.
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
[h=1]Šest medalja za Srbiju na Evro kupu[/h] Izvor. B92, Beta | NĐ 21.10.12. Predsednik Džudo saveza Srbije Ivan Todorov rekao je da je zadovoljan organizacijom Evropskog kupa u 'Šumicama', na kojem je Srbija osvojila šest medalja.

3500861905087a23ab0de4815288162_orig.jpg

Foto: Antonio Ahel​
"Imajući u vidu da smo i ovoga puta opravdali poverenje kao domaćini, sasvim je očekivano da na kraju sezone uđemo u grupu tri najbolje organizovana Evropska kupa u okrivu Evropske džudo unije", rekao je Todorov.
Reprezentativci Srbije osvojili su jednu zlatnu, dve srebrne i tri bronzane medalje.

"Turnir Serbija open znači puno za razvoj našeg džudoa. To je odlična prilika za naše takmičare da na domaćem terenu odmere snage sa najboljim takmičarima iz inostranstva. Prvog takmičarskog dana oduševio nas je Aleksandar Kukolj osvajanjem zlatnog odličja. Ujedno bih čestitao svim našim takmičarima na ostvarenim rezultatima", dodao je Todorov.
 
Natrag
Top