Član
Učlanjen(a)
10.05.2009
Poruka
16
Pozdrav svima,da li neko moze da mi objasni kako se zida dvorisni rostilj,najbolje ako bi postavili i koju sliku.Ja bi u mom dvoristu ozidao jedan rostilj manje velicine znaci da sluzi iskljucivo za pravljenje rostilja.Od materijala mislim da imam sve ciglu,pesak,cement i krec jos samo da osmislim kako da izidam i mogu da krenem.Ako neko ima ideju neka se javi.smile3
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1
treba ti i vatrostalna cigla da ozidas rostilj iznutra, zidove i loziste. A za ideju, resetku namesti da moze da se skine i postavi i verige (lance) za kotlic. To je za malo veci, zatvoren rostilj, vidjao sam i varijante sa mehanizmom za mangalo (za prasci). Ako hoces manji, otvoren rostilj, ozidaj samo ložiste sa vatrostalnom ciglom, na prednjem cosku ugradi sipku za pridrzavanje postilja kad ka cistis (kao na haubi automobila). Mozes ispod da ostavis prostor za cumur, alat i sl. sa ili bez vratanca(lepse je sa vratancima)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.09.2010
Poruka
1
Ja ču pokušati samo malo da te usmjerim.
Prvo - Cigle bi trebale biti vatrostalne, bar tamo gdje će biti ugalj.
Drugo - ne zidati obićnim malterom nego vatrostalnim Ima ga kupiti kod mene u Zenici.
Treče - Za kupolu obavezno treba napraviti šablon od dasaka ili sličnog materijala.
Četvrto - namoj samo mali roštilj praviti jer češ se vjerovatno uskoro kajati. Za jedno janje treba ti 120 - 150 cm.

Toliko za sada

Pozdrav od Mladena.
 
Član
Učlanjen(a)
21.03.2010
Poruka
61
Ne izgleda lose, samo stavi neke dimenzije kao na primer sirinu lozista, duzina je sigurno 130-150 cm ali siriona? 50-70 cm ili vise. Moj burazer je zidao jednu pekaru sa susnicom i rostiljem ali ove duze strane su mu zatvorene a sa uze strane ima vratanca gde gura razanj. Ja bih mozda na ovakvoj pekari napravio vrata pa da moze da sluzi i za pecenje hleba...
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
dobra tema i uvek aktuelna ko ima makar malo prostora u dvoristu pokusat ce ovako nesto napraviti.bilo bi dobro da se napisu neka iskustva vezano za gradnju,kako najbrze,najjednostavnije napraviti da funkcionise i da ne sluzi za jednokratnu upotrebu.pod" betonska galanterija"se mogu pronaci razliciti modeli,slovenci izgradjuju lijepe kamine koje oblazu keramickim plocicama i sl.kako se ciment-beton uklapa sa samotnom ciglom?
 
Član
Učlanjen(a)
14.12.2010
Poruka
1
Fotografija0217.jpgJa sam počeo od pravljenja skice od ideja koje sam nalazio po netu. Dimenzije sam dobijao na licu mesta (visina-širina ložišta...)
 
Član
Učlanjen(a)
03.03.2010
Poruka
44
Cao svima naisao sam na ovu temu pa bih i ja malo da se prikljucim imam za vas nesto a vi dajte ocenu.Rostilj nije u mom dvoristu mada cu i ja sebi da sazidam jedan cim budem uhvatio vremena a to govorim vec par godina.Leti kad je sezona nemam vremena a kad imam vremena vec je dosla zima tako da bice kad bude.Voleo bih da date svoje misljenje mnogo bi mi znacilo za dalji rad.
 

Prilozi

  • 2012-06-21 18.09.10.jpg
    2012-06-21 18.09.10.jpg
    93,1 KB · Pregleda: 505
Član
Učlanjen(a)
03.03.2010
Poruka
44
2012-09-15 09.10.50.jpg
Evo jos jednog rostilja od mene ovaj sam zavrsio pre neki dan.
 
Natrag
Top