DVI vs VGA

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
pozdrav.
zeleo bih da se informisem oko dvi i vga kabla tj prenosa podataka. sta je bolje, koje su prednosti ,koje mane, sta dobijam sa dvi kablom.
naravno podrazumijeva se da imam dvi na grafici kao i na monitoru.hvala unapred
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
DVI je digitalni video izlaz dok je VGA Analogni video izlaz (Video graphics array).Tako da ti sami nazivi sve kazuju da je DVI je bolji, daje bolju sliku itd.. nego VGA prosto rečeno.
Ono što je važno jeste da postoje dva DVI-ja; DVI-I i DVI-D. E sad grafička kartica može da ima oba DVI izlaza ali preko kabla ili adaptera može se VGA izlaz na monitoru spojiti sa DVI-ajem na grafičkoj kartici. Međutim imam 4 monitora i 3 grafičke i nikada nisam uspeo da spojim monitor sa VGA izlazom sa DVI-D ulazom na grafičkoj. Niti pomoću adaptera niti pomoću kablova probano više puta i neće da baci sliku pa Bog. Radi samo kombinacija VGA - DVI-I. Stiže uskoro i četvrta grafička pa ćemo opet da probamo i da se us..... mo.
 
Član
Učlanjen(a)
22.09.2012
Poruka
174
HDMI vs DisplayPort vs DVI vs VGA
Kada je reč o TV aparatima, najčešći je HDMI konektor, ali ukoliko želite da povežete računar sa TV uređajem, na raspolaganju vam je HDMI, DisplayPort, DVI i ponekad VGA.
Svaka konekcija ima svoje prednosti i mane. Pre početka upoređivanja važno je imati na umu činjenicu da su sve konekcije osim VGA digitalne. Prema tome, dok mogućnosti rezolucije variraju sa svakom konekcijom, kvalitet ne, što znači da će 1.920x1.080/60 preko HDMI izgledati isto kao i 1.920x1080/60 preko DVI i DisplayPort, naravno, uz uslov da su sva druga podešavanja ista.

HDMI je konekcija koju imaju svi TV i većina monitora. HDMI je jednostavan za upotrebu, kablovi su jeftini, i što je najbitnije od svega, prenosi zvuk. Ukoliko želite da povežete računar sa TV aparatom, vaš prvi izbor treba da bude HDMI. Sa druge strane, on ima svoja ograničenja, kao što je činjenica da on nije uvek savršen izbor. Na primer, TV aparati najčešće imaju HDMI 1.4 konekcije koje pružaju maksimalno 3,820 x 2,160 piksela rezolucije pri 30fps.

th_87f5bcc509a0a2be77986b0064a5c2b2.jpg

Ukoliko imate novi 4K monitora, ograničeni ste na 30fps. Tek sa HDMI 2.0 postoji mogućnost reprodukcije 4K preko HDMI pri brzini od 60fps, a potreban je i novi hardver. DisplayPort je format za povezivanje računara. Postoji samo jedan TV aparat sa DisplayPort-om i ne treba očekivati da će ih u narednom periodu biti više. Omogućuje prikaz 3.840x2.160 piksela pri 60fps, ukoliko imate najnoviji DisplayPort 1.2 kao i Multi-Stream Transport karakteristiku.

Ukoliko želite da povežete računar i monitor, nema razloga da ne koristite DisplayPort, a cena kablova je ista kao i u slučaju HDMI konektora. DisplayPort takođe može prenositi zvuk. Video signal preko DVI u suštini je isti kao i sa HDMI konekcijom. Maksimalna rezolucija zavisi od opreme. Neki kablovi i hardverska oprema mogu pružiti samo 1.920x1.200, dok druga oprema, dual-link, može pružiti mnogo više.

DVI generalno ne prenosi zvuk. Prema tome, ako koristite TV, koristite HDMI. Budući da monitori računara obično nemaju zvučnike, to nije nikakav problem. VGA, poznat i kao PC-RGB, D-sub 15, i predstavlja poslednji izbor. Više nije standard koji se često koristi i teško se može pronaći i na TV aparatu. VGA sigurno neće omogućiti visoke rezolucije i brzinu kadrova, reč je o analognom signalu.

Nećete dobiti ni savršenu sliku po pitanju piksela uz korišćenje današnjih LCD monitora. Treba pomenuti i Intel/Apple Thunderbolt koji je tehnički dostupan samo na jednom monitoru – Apple Thunderbolt Display. Sigurno je da će ih u budućnosti biti više, ali ne treba očekivati Thunderbolt revoluciju, a ova konekcija je kompatibilna sa Mini DisplayPort-om. Postoji i mogućnost konvertovanja jednih kablova u druge.

Na primer, DVI i HDMI mogu se lako konvertovati korišćenjem jednostavnog adaptera. Neke DisplayPort konekcije takođe mogu raditi sa DVI i HDMI uz adapter, ali ne sve. Svi moderni TV aparati konvertuju dolazeći signal na matičnu rezoluciju. Kod većine TV aparata to je 1.920x1.080. Prema tome, ukoliko pošaljete TV materijal 1.280x720 piksela rezolucije, on će biti konvertovan na 1.920x1.080.

Ipak, najbolje je da podesite rezoluciju računara na istu kao i kod TV aparata, budući da poklapanje rezolucije znači i veću preciznost piksel-po-piksel i isključuje pojavu smetnji. To je naročito istinito kada je reč o računarskim monitorima, koje retko odlikuje kvalitet konvertovanja kao što je to slučaj sa TV uređajima. Pošaljite na monitor računara rezoluciju koja nije matična i ona će funkcionisati, samo što to neće biti dobro kao što bi trebalo.

Uopšteno govoreći, HDMI je vrlo dobar. Ukoliko imate monitori visoke rezolucije, odlučite se za DisplayPort. Na kraju treba uzeti u obzir da neće sva vaša oprema da podržava matičnu rezoluciju koju želite da pošaljete. Sa TV aparatima to nije toliki problem budući da su skoro svi 1.920x1.080, ali sa monitorima i njihovim rezolucijama koje variraju, situacija je nešto komplikovanija.

Izvor : ITSvet
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
U problemu su oni koji imaju npr. 2 monitora, a grafička ima samo po jedan DVI i D-SUB (tj. VGA).

Kod mene neka najjeftinija ATI 5450 ima po jedan navedeni port, plus ima i HDMI, pa se onda nameće logično da Dell 2312hm povežem preko HDMI porta, a drugi monitor preko DVI. Međutim, "sreća" je da ovaj drugi monitor ima samo VGA ulaz, tako da sam oslobođen potrebe da koristim HDMI za monitor (koji se može iskoristiti za TV i sl.).

U ovom slučaju, interesantno je da sam naišao na mišljenja da je i monitor koji ima samo VGA ulaz bolje preko adaptera povezati na DVI port grafičke kartice.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
to jos nisam znao..pretezzno monitori koji imaju jedan ulazi, u vecini je to samo VGA. bar u mojoj praksi.
ja imam te srece da imam i VGA I DVI. pa mi nesto palo na pamet zasto nebih se prebacio na DVI. stalno sam koristio vga do sad
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
to jos nisam znao..pretezzno monitori koji imaju jedan ulazi, u vecini je to samo VGA. bar u mojoj praksi.
ja imam te srece da imam i VGA I DVI. pa mi nesto palo na pamet zasto nebih se prebacio na DVI. stalno sam koristio vga do sad
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ne ćeš videti razliku jer vga je vega. Ja takođe držim jedan vga u dvi-i a drugi u vga. Tako da ti je to potpuno isto jer adapter koristi analogni izlaz kada je vga uboden u dvi.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Da to sam i ja uradio jer imam jedan monitor sa DVI izlazom. Tu nema nikakvih problema.
 
Natrag
Top