HDMI vs DisplayPort vs DVI vs VGA
Kada je reč o TV aparatima, najčešći je HDMI konektor, ali ukoliko želite da povežete računar sa TV uređajem, na raspolaganju vam je HDMI, DisplayPort, DVI i ponekad VGA.
Svaka konekcija ima svoje prednosti i mane. Pre početka upoređivanja važno je imati na umu činjenicu da su sve konekcije osim VGA digitalne. Prema tome, dok mogućnosti rezolucije variraju sa svakom konekcijom, kvalitet ne, što znači da će 1.920x1.080/60 preko HDMI izgledati isto kao i 1.920x1080/60 preko DVI i DisplayPort, naravno, uz uslov da su sva druga podešavanja ista.
HDMI je konekcija koju imaju svi TV i većina monitora. HDMI je jednostavan za upotrebu, kablovi su jeftini, i što je najbitnije od svega, prenosi zvuk. Ukoliko želite da povežete računar sa TV aparatom, vaš prvi izbor treba da bude HDMI. Sa druge strane, on ima svoja ograničenja, kao što je činjenica da on nije uvek savršen izbor. Na primer, TV aparati najčešće imaju HDMI 1.4 konekcije koje pružaju maksimalno 3,820 x 2,160 piksela rezolucije pri 30fps.
Ukoliko imate novi 4K monitora, ograničeni ste na 30fps. Tek sa HDMI 2.0 postoji mogućnost reprodukcije 4K preko HDMI pri brzini od 60fps, a potreban je i novi hardver. DisplayPort je format za povezivanje računara. Postoji samo jedan TV aparat sa DisplayPort-om i ne treba očekivati da će ih u narednom periodu biti više. Omogućuje prikaz 3.840x2.160 piksela pri 60fps, ukoliko imate najnoviji DisplayPort 1.2 kao i Multi-Stream Transport karakteristiku.
Ukoliko želite da povežete računar i monitor, nema razloga da ne koristite DisplayPort, a cena kablova je ista kao i u slučaju HDMI konektora. DisplayPort takođe može prenositi zvuk. Video signal preko DVI u suštini je isti kao i sa HDMI konekcijom. Maksimalna rezolucija zavisi od opreme. Neki kablovi i hardverska oprema mogu pružiti samo 1.920x1.200, dok druga oprema, dual-link, može pružiti mnogo više.
DVI generalno ne prenosi zvuk. Prema tome, ako koristite TV, koristite HDMI. Budući da monitori računara obično nemaju zvučnike, to nije nikakav problem. VGA, poznat i kao PC-RGB, D-sub 15, i predstavlja poslednji izbor. Više nije standard koji se često koristi i teško se može pronaći i na TV aparatu. VGA sigurno neće omogućiti visoke rezolucije i brzinu kadrova, reč je o analognom signalu.
Nećete dobiti ni savršenu sliku po pitanju piksela uz korišćenje današnjih LCD monitora. Treba pomenuti i Intel/Apple Thunderbolt koji je tehnički dostupan samo na jednom monitoru – Apple Thunderbolt Display. Sigurno je da će ih u budućnosti biti više, ali ne treba očekivati Thunderbolt revoluciju, a ova konekcija je kompatibilna sa Mini DisplayPort-om. Postoji i mogućnost konvertovanja jednih kablova u druge.
Na primer, DVI i HDMI mogu se lako konvertovati korišćenjem jednostavnog adaptera. Neke DisplayPort konekcije takođe mogu raditi sa DVI i HDMI uz adapter, ali ne sve. Svi moderni TV aparati konvertuju dolazeći signal na matičnu rezoluciju. Kod većine TV aparata to je 1.920x1.080. Prema tome, ukoliko pošaljete TV materijal 1.280x720 piksela rezolucije, on će biti konvertovan na 1.920x1.080.
Ipak, najbolje je da podesite rezoluciju računara na istu kao i kod TV aparata, budući da poklapanje rezolucije znači i veću preciznost piksel-po-piksel i isključuje pojavu smetnji. To je naročito istinito kada je reč o računarskim monitorima, koje retko odlikuje kvalitet konvertovanja kao što je to slučaj sa TV uređajima. Pošaljite na monitor računara rezoluciju koja nije matična i ona će funkcionisati, samo što to neće biti dobro kao što bi trebalo.
Uopšteno govoreći, HDMI je vrlo dobar. Ukoliko imate monitori visoke rezolucije, odlučite se za DisplayPort. Na kraju treba uzeti u obzir da neće sva vaša oprema da podržava matičnu rezoluciju koju želite da pošaljete. Sa TV aparatima to nije toliki problem budući da su skoro svi 1.920x1.080, ali sa monitorima i njihovim rezolucijama koje variraju, situacija je nešto komplikovanija.
Izvor : ITSvet