Država stvara i štiti monopoliste

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Država stvara i štiti monopoliste


Država je glavni krivac što u Srbiji posluju kompanije koje zloupotrebljavaju monopolski položaj i dogovaraju se sa konkurencijom o cenama, kažu stručnjaci.

Tako Danica Popović kaže da se "u javnosti stvara utisak da država pravi strategiju borbe protiv monopola, a ona je ta koja ih je i napravila".

Profesorka Ekonomskog fakulteta je na skupu "Monopoli i karteli u privredi Srbije" istakla i da država visokim carinama, ali i skrivenim načinima, štiti monopoliste.

Jedan od tih skrivenih načina je, kako je objasnila, onemogućavanje velikim inostranim lancima da dobiju povoljne lokacije za poslovanje u Srbiji i sprečavanje konkurencije u uvozu određene robe, kako bi odabrani uvoznici ostvarivali veliku dobit.

"Srbija je, kad je reč o konkurenciji, kao zadimljena kafana i prvo što treba da se uradi je da se otvori prozor, odnosno omogući tražišno nadmetanje", rekla je Popovićeva i dodala da se interventnim uvozom ne štite potrošači već oni kojima se omogući da na tom uvozu imaju dobru zaradu.

Pomoćnik ministra za trgovinu Dušan Protić je kazao da loši propisi više ne mogu da budu opravdanje Komisiji za zaštitu konkurencije da donosi rešenja koja će sprečavati monopole i da kažnjava narušavanje tržišne utakmice, jer je novi Zakon o zaštiti konkurencije usaglašen sa pravila Evropske unije.

Taj zakon, prema oceni profesora Pravnog fakulteta Borisa Begovića, nije prilagođen tržišnim uslovima u Srbiji. Nestašice određenih roba, kako je dodao, ne moraju uvek da budu posledica postojanja monopola i kartela.

Predsednica Komisije za zaštitu konkurencije Dijana Marković-Bajalović je rekla da su trgovinski lanci "usko grlo" za efikasniju borbu protiv monopolskog ponašanja.

"Obaveštena sam da postoje planovi da se se ispod stadiona Partizana i Crvene zvezde otvore šoping molovi, ali da to neko sprečava, kako veliki trgovinski lanci u Srbiji ne bi dobili konkurenciju", navela je Marković-Bajalović.

Proizvođači ulja, kako je istakla, neće imati konkurenciju sve dok carina na uvoz te namirnice bude 30 odsto, a ista je situacija i sa snabdevanjem mlekom u prahu.

Marković-Bajalović je rekla da je očigledno da privrednici lobiraju za zakonska rešenja koja im odgovaraju i u tome najčešće uspevaju, dok Vlada od Komisije ne traži mišljenje o pripremljnim zakonskim rešenjima.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Popović je rekao da su velike kompanije, poput Elektroprivrede Srbije, PTT-a, Srbijagasa i Naftne industrije Srbije, monopolisti kojima država gazduje i istovremeno odlučujuje o ceni njihovih usluga i roba.

On je kazao da trgovci na neke proizvode naplaćuju marže i do 70 odsto jer na razne načine uslovljavaju proizvođače.

Sistem ucena čuva monopole
Predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić je ocenio da u Srbiji ne postoji politička volja da se spreče monopoli. "Propuštena je prilika da se posle promene režima donese zakon o ispitivanju porekla imovine i došli smo u situaciju da političari i privrednici ucenjuju jedni druge i taj sistem ucena i sada funkcioniše", rekao je Čupić.



U komorama nastaju karteli
"Privredne komore su privatna udruženja gde se stvaraju karteli", rekao je profesor Pravnog fakulteta Miroljub Labus i dodao da nedostaju dugoročne mere kojima će se štititi konkurencija na tržištu a istovremeno neće uništavati domaća proizvodnja. Sve dok cene stuje i gasa budu socijalna kategorija, kako je ukazao Labus, neće moći da se obezbedi konkurencija u snabdevanju tim energentima.


B92
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Zna se da srpskim trzistem vladaju nekoliko tajkuna. Kada nema trzisne konkurencije, tajkuni se bogate kroz monopole i kartele. Tajkuni finansiraju partije na vlasti, i za to su nagradjeni monopolom u odredjenoj privrednoj ili trgovackoj oblasti. Posle smene Milosevica oni su svoj kapital uvecali. Sa ovakvim ljudima koji trenutno vode drzavu, necemo nikad uci u Evropsku uniju.
 
Član
Učlanjen(a)
12.08.2009
Poruka
455
Zutacima i nije interes da udjemo u Evropsku uniju. Onda bi postojala neka kontrola i ne bi mogli da ukradeno zadrzavaju samo za sebe, vec bi morali glavni deo da daju kolonistima sa divljeg zapada. Ja licno ne vidim sta cemo mi u Evropskoj uniji. Obican narod od toga nece imati koristi, vec po svoj prilici samo stetu. Grcka grca u dugovima a odavno je u toj uniji. Sta bi tek sa nama bilo. I ovako smo duzni vise nego bivsa SFRJ.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
[
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Popović je rekao da su velike kompanije, poput Elektroprivrede Srbije, PTT-a, Srbijagasa i Naftne industrije Srbije, monopolisti kojima država gazduje i istovremeno odlučujuje o ceni njihovih usluga i roba.


B92
Ako mi kažeš (ili još bolje ovaj Goran Popović) kako i jedno od ovih preduzeća (ja sam u jednom od njih, i znam kako stvari funkcionišu!) može da ima konkurenciju-skidam kapu!!! Da li su na zapadu (sa malim z) nacionalna bogatstva i firme sa vekovnom tradicijom (PTT) privatizovane? Sigurno... Poenta je "razbiti" takve kompanije, pod "plaštom monopolista" i prodati sve što vredi... Kako se taj vajni zapad (opet malim) nije " uhvatio" posrnule hemijske, tekstilne, mašinske ili bilo koje druge industrije, već firmi koje dobro posluju??? Zašto se voda kod njih kupuje, a prvo se "uhvatili" za Knjaz MIloš, cementare i Smedereva??? Kad se prodaju svi "monopolisti", žalićemo za tim vremenima! Al' onda će nam švaba, englez i amerikanac (svi malim slovima) prodavati vodu,struju, ugalj i pisma, al' tad će biti kasno... Uzmite po 2500 dinara za akcije, i mislite kako ste na "konju"...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mislim da ces ipak skidati kapu tom Goranu jer zaista nisam neki ekspert da bih znala da ti odgovorim kako pomenuta preduzeca mogu imati konkurenciju ali zato bi ti,kao jedan od zaposlenih u nekom od tih preduzeca mogao da pojasnis jer znas kako stvari funkcionisu ;)
Sto se tice zapada (sa malim "z" ;)) i privatizacije njihovih firmi sa vekovnom tradicijom...Pa,ko je kod nas dozvolio privatizaciju slicnih firmi ako ne drzava?Onda,da li bi se ti uhvatio za posrnulu firmu ili nesto u sta vredi ulagati i sto posluje a "neko" ti drugu opciju nudi na izvol'te?"Neko" - ko...
Mozda cemo zaliti za tim vremenima ali zar nismo nedavno kukali na sav glas jer je,recimo,Imleku dozvoljen monopol pa je mogao da vrslja kako mu se htelo?Stvarno ne vidim kako monopol moze biti dobar za drzavu,ekonomiju i gradjane?Nacin da se taj monopol bez zadiranja u necija prava resi je da se obezbede placanja zakonom i da se taj zakon strogo postuje i tako obezbediti i manjim igracima da dodju na trziste.
 
Natrag
Top