Društvene Igre

Član
Učlanjen(a)
26.06.2009
Poruka
26
IGRE SA ŠIBICAMA,
NOVČIĆIMA I KAMENČIĆIMA


Šibice i metalni novčići se već poodavno javljaju standardnim rekvizitima društvenih igara.Često se u njihovom nedostatku koriste i kamenčići.Gotovo sve ove igre su sa jako prostim pravilima i skoro uvek,hazardnog karaktera.Međutim,za nas su najinteresantnije one,koje su nastale kao logične i misaone,a njihovi tvorci su veliki Svetski matematičari,šahisti,bridžisti i sl
Postoji čitava ekipa naučnika,koja se intezivno bavi njima,a međusobno se dopisuju,razmenjuju iskustva i deluju kao jedna velika porodica.Ne retko,sedišta su im Univerziteti svetskog glasa i reputacije.
Povećanje popularnosti i različitog broja ovih igara,uslovilo je i serijsku proizvodnju plastičnih palidrvaca i moneta,koje su namenjene isključivo igri.Plastične šibice se u poslednje vreme uvrštavaju i u standardne komplete za društvene igre,najvećih svetskih proizvođača,tipa Piatnika,ali se isto tako mogu kupiti i zasebno.
Najpoznatija i najstarija igra sa kamenčićima su Piljke,ali je ona uvrštena na kraju izdanja,među Rekreativno-sportske igre i one,koje se izvode na otvorenom prostoru.U poslednje vreme,umesto kamenčića,proizvode se tzv. „Ježići“,pa je to još jedan razlog,zašto su Piljke svrstane zajedno sa Klikerima,Potkovicama i ostalim serijskim igračkama.




ČAPANEZE

U ovoj igri mogu učestvovati 2,ili više igrača.Jako je slična „Mori“,ali se umesto prstiju,ovde koriste palidrvca,sakrivena u šaci.Kod svojih poklonika,uglavnom se izvodi sa plastičnim šibicama,koje se mogu nabaviti,upravo kao komplet za nju.Sama igra je vrlo jednostavna.
Svako dobija po 3 šibice.Ruke se stavljaju na leđa i sakrivaju od pogleda protivnika,a zatim se jedan broj palidrvaca prebacuje u desnu ruku,koje se izbacuje ispred.,sa zatvorenom šakom.
Pre nego što otvore ruke i pokažu njihov sadržaj,igrači najpre redom prognoziraju, koliko ukupno ima izbačenih šibica kod svih.Pri tome,dva igrača ne smeju reći iste brojeve.Pošto je prognoza završena,otvaraju se šake i pokazuje njihov sadržaj.Igrač koji je pogodio broj šibica,dobija 1 bod.Niko ne sme reći manji broj od broja šibica,koji sam drži u ruci.
U koliko niko ne pogodi,taj krug prolazi bez bodova.
Igra traje,dok neko od igrača ne dostigne određeni broj bodova.
 
Član
Učlanjen(a)
26.06.2009
Poruka
26
N I M

Nim je drevna Kineska igra,koja se prvenstveno izvodi sa kamenčićima,što i njen tačan naziv govori „Čan-Ši-Cu“ (Igra sa odbacivanjem Kamenčića).Matematičko-teorijsku podlogu, mnogobrojne nove varijante,kao i sam njen Evropski naziv,dali su matematičari Arnold i Bautim.
Za Nim je neophodno 15 novčića,kamenčića,žetona i slično.Njihov broj može biti i veći,ali obavezno deljiv sa tri.Što ih je više,igra traje duže.Za početnike je najbolje,ako ih je 15,18,ili 21.
U igri učestvuju 2 igrača.
Na početku partije,oni su raspoređeni u 3 gomile,po jednak broj.
Igrači igraju naizmenično.Svako na svom potezu,može uzeti jedan novčić ili više,ali obavezno,samo sa jedne gomile.Broj koji se uzima nije ograničen,tako da igrač može uzeti i celu jednu gomilu.
Gubi onaj,koji je primoran da vuče poslednji novčić.



Varijante Nima

Nim se može igrati i tako,što igrač koji vuče poslednji novčić pobeđuje,pa igra dobija potpuno drugi obrt.
Takođe, novčići se mogu deliti u više od 3 grupe,pa se i igra menja.
 
Član
Učlanjen(a)
15.02.2010
Poruka
2
Postoji čitav univerzum društvenih igara koji je nastao u svetu. Ima i klubova u kojima ih možete probati. Postoji Grifon u Beogradu i Valhala u Novom Sadu. Ako nekog interesuje nešto o igrama rado ću podeliti svoja znanja.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
325
Postoji čitav univerzum društvenih igara koji je nastao u svetu. Ima i klubova u kojima ih možete probati. Postoji Grifon u Beogradu i Valhala u Novom Sadu. Ako nekog interesuje nešto o igrama rado ću podeliti svoja znanja.

Mene zanima ako mozes da objasnis jos po neke drustvene igre.(sto vise to bolje :))
 
Natrag
Top