Drakulić: “Ubiće“ nas jak dinar

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Drakulić: “Ubiće“ nas jak dinar

Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Vlasnik „Ist pointa“ Zoran Drakulić kaže da će se jačanjem dinara ubiti zdravi deo privrede kao i da nema mehanizama zaštite od pomeranja deviznog kursa.
Drakulić je rekao da dinar jača isključivo zato da bi se držala inflacija u zadatim okvirima.
"Stalno od premijera i ostalih ministara slušamo da nam je prioritet izvoz. Sa ovakvim kursom možemo da se ubijemo", kazao je Drakulić.
On je povodom preporuke Narodne banke Srbije privrednicima da se zaštite od pomeranja kursa, kazao da ne treba guverner da ih uči kako da se zaštite od kursa, jer praktično zaštite nema.

"Problem je u tome što mi za naš izvoz dobijamo sve manje dinara. Danas nam je sve šest odsto skuplje nego što nam je bilo početkom godine", rekao je on i dodao da ne razume o kakvim zaštitnim mehanizmima priča Narodna banka Srbije.

On je dodao da se već zadužuju u onoj valuti u kojoj posluju, kao i da koriste hedžovanje, ali da im to ne pomaže da se zaštite od jačanja dinara koje nije normalno imajuću u vidu ekonomiju Srbije.

"Jednoga dana kada sve eksplodira, onda ćemo videti gde smo. Sa ovakvim spoljnotrgovinskim deficitom, platnim deficitom, ne možemo da imamo ovako jak dinar. Da je makar dinar ostao stabilan, nije normalno da dinar jača. To je pljačka zdravog dela privrede", rekao je on.

Ocenjujući da će se na ovaj način "ubiti mali zdravi deo privrede", Drakulić je kazao da postoje i druge metode kojima se inflacija može držati u zadatim okvirima, ali da tome u prilog sigurno ne ide povećanje cene gasa i drugih nameta privredi.



Malović: Jačanje dinara prema evru prolazno

Vanredni profesor na Institutu ekonomskih nauka Marko Malović kaže da jačanje dinara prema evru od početka godine nema uporište "u fundamentalnim faktorima koji dugoročno određuju trend i vrednost jedne nacionalne valute", već je posledica prolaznih pojava.


6081404834d8be2979eb76575903095_orig.jpg


Malović je istakao da "zarađivačka moć" srpske privrede ne otkriva nekakve jače i dugoročnije pozitivne trendove, "pa razloge jačanja dinara treba tražiti u efemernim, prolaznim pojavama u sferi ekonomije, pa i u nekakvim neekonomskim uplivima, na primer, političke prirode".

On je ukazao da je "palica" kojom se kontroliše kratkoročni kurs, iz dana u dan, ili iz nedelje u nedelju, i koji je potpuno različita veličina od dugoročne vrednosti nacionalne valute i kupovne moći jedne privrede, u rukama Narodne banke Srbije.

Prema rečima Malovića, relativno visoka referentna kamatna stopa "jeste ono što priziva jačanje dinara i slabljenje evra, a, takodje, uklonjena je neposredna eventualnost raspisivanja vanrednih izbora, što bi unervozilo medjubankarsko devizno tržište".

On je naveo i da na prolazno jačanje domaće valute utiče priliv evra od gastarbajtera, koji su doputovali u Srbiju povodom praznika, kao i vanredno veliki rast uplata turističkih aranžmana u martu, i naročito u aprilu.

"Međutim, ne bih rekao da ima razloga za nekakav dugoročniji optimizam", naglasio je Malović ocenjujući da će dinar slabije ojačati u julu i avgustu, u odnosu na kako je to bivalo prošlih godina.

Narodna banka Srbije (NBS) je privrednicima preporučila da se zaštite od pomeranja deviznog kursa zaduživanjem u valuti u kojoj ostvaruju prihode ili da koriste instrumente zaštite od deviznog rizika.

Malović je naveo da bi smirivanje inflacije, "koja je uglavnom izvan kontrole NBS", u drugoj polovini godini, eventualno moglo biti pozitivan faktor i doprineti stabilizaciji kursa istakavši da će to u budućnosti velikim delom zavisiti od sposobnosti Srbije "da najzad počne nešto da proizvodi i da na industriji i poljoprivredi bazira svoj proizvodni i izvozni potencijal".
 
Natrag
Top