Dr. Marijana Kovačević

Član
Učlanjen(a)
20.07.2009
Poruka
1.228
Doktori: Ne vodite Marijanu na SP!

00017162.jpg

Ponuda Liverpula Marijani Kovačević da za 200 hiljada evra godišnje brine o lečenju njegovih povređenih fudbalera još jednom je misterioznu isceliteljku stavila u fokus pažnje evropskih sportskih medija. Po rečima dr Miljka Ristića, predsednika Medicinske komisije Fudbalskog saveza Srbije, nejasno je zašto još nije reagovalo Ministarstvo zdravlja Srbije ili njegova komisija koja bi utvrdila o čemu se zapravo radi. Poznati kardiohirurg koji brine o zdravlju srpskih reprezentativaca predlagao je još pre mesec i po dana da se sa metoda Kovačevićeve skine veo tajne.

- Bilo je dovoljno vremena da inspekcija proveri dozvolu za rad ordinacije o kojoj je reč i da se vidi koje preparate upotrebljava. Da li je reč samo o upotrebi placente čija svojstva nisu nepoznata, ili nekog drugog leka? Kako god, lek mora da bude odobren a rad isceliteljke legalizovan, u protivnom reč je o krivičnom delu. Niko ne sme da daje pacijentima lekove koji nisu dobili nacionalni sertifikat - objašnjava dr Ristić za Blic.

Uzdržanost zvanične medicine prema ovakvom lečenju, po Ristiću, sasvim je razumljiva:

- Čudno je što se Kovačevićeva ne pojavljuje u javnosti, što niko ne zna gde je. Ako je već njen metod dobio toliki publicitet, bilo bi normalno da prestane da se krije, da izađe i javno kaže nešto o svom radu. Činjenica je da taj publicitet nije bio uvek pozitivan: igrač Čelsija Lampard rekao je da nije osetio nikakvo poboljšanje, posle njega još jedan engleski igrač. U protivnom, Ministarstvo zdravlja bi moralo da se pozabavi time i skine misteriju.

Činjenica da su Marijanu "otkrili" sprski fudbaleri i uputili na nju kolege iz inostranih klubova, ne iznenađuje sagovornika Blica.

- Uvek su igrači kad duže pauziraju zbog povreda tražili alternativne načine da se što pre izleče. Išli su kod travara, iscelitelja, bioenergetičara i ko zna koga. S druge strane, medicinska komisija našeg Saveza radi ozbiljno i u toku je svih novina u lečenju sportskih povreda. Nedavno sam prisustvovao seminaru uz učešće 200 lekara članica FIFA u Cirihu, pre toga u Istanbulu i uverio sam se da je ova oblast u nas na visokom nivou. U nekim stvarima smo otišli ispred Evrope. Ultrazvuk srca kod fudbalera uveli smo kao obavezan, dok se u Evropi to odavno najavljuju a još nije primenjeno u nacionalnim ligama. U štabu reprezentacije imamo i fizioterapeute koji prate novine u svetu u ovom domenu.

Ideja o uključivanju dr Marijane u štab "orlova", po mišljenju dr Ristića, ipak je neozbiljna priča:

- Čude me izjave nekih mojih kolega da bi je trebalo voditi u Južnu Afriku da bude uz naše igrače! To je ipak previše, jer sve je za sada enigma.

Na pitanje kako bi komisija reagovala da neko iz FSS predloži njeno uključivanje, odgovor je takođe nedvosmislen:

- U tom slučaju, otišao bih kod pomenute Marijane da vidim o čemu se zapravo radi. Medicina je isuviše ozbiljna oblast da bi se bilo šta u njoj radilo pre temeljne provere.

Po saznanju dr Ristića, naši reprezentativci su i na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj 2006. išli na terapije kod "alternativaca".

- Jedan od iscelitelja je dolazio kod igrača i smestio se u blizini našeg kampa, pa su neki igrači odlazili kod njega. Fizioterapeuti iz stručnog štaba su me upozorili na to, ali ne možemo ni mi iz štaba da im ograničavamo kretanje kad dobiju izlazak. Mi činimo sve da ih oporavljamo na najbrži i najstručniji način, ostalo je stvar njihovog ličnog izbora.

(Foto: Blic)

Izvor: sportal.rs
 
Član
Učlanjen(a)
20.07.2009
Poruka
1.228
Možda je i bolje....Šta ako pogreši pa nam upropasti reprezentaciju...jel vidiš da doktor kaže da ona nije provereni stručnjak.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Ne znam sta da kazem rezultati su joj izvanredni!!
 
Član
Učlanjen(a)
20.07.2009
Poruka
1.228
I Pantelić kod Dr Marijane

00018370.jpg


Iako je lekarska služba Ajaksa najavila da će Marko Pantelić odsustvovati s terena nekoliko nedelja zbog povrede zadnje lože, srpski reprezentativac poručuje iz Beograda da će već za vikend biti u timu. Samo dan pošto je osetio snažan bol u mišiću, na utakmici s portugalskim amaterskim klubom Albufeira (7:0), Pantelić je iz Lisabona doputovao u rodni grad kako bi otišao na tretman kod već svetski čuvene doktorke Marijane Kovačević.

- U klubu su me isto veče posle povrede pitali da li sam već rezervisao kartu za Beograd. Naravno da nisam imao dilemu, odmah sam se spakovao i došao kod Marijane koja mi je toliko puta pomogla da se oporavim - kaže Pantelić za Večernje novosti.

Prognoze klupskih lekara su zabrinjavajuće, najavili su nekoliko nedelja pauze?


- Ma, kakvih nekoliko nedelja, uveren sam da ću biti spreman za prvenstvenu utakmicu protiv Brede u nedelju.

Kako je došlo do
povrede?

- "Krivi" su teški tereni. Tokom prethodnih dana trenirali smo na različitim podlogama. Iz Amsterdama nas je ispratio sneg, a na pripremama u Portugalu radili smo i po kiši, na betonu i veštačkoj travi, a na kraju i na terenima posutim peskom. Ali, nema razloga za brigu, sve će biti u redu - uverava Pantelić.

Da li Ajaks može da stigne zaostatak od devet bodova za Tventeom i sedam u odnosu na PSV?


- Ni u jednom prvenstvu to nije velika prednost na polovini trke, a kamoli u Holandiji. Svi u klubu žele samo da u nastavak sezone uđemo kompletni. To je glavni cilj, a Ajaks ima kvalitet da nadoknadi zaostatak.

Za mesec i po je novo okupljanje reprezentacije Srbije, prvo u mundijalskoj godini?


- Jedva čekam da opet budemo zajedno. Okupljanje reprezentacije posle pauze duže od tri meseca imaće veliki značaj jer svi znamo šta nas očekuje ovog leta. Mogu da obećam maksimalnu ozbiljnost, kao i uvek, a nadam se da će naša dobra atmosfera i velika želja koja je prisutna dati dobre rezultate i da ćemo u Južnoj Africi biti pravi. Da ćemo biti tim kakav smo bili i kakav se očekuje da bude - poručio je Marko Pantelić.

Nedavno se iz Holandije pronela vest da bi Miralem Sulejmani mogao da napusti Ajaks i pređe u Olimpijakos. Ima li tu istine?


- Taman posla, to oko Sulejmanijevog navodnog odlaska obične su spekulacije. On je budućnost srpskog fudbala i jedna od glavnih uzdanica Ajaksa u predstojećem periodu. Možda se nekom čini da on ne igra dovoljno, ali ako vam kažem da svaku treću utakmicu počinje, a da tek svaku petu ne uđe u igru, jasno je da ima dobru minutažu i da se na njega najozbiljnije računa. A pošto je fenomenalan igrač, jasno je da bi mnogi želeli da ga vide u svojim redovima. Ali, on ostaje u Ajaksu - kaže Pantelić.


Izvor: sportal.rs
 
Natrag
Top