Dogovor - Škoti o otcepljenju 2014.

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dogovor - Škoti o otcepljenju 2014.

IZVOR: B92, TANJUG



Edinburg -- Britanski premijer Dejvid Kameron i prvi ministar Škotske Aleks Salmond potpisali su sporazum kojim je Škotima omogućen referendum o nezavisnosti 2014.


1315134552507c06e4696a3722570881_orig.jpg

Prema sporazumu, Škotskoj će biti dato sto nedelja za donošenje "najvažnije političke odluke u poslednjih 300 godina".
Taj korak bi mogao da bude uvod u najveće promene u Velikoj Britaniji otkad je Irska 1920. godine stekla nezavisnost, naveo je "Gardijan". Na referendumu će biti postavljeno samo pitanje o nezavisnosti, a ponuđeni odgovori biće "da" i "ne".
I London i Edinburg su tokom višemesečnih dogovora načinili ustupke kako bi postigli sporazum u 35 tačaka koji omogućava vladi u Vestminsteru da škotskom parlamentu da ovlašćenje za organizovanje obavezujućeg glasanja, najverovatnije u jesen 2014. godine.

Proces, koji je Salmondova partija najavila još u martu, nadgledaće britanska Izborna komisija.

Škotska i Engleska su se ujedinile 1707. godine i formirale Veliku Britaniju, sa zajedničkim monarhom, valutom i vladom u Londonu. Škotska sada ima značajnu autonomiju, uključujući parlament koji zaseda u Edinburgu.

Međutim, pojedini stanovnici Škotske žele da formiraju nezavisnu državu u okviru Evropske unije.

Salmond, lider Škotske nacionalne partije (SNP), uspeo je da, posle pobede njegove stranke na parlamentarnim izborima u Škotskoj 2011. godine, nezvaničnom kampanjom utre put za sazivanje referenduma.

"Sporazum će omogućiti Škotskoj da preduzme važan korak ka nezavisnosti, kao i sredstva za stvaranje pravičnije i prosperitetnije Škotske. Radujem se unapred pozitivnom glasanju 2014. godine", rekao je ranije Salmond.

Kameron je ocenio da su dve vlade postigle dogovor o organizovanju referenduma koji će biti zakonit, pravičan i od presudnog značaja.

"To označava važno poglavlje škotske priče, omogućava da počne prava debata i otvara vrata ka rešavanju najvažnijeg pitanja - odvojena Škotska, ili Ujedinjeno Kraljevstvo", kazao je britanski premijer.

On je ranije rekao da se duboko protivi otcepljenju, kao i da bi referendum trebalo održati što pre.

Prema rezultatima najnovijih anketa, većina Škota je za ostanak u Britaniji, dok između 30 i 40 odsto njih podržava nezavisnost, ali i dalje ima mnogo neopredeljenih.
 
Natrag
Top