Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Dobos torta

Dobos%20torta.jpg

dobosh15x600.jpg


Sastojci

Korice

7 celih jaja 7 kašika šećera 6 kašika brašna

Fil

9 celih jaja 450 gr šećera 200 gr dobre čokolade za kuvanje 375 gr putera

Priprema


  1. umutiti jaja sa šećerom (neko muti belanca pa dodaje žumanca ja to mutim sve zajedno)
  2. dodati brašno i sa žicom lagano izmešati
  3. peki papir još dodatno namastiti (namažem dlanove sa masti i pređem preko papira, mnogo se lakše odvaja kada je kora pečena) i rasporediti masu u dva pleha (moji plehovi su malo veći 60×40 cm)
  4. peći na 160 C dok ne počne da rumeni (imam još jednu tehniku da proverim da li je dovoljno pečena a to je da pipnem koru pa ako se ne lepi za prst dobra je)
  5. ohlađenu iseći na 12 jednakih delova (tako je u mom slučaju, svaka tepsija po 6 korica veličine 13×30 cm
  6. koricu (može i dve za svaki slučaj) koja je najlepša ostaviti da bi se na kraju prelila rastopljenim šećerom
Fil:


  1. staviti cela jaja i šećer u sud u kome će se kuvati i mikserom samo mutiti toliko da se sjedine jaja i šećer i na blagoj vatri kuvati
  2. staviti čokoladu na paru da se otopi
  3. kad jaja počnu da se zgušnjavaju dodati čokoladu izmešati i skinuti sa vatre
  4. presuti kuvani krem u neku drugu posudu prekriti najlon folijom (da se ne uhvati korica) i ostaviti da se hladi
  5. umutiti dobro puter i dodavati kašiku po kašiku ohlađenog fila
  6. na svaku koricu staviti po dve dobre kašike fila i razmazati jednako
  7. kad se namaže deseta korica ostaviti u frižider da se stegne
  8. zatim tortu lepo namazati filom sa svih strana natapkati mlevenim orasima pa praviti završnu koru.
  9. ako je korica jako suva može se na kratko prekriti vlažnom salvetom (ali zaista na kratko)
  10. šećer otopiti na blagoj vatri i preliti preko kore i brzo nožem jednako razmazati preko cele površine zatim namašćenim velikim nožem obeležiti parčad kolika hoćete. Tu treba biti obazriv da se ne prisloni nož prerano jer će šećer početi da se čupa i vuče za nožem.
  11. gore ukrasiti sa filom po želji.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
sdc12005_1b.jpg

Sastojci:

Za kore:
16 kom. Jaja

16 kasika Secer

16 kasika Brasno


Za fil:
2x 250gr Margarin

10 kom. Jaja

200gr Cokolada za kuvanje

500gr Secer


Za glazuru od secera: 12 kasika

Postupak pripreme:

1. Umutiti 16 jaja,i u umucena jaja postepeno dodavati 16 kasika secera,kada se secer rastopi,dodati 16 kasika brasna...Kore peci na 200 stepeni....Ja imam 3 pleha debljine oko 3mm i u njima pecem korice...Od ovolike smese ja dobijem do 18 kora...

2. Za fil umutiti 10 zumanaca sa 300gr secera...kada se secer dobro izmuti,kuvati fil na pari uz mesanje...kada se fil zgusne i kad mozete varjacom na filu napraviti cuvenu masnicu kako je neki zovu,znaci da je fil gotov....kada se fil od zumanaca ohladi sjediniti ga sa prethodno ulupanim margarinom. zatim ulupati sneg od 10 belanaca sa 200 gr secera i sjediniti sa prethodnom masom.

3. Za gornju koricu isprziti 12 kasika secera,u przeni secer ja dodam 50 gr susama jer mu susam da lepsi ukus....a i na oko je lepse...secer razliti po kori koju ste odvojili sa strane,ravnomerno razmazati(ali brzo jer se topljeni secer brzo stegne),i nozem obeleziti parcad...


izvor; zena blic recepti
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top