Dizeldorf - Nemacka

Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
5
Meni je bilo sve priznato. Konkurs je takav da ti podnosis dokumenta za prijem, mozes i postom, i oni gledaju da li je to sto si ti radio u skladu sa njihovim programom. Tako da je moguce da te odbiju, da kazu da je sve u redu ili da ti kazu da je u redu ali da treba da eventualno do kraja studija polozis jos neku razliku. S obzirom da si za ovu godinu presisao vec konkurs imas dosta vremena da se spremis i za testdaf i dsh, pa da eventualno probas iduce godine da se upises. TestDaf kurseve i polaganje znam sigurno da ima u Beogradu na politickim naukama. Druga varijanta je da zatrazis neku vizu ili da obezbedis sredstva da to uradis u Nemackoj. Dizeldorf je dosta skup grad sto se tice stanovanja. Daleko skuplji od ostalih gradova u okruzenju. Dizeldorf je centar Nemacke mode pa imas utisak da je grad pun nekih sminkera. Ipak studenti se snalaze na razne nacine, pa cesto zive zajedno u WG (Wohngemeinschaft) i dele troskove, i generalno dobar je za izlazke i nije tako naduvan kao sto ce ti se mozda ucniniti. Neznam kako je za posao kao strani student. Ja imam drugaciji boravak i meni nije ogranicen rad. Kao student mozes da radis u toku semestra maksimalno 17-19 sati a u pauzi izvan semestra koliko hoces. Maksimum zaradaje bila 7400 eura cini mi se. To je bitno zbog poreza, kao student placas manje poreza ali moras da vodis racuna o tim ogranicenjima. Nisam siguran da li su potpuno ista ogranicenja za strane studente, mada mi je nekako logicno da budu. Ako dodjes mogu lako da ti nadjem jedan poslic koji ja radim i nije tako daleko. Firma uzima strance rado i radno vreme je takvo da se ostaje u svakom slucaju u tim okvirima. Master studije koliko ja znam traju dve godine. Ima nekih programa koji su kraci. Oni su obicno na privatnim faksovima.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
3
Ja sam student mašinstva i hteo bih da odem na bilo koji nacin na master studije u Nemacku, problem je sto nemam ni najosnovnije poznavanje nemackog jezika.Po vasem misljenju koliko bi mi bilo potrebno vremena da spremim te testove.Student sam druge godine i ostalo mi je 3 semestra do upisa master studija.Da li postoji mogucnost studiranja na engleskom jeziku???
 
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
5
Što se tiče testa, teško je reći. Postoje te pripreme čak i u Beogradu. Najlakše je tamo otići raspitati se za termine i posavetovati se tamo. Moja neka procena je da ako se baciš intenzivno na te kurseve može da se postigne u roku od 6 meseci. Možda i pre. Što se tiče studija mogu samo da ti odgovorim za moj univerzitet a to je da kod nas nema mašinstva. Vidim da ima na FH ponuđen jedan master program ali stvarno ne razumem se puno u to. Taj FH koliko ja znam traži znanje engleskog (Toefl, IELTS) ali mislim da je nemački isto tako obavezan. Uglavnom nemački državni univerziteti ređe nude programe na engleskom. Na mom univerzitetu meni nije poznat nijedan, znam da na drugim univerzitetima ima poneki. Ono što obavezno treba da se raspitaš pre neko da se odlučiš za neki od programa je to šta se tačno nudi. Moje iskustvo je da su master studije u poređenju sa onim iz Srbije usko specijalizovane za neke oblasti -teme. Neznam da li postoje master studije mašinstva, već su to pre programi na primer kao na spomenutom FH- "Simulaciona i eksperimentalna tehnika". Najbolje je da ti diplomski rad koji si radio u Srbiji pomogne da se odrediš prema nekoj oblasti koja te zanima i da to tražiš. Ovde je diplomski- završni rad- mnogo bitan, i pri konkursu će komisija da obrati pažnju na to. Puno sreće i veliki pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
3
Što se tiče testa, teško je reći. Postoje te pripreme čak i u Beogradu. Najlakše je tamo otići raspitati se za termine i posavetovati se tamo. Moja neka procena je da ako se baciš intenzivno na te kurseve može da se postigne u roku od 6 meseci. Možda i pre. Što se tiče studija mogu samo da ti odgovorim za moj univerzitet a to je da kod nas nema mašinstva. Vidim da ima na FH ponuđen jedan master program ali stvarno ne razumem se puno u to. Taj FH koliko ja znam traži znanje engleskog (Toefl, IELTS) ali mislim da je nemački isto tako obavezan. Uglavnom nemački državni univerziteti ređe nude programe na engleskom. Na mom univerzitetu meni nije poznat nijedan, znam da na drugim univerzitetima ima poneki. Ono što obavezno treba da se raspitaš pre neko da se odlučiš za neki od programa je to šta se tačno nudi. Moje iskustvo je da su master studije u poređenju sa onim iz Srbije usko specijalizovane za neke oblasti -teme. Neznam da li postoje master studije mašinstva, već su to pre programi na primer kao na spomenutom FH- "Simulaciona i eksperimentalna tehnika". Najbolje je da ti diplomski rad koji si radio u Srbiji pomogne da se odrediš prema nekoj oblasti koja te zanima i da to tražiš. Ovde je diplomski- završni rad- mnogo bitan, i pri konkursu će komisija da obrati pažnju na to. Puno sreće i veliki pozdrav
Kao prvo hvala puno na informacijama. Mene samo plasi taj test nemackog jezika posto stvarno ne znam da kazem nista na nemackom. Konkretno mene interesuje tehnicki univerzitet u Minhenu i znam koji bi smer upisao,tamo je valjda uslov da platis 500 eura po semestru i da imas polozen taj test, ili neki slicni sertifikat za jezik. Ako bih i uspeo da polozim taj test u kratkom roku ne znam koliko bih bio sposoban da pratim predavanja. Za druge uslove upisa ne znam ali ima vremena, raspitacu se, sto se tice proseka to za sada nije problem, prosek za sada mi je 9,8. Interesuje me koliko je inace zivot skup u nemackoj i koliko bi mi trebalo para da bih prezivo(bukvalno mislim da bi preziveo,znaci hrana i smestaj). da li je moguce dobiti dom i da li je to povoljnija opcija u finansijskom smislu???Na informacijama sa sajta TUM-a za strane studente pise da ukoliko na master studijama polozim prvi semestar sa visokom ocenama valjda mogu da budem oslobodjen skolarine, da li je to istina???Unapred hvala na odgovoru
 
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
5
Školarine su otprilike kao što ti kažeš. Trenutno je kod nas školarina po semestru 500 eura + 213 eura, kao neki studentski doprinos. To je cena šta god ti da studiraš. Od leta 2011 kod nas u pokrajini ovih 500€ biće ukinuto za studente koji nisu probili rok redovnih studija. Ti hoćeš u Minhen, to je već druga pokrajna i zakon je verovatno nešto drugačiji. TU Minhen je verovatno kao što znaš među 50 najboljih svetskih univerziteta a u Nemačkoj je broj 1 ili 2. U svakom slučaju treba da računaš sa velikom konkurencijom ali sigurno i kvalitetnim predavačima i programima. Minhen je takođe statistički gledano najskuplji grad u Nemačkoj, tako da su cene stanovanje i života veće nego ovde. Sigurno da je studentski dom jeftinija varijanta za život. Isto i oni se dosta razlikuju od univerziteta do univerziteta. JA znam domove u Dortmundu koji su puni crnaca i azijata i zaista se loše održavaju. U Dizeldorfu je to opet nešto bolje i skoro su renovirani. Ja mislim da se mesta u domu ne dele kao kod nas, po principu gde upadneš, već da ti konkurišeš za neki dom konkretno a i da su cene od doma do doma različite. Što se tiče oslobađanja od školarine, opet moram da te razočaram, da ne mogu da ti kažem da li je tačno to što pričaš. Visinu školarina određuju pokrajne kao što sam napisao, ali o korišćenju novca i eventualnom oslobađanju odlučuju univerziteti pojedinačno. Kod nas između ostalog možeš da se oslobodiš plaćanja školarine ukoliko si roditelj, što ja koristim. Ako imaš tako dobar prosek idi u kancelariju DAAD u Beogradu raspitaj se da dobiješ stipendiju. Mislim da imaš dobre šanse za to, a njihove stipendije su stvarno dobre, dovoljno visoke da možeš pristojno da živiš. Osim toga pokrivaju troškove zdravstvenog osiguranja, stanovanja, školarine čak jednom ili dvaput godišnje povratnu kartu do Srbije. Samnom studiraju dve devojke iz Ukrajine i po njima znam da je to stvarno super stvar. U DAAD te svakako mogu posavetovati i oko kurseva jezika.
Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
3
Hvala ti puno za ovu poslednju informaciju, ovo za DAAD nisam znao,u svakom slucaju raspitacu se!Nadam se da imam sansu da dobijem tu stipendiju.Ako budem imao nekih pitanja nadam se da ces mi odgovoriti,a za sada hvala puno
 
Natrag
Top