Divljoj gradnji gledaju kroz prste

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Divljoj gradnji gledaju kroz prste












Izvor:
Novosti.rs










Na prvom narednom zasedanju 13. jula, trebalo bi da lokalna skupšina donese odluku prema kojoj će svi započeti objekti na Vlasinskom jezeru biti legalizovani. Predsednik opštine Novica Tončev kaže da će svi koji su počeli da grade moći da legalizuju objekte, bez obzira na to na kom su stepenu gradnje.

- Naša odgovornost je što ih nismo sprečili da počnu sa gradnjom bez dozvola. Smatramo da nije u redu da sada rušimo, jer su ljudi ulagali sredstva - objašnjava Tončev. - Ovim ćemo staviti tačku na buduću bespravnu gradnju i napraviti svojevrsni rez, jer bez dozvola nadležnih opštinskih organa ubuduće neće moći ni kolac da se pobije - kaže Tončev.


srb-vlasinsko-jezero_310x186.jpg



Cena legalizacije biće 9.000 dinara po kvadratu, a procenjuje se da na Vlasini ima oko 600 objekata. U lokalnoj samoupravi smatraju da cena ne bi trebalo da predstavlja problem i da je ovo veliki ustupak lokalne vlasti, jer će dozvolu dobiti i objekti na mestima gde nije planirana izgradnja.

- U pitanju su vikendice koje se, ipak, smatraju luksuzom, tako da vlasnici ne bi trebalo da imaju primedbe na visinu legalizacije - pojašnjava Tončev. - Neće moći da se izbegne plaćanje, jer će vlasnici biti primorani da plaćaju tri puta veći iznos poreza na imovinu za objekte koji nisu legalizovani.

Žarko Iskrenov, iz urbanističke službe u Surdulici, pojašnjava da se cene neće bitno menjati u odnosu na ranije.

- Tih 9.000 dinara se odnosi na vikend-objekte. Postoje zone koje će se i u ovom slučaju poštovati, a na snazi su i dalje popusti koje država daje za legalizaciju u iznosu od 40 odsto, plus dodatnih 20 odsto za gotovinsku uplatu - kaže Iskrenov. On dodaje da je veliki broj zahteva u proceduri i da interesovanje za legalizaciju ne jenjava.

Lokalna samouprava ozbiljno se sprema za razvoj turizma na Vlasini.

- Naše planove će podržati i Vlada Srbije. Ove jeseni ćemo započeti izgradnju "kanalizacionog prstena", vrednosti osam miliona evra. Polovinu smo obezbedili iz fondova EU, a za ostatak očekujemo pomoć države. Regulisanjem kanalizacije, ali i donošenjem urbanističkom plana, steći će se uslovi za razvoj infrastrukture. Master plan koji se polako realizuje predviđa 5.000 kreveta za smeštaj gostiju, a posao bi moglo da obezbedi više stotina građana sa juga Srbije - kaže Tončev.



ZAHTEVE PODNELI REDA RADI


NIŠ - Od kako je 11. marta 2010. godine istekao rok za podnošenje zahteva za legalizaciju, u Nišu je pozitivno rešeno 4.100 od ukupno 23.000 predmeta.

- Glavne kočnice u ovom poslu bile su nekompletna dokumentacija, nerešeni imovinski odnosi i nemogućnost nekih građana da izmire komunalije - kaže Marija Brajdić, šef Odseka za legalizaciju u Gradskoj upravi.

Mnoge Nišlije zahtev su podnele samo reda radi, kako bi ispoštovali rok, a nisu ni imali nameru da posao privedu kraju. Više od tri godine, na hiljade zahteva i dalje je bez dokumentacije.

Prema odluci gradskog parlamenta, naknada za legalizaciju stambenih objekata jedna je od najnižih u Srbiji, od 600 dinara po kvadratu u prvoj do 250 dinara u četvrtoj zoni, dok u najudaljenijoj, petoj zoni, iznosi 10.000 dinara po objektu. Može da se plati u 24 rate, a ukoliko se izmiri odjednom, podnosilac zahteva dobija popust od 30 odsto.
 
Natrag
Top