Član
Učlanjen(a)
09.07.2009
Poruka
2.898
Disciplina kičme


sy5mjm.jpg



Disciplina kičme (od 1995. nastupa pod nazivom Disciplin A Kitschme) je rok grupa osnovana krajem 1981. godine. Osnovao ju je basista Dušan Kojić - Koja neposredno nakon raspada novotalasne grupe Šarlo Akrobata. Osnovao ju je sa sa bubnjarom Nenadom Krasavcem - Keletom (dotadašnjim menadžerom „Šarla“, pre toga u sastavu „Urbana gerila“).

Mesto Beograd, Srbija
Žanr Pank-fank
Fank-rok
Alternativni rok
Drum & Bass
Aktivni period od 1982.
Vezani članci Limunovo Drvo
Šarlo Akrobata
Urbana gerila
Radnička kontrola
Izdavačka kuća PGP RTB
Helidon
Tom Tom Music
Babaroga Records
PGP RTS
Članovi
Dušan Kojić
Manja Đorđević
Miloš Velimir
Bivši članovi
Branislav Trivić
Dedža
Dušan Dejanović
Gofie Bebe
Jurij Novoselić
Nenad Krasavac
Peter Warren
Srđan Gulić
Srđan Marković
Srđan Todorović
Will Parker
Zoran Erkman

Prvi Kojin pomen grupe „Disciplina kičme“ je zabeležen u novembru 1981. u intervjuu za domaći muzički časopis „Džuboks“. Na prvoj probi grupe, pored Koje, svirao je kao drugi basista i Srđan „Đile“ Marković (pre toga u sastavima „Radnička kontrola“ i „UKT“), ali, Koja je odmah odlučio da grupa funkcioniše kao duo u minimalističkoj postavi bubanj + bas. Tokom 1982. godine došlo je do izmene bubnjara, jer je Kele otišao u vojsku, a za bubnjeve je seo, tada šesnaestogodišnji, budući beogradski glumac Srđan Todorović - Žika.
1983-1986

Nesvakidašnja postava i neobična muzika su vrlo teško nalazile put do izdavača. Debi album „Sviđa mi se da ti ne bude prijatno“ su odbile skoro sve izdavačke kuće, a konačno ga je sa zakašnjenjem objavila slovenačka diskografska kuća „Helidon“ početkom 1983. godine. LP je izašao u tiražu od 5001 primerka i brzo nestao sa tržišta. Deo materijala sa prve ploče Discipline kičme ujedno je predstavljao i deo neobjavljenog repertoara grupe Šarlo Akrobata: pesmu „Pečati“ je Šarlo Akrobata izveo uživo na „Rokenroleru“ RTB 1981. godine, a sačuvan je i neobjavljeni demo snimak Šarla sa pesmom „Mozak“. Za pesme „Ti znaš da tvoja soba ima četiri ugla“, „Uživaj“, „Zgodne kretnje“ i „Javno veselje“ se na osnovu stila takođe sumnja da su nastale u vreme grupe Šarlo Akrobata. Sa debi albuma pesma „Nemoj“ se jedina probila u medijima. Produkciju albuma su radili Koja, snimatelj Toni Jurij i Nebojša Antonijević (Partibrejkersi), potpisan kao Riki Rif. Kasetno izdanje albuma „Sviđa mi se da ti ne bude prijatno“ se pojavilo 1987. godine u izdanju privatne firme „Slovenija“ Borisa Furlana.

Sledeći projekat grupe bio je EP „Ja imam šarene oči“. Snimljen u septembru 1983. godine u studiju „Druga Maca“ u Beogradu, ovaj mini-album predstavljao je logičan nastavak debija u pogledu zvuka i produkcije. Jedina novina bila je duvačka sekcija u pojedinim numerama u vidu gostiju, ali je „Disciplina“ zadržala prepoznatljiv pank-fank stil ustanovljen na debi ploči. EP „Ja imam šarene oči“ predstavljao je još veći izazov u diskografskom smislu, kada se konačno pojavio u prodaji sa dve godine zakašnjenja, 1985. godine, u izdanju slovenačke privatne kuće „Dokumentarna“ i uz finansijsku pomoć časopisa Rok. Tiraž je ponovo bio mali, a jedina numera koja se vrtela po medijima je bila pesma „Novac neće doći“.
1987-1992

Suočen sa velikim čekanjima, niskim tiražima i problemom golog preživljavanja na osnovu sopstvene muzike, Koja se u vreme objavljivanja EP-a „Dečija pesma“ odlučio za radikalne izmene u zvuku i imidžu grupe. Uzevši za sebe pseudonim Zeleni Zub, Koja je napustio dotadašnji stil i minimalističku postavu u vidu dueta i, uvodeći duvačku sekciju u grupu, preusmerio Disciplinu kičme u novi pravac, koji se može okarakterisati kao mešavina fanka i repa uz veliku dozu humora. Ovom izmenom završena je prva faza rada grupe i započeto novo poglavlje, koje će trajati sve do Kojinog odlaska u London u januaru 1992. godine. U ovakvoj postavi, „Disciplina“ je postala prava scenska atrakcija, a album „Zeleni Zub na planeti dosade“ je doneo grupi prvu popularnost van uskih krugova okorelih obožavalaca.
Londonski dani [uredi]

Gofi Bebe, pevačica Disciplin-A-Kitschme

Koja je u Londonu naziv grupe transkribovao u „Disciplin-A-Kitschme“ i pokušao da se probije na svetskoj muzičkoj sceni. Okupio je trio (bubanj, bas i glas) sa kojim je uskoro snimio tri albuma, ali nijedan od njih nije postigao zapažen uspeh van Srbije.
Povratak u Srbiju

Koja i londonska postava došli su u Beograd 1996. Tu su održali nekoliko povratničkih koncerata, promovišući album „I See Myself On CCTV“, a publika ih je dobro primila.

Godine 1999, beogradska izdavačka kuća Tom Tom Music je na jednom kompakt disku objavila album „Sviđa mi se da ti ne bude prijatno“ i ER EP „Ja imam šarene oči“, dodavši kao bonus pet do tada neobjavljenih snimaka sa koncerta u Zagrebu iz 1982. godine. Ovaj kompilacijski disk („Ove ruke nisu male...1“) zaokružuje i predstavlja prvu fazu rada grupe u celosti.
Diskografija
Albumi

Svidja Mi Se Da Ti Ne Bude Prijatno 1983

01 Nestani ih
02 Ti znas da tvoja soba ima 4 ugla
03 Nemoj
04 Pobednici
05 Mladost ne opravdava besvest
06 Uzivaj
07 Zgodne kretnje
08 Pecati
09 Mozak
10 Javno veselje


Ja Imam Sarene Oci 1985

01 Dobos 7 Puta
02 Novac Nece Doci
03 Veruj Meni
04 Pristaniste
05 Svidja Mi Se
06 Pregrst Novca
07 Vaspitanje
08 28.Jun.84


Svi Za Mnom 1986

01 Cudna Suma
02 Pozdrav Mladoj Zitarici
03 Zasto
04 Ovo Je Zvuk
05 Svi Za Mnom
06 U Kesi
07 Suma Igra
08 Ne,Ne,Ne…


Najlepse Pesme Uzivo 1987

01 Mozak
02 Betmen


Decija Pesma 1987

01 Decja pesma I
02 Decja pesma II
03 Love Removal Machine
04 Addicted To Love



Zeleni Zub Na Planeti Dosade 1989

01 Tata i Mama
02 Zeleni Zub
03 Betmen Mandrak Fantom
04 Manitua mi I
06 Ah, Kakva Sreca
07 Planeta Dosade
08 Iza Devet Brda
09 Glas Nestasnih
10 Tata i Mama 2



Nova Iznenadjenja Za Nova Pokolenja 1991

02 Buka u modi
03 Da Li Ti Znas Za Neki Drugi Ritam
04 Goc, Skrec + Bubanj
06 Ufo, Grlo, Nos
07 Zemlja Svetlosti
08 Zar Je To Sve
10 Zlopamtilo
11 Prijatelj Sa Mastom
12 Manitua Mi II
spisak


I Think I See Myself On CCTV 1996

01 Enter
02 Behind Nine Hills
03 Oh Why
04 Is That Really All
05 I ve Got Those Teknicolor Eyes
06 Do Not
07 Have You Ever Heard Of Any Other Rhytm
08 U.S.P.
09 Queueing (99 And One Half Day)
10 Children Song


Heavy Bass Blues 1998

01 Mmmhum
02 Bedroom Muzik
03 Ain’t No Reason
04 Noize In Fashion
05 Tobacco Road
06 Mannitou Part 3
07 Mouse In Your Hand
08 High-temperature Man
09 New Song
10 Heavy Bass Blues
11 Envelope
12 D’endless Session


Refresh Your Senses, Now ! 2001

01 Nfo
02 Evil Man
03 I’m A Shape-shapeshifter
04 This Is How It Should Be Done
05 Eror 404 (Dna-dno)
06 Your Soul
07 Surely They Won’t Get Much…
08 Da Answer
09 Mannitou Pt. 4
10 D-d-demoncracy, Yeah!


Kada kazes muzika, na sta tacno mislis, reci mi? – 2007

1. Intro
2. Bunt
3. Info
4. Neko mora to da spreci
5. Covek koji ne nosi sat
6. Hitra smedja lisica preskace lenjeg psa (the Quick brown fox jumps Over the lazy dog)
7. Ego
8. Pomerite se, nemojte tu stajati
9. Robo-bluz
10. Politicari+virusi (disko 07 verzija)
11. Znaci
12. Kada kazes muzika, na sta tacno mislis, reci mi?
13. Manitu 5 14.

izvor Wikipedia

01 Nestani ih
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Ti znas da tvoja soba ima 4 ugla


Odličan spoj - istina Šarla Akrobate i Kojina muzička pustolovina.:yea:
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Hvala!

Mladost ne opravdava besvest

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
08.07.2009
Poruka
1.146
Захвалница нема море бит бидне море бит небидне

Уживај

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
09.07.2009
Poruka
2.898
Hvala d_panticu!
07 Zgodne kretnje
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Nemam više zahvalnica, al' hvala za temu.



I nešto slatko... :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Mozak


Još da imam "hvala"!:cry:
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top