Dinkićev zakon buši rupu u budžetu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dinkićev zakon buši rupu u budžetu

Izvor: Tanjug

Beograd -- Usvajanje izmena Zakona o finansiranju lokalne samouprave će se neminovno odraziti na povećanje budžetskog deficita iznad predviđenog nivoa za 2011.

1906554694e230c4f2ab3e132618885_orig.jpg


Profesorka javnih finansija Milica Bisić kaže da će biti "povećan ili centralni ili lokalni deficit“.
„Pretpostavljam da će se vlada odlučiti da centralni deficit drži pod kontrolom jer je on uočljiviji, a da će se, na žalost, to preliti u deficite na nivou opština koji su mnogo manje vidljivi, barem na prvi pogled", ocenila je ona.
Po Bisićevoj, "posledice toga mogu biti veoma loše, ali ne u ovoj godini, već nekoj sledećoj pošto najčešće lokalne samouprave taj deficit prave tako što ne plaćaju svoje obaveze".

Bisić je podsetila da je za ovu godinu budžetski deficit predviđen na nivou od 120,5 milijardi, i kada je reč o prihodnoj strani, prema dosadašnjim kretanjima, može se očekivati da će manje - više planirani nivo prihoda biti ostvaren.

"S druge strane, da nije bilo iznenadnih promena u sistemu finansiranja lokalne samouprave možda bi došlo do nekog beznačajnijeg povećanja rashoda, tako da bi on mogao biti najviše pet milijardi veći nego što je planirano", dodala je ona.

Prema Bisić, sa fiskalnog stanovišta, očekivana posledica tih izmena, koje treba da počnu da se primenjuju od 1. oktobra, jeste smanjenje prihoda centralnog budžeta za oko 10 milijardi.


To znači da bi, uz nepromenjene prihode i rashode, za toliko bio povećan i deficit i izmenila zakonski propisana proporcija deficita prema ukupnom domaćem proizvodu (BDP) od 4,1 odsto.

"Za sledeću godinu efekat Zakona o finansiranju lokalne samouprave jeste smanjenje prihoda centralnog budžeta od 40 milijardi dinara i ukoliko sada dođe do značajnijih promena u sistemu transfera i finansiranja lokalne samouprave, prema mojoj proceni više od desetak milijardi se tu ne može tokom cele godine uštedeti, tako da imamo neočekivanih 30 milijardi manje u 2012. godini", kazala je ona.

Bisić je naglasila da ne vidi način na koji bi se u narednoj godini ispoštovao Zakon o budžetskom sistemu i fiskalna pravila da deficit bude na nivou od 3,2 odsto BDP.

Ona je napomenula da je u 2012, da bi bio ispoštovan Zakon o budžetskom sistemu, potrebno da deficit države bude u apsolutnom iznosu oko 96 milijardi dinara, odnosno 24 do 25 milijardi manji nego ove godine

Bisić je ukazala i na moguće posledice povećanja neoporezivog iznosa zarade na 10.000 dinara, odnosno promene Zakona o porezu na dohodak građana. To bi značilo na nivou cele države sedam ili osam milijardi dinara manje prihoda od tog poreza. Ona je navela da se time troškovi rada ne bi značajno smanjili, tako da izazovu pozitivnu reakciju poslodavaca da prijave zaposlene, niti će pojedinačni zaposleni dobiti veliku korist, "a sigurna posledica jeste gubitak para u budžetu".
 
Natrag
Top