Digitalna ili analogna fotografija?

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Sta je po vama veca umetnost analogna ili digitalna fotografija?

Jos uvek se moze diskutovati o tome koja ce fotografija prevladati: analogna ili digitalna. Medjutim, pala je jedna zrtva digitalne fotografije: kucna foto-laboratorija. Ni do sada njihova rasprostranjenost nije bila velika, zbog prostora koji zahtevaju, medjutim, danas kada su kompijuter i stampac prakticno sve sto treba da ima onaj ko sam svoje slike hoce da proizvodi, tesko da vidim nekoga ko bi pravio mracnu komoru.
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
analogna je ako sam radim fotografije kod kuce i zato sto mora mnogo vise fotografija da se uradi da bi se na kraju izabralo nekoliko,sto znaci treba puno ikustva da bi dobili ono sto zelimo.
a digitalna je zanimljivija zato sto odmah vidimo sta smo dobili i znamo sta dalje da radimo,tako da je daleko prakticnije i manji su troskovi.
obozavam fotografiju ali digitalnu nikada ne bi menjao za analognu...sa cime se moj otac bas i ne bi slozio,ali misljenja su razlicita.:)
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Umetnost je sviranje u šerpe i lonce, i sviranje na klaviru, samo ako znaš kako treba, tako da poređenje nije na mestu...

Mada lično mislim da je digitalna fotografija, neeeuporedivo bolja, brža, lakša, jednostavnija i pre svega kvalitetnija od analogne....
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Meni foto laboratorija čami spakovana. Ostala iz nekih lepših vremena, mada se iskreno nadam da ću nekada imati prostora da je postavim, pa da ponovo malo radim nešto kreativnije. Mnogo je lep sam proces. Kad prazan list foto papira na koji si projektovao fotografiju ubaciš u razvijač, i ona krene da se pojavljuje... i onda, onaj trenutak, kad brzo treba da je izvadiš, da ne bi potpuno pocrnela, provučeš kroz vodu i isto tako brzo ubaciš u fiksir. Za mene je to poezija... :)
Volim i digitalnu, ima mnogo više mogućnosti, ali je, bar za mene, mnogo manje umetnost. :-(
 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
51
Digitalna je isplativija i to je po meni jedina prednost.
Ako govorimo o fotografiji kao o umetnosti, upada se u jedan problem. Naime, svaka umetnost zahteva i znanje, veštinu, onaj zanatski deo. U fotografiji je to razvijanje, eksperimentisanje sa metodama razvijanja da bi se došlo do nekih efekata,... Ceo taj deo se preskače kod digitalne fotografije, kod nje je sve nekako suviše lako, istraživanje se ograničava samo na trenutak oko samog fotografisanja - izbor motiva, pristup, komponovanje, promišljanje o samom motivu tj. o njegovom kontekstu... Umetnost se ne odnosi samo na gotovo delo, već i na proces njegovog nastanka u kojem su moguća i razočarenja. Umetnost se hrani čitavim spektrom ljudskih emocija i stanja, umetnik pomoću njih uspostavlja vezu sa svojim delom. Ono je kao njegovo dete, umetnik ga posmatra od praznog lista, platna, ideje, bloka mermera do momenta kada poslednji potez daje konačnu formu dela. Kod digitalne fotografije je sve unapred određeno, uklonjen je faktor iznenađenja, a negira se i mogućnost ljudske greške, koja delima daju taj pečat ljudskosti. Ovako, pogleda se slika na displeju i odmah se briše ako se fotografu ne svidi, nema te dubine odnosa umetnika prema delu i obrnuto. Da ne pričam o tome kako se pomoću digitalne fotografije promoviše velika laž kako svi mi možemo biti umetnici. Ovo sve važi ako se fotografija posmatra kao umetnost, ako se o fotografiji uopšte može govoriti kao o umetnosti. Ukoliko se o njoj govori kao o nekoj fizičkoj potrebi, onda je digitalna mnogo opravdanija, jer je jeftinija i brža.
Ipak, ona nikad neće moći izazvati toliko intenzivnu zaljubljenost kod fotografa kao analogna fotografija. A upravo je poenta u tome, u strasti.
I nije istina da je digitalna fotografija kvalitetnija. Delovi oba aparata su isti, s' tim da je za digitalni potrebna bolja optika. Razlika je u tome što umesto filma, koji se razvija hemijskim procesom, kod digitalca dolazi digitalni senzor. Elektronika je ograničena, tako da će se uvek pojaviti šum ili nekakav problem sa bojama. To se doduše kasnije može ispraviti programima za obradu fotografije, ali oni opet imaju svoje predefinisane algoritme, tako da iako krajnji rezultat bude dobar ili čak odličan i u rangu sa analognim fotografijama, u velikoj meri je isključen ljudski faktor. Uopšte ne verujem u takve "androidske" umetnosti. Tako da se ja ne bih zanosio idejama o digitalnoj fotografiji kao umetnosti. Ne bih ni o fotografiji uopšte, ali to je već druga priča.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
Nostalgija

Da li je muzika prestala da bude umetnost pojavom električnih gitara?
Da li je kreativnost umetnika smanjena razvojem mogućnosti njegovog izražavanja?
Samo neupućeni smatraju da je dovoljno kupiti digitalni fotoaparat koji će sve odraditi sam. Sam tempo života nameće "brzinu" koju tehnologija dosledno prati.
Digitalna fotografija otvara ogromne mogućnosti eksperimentisanja i bržeg savladavanja prepreka, ali ne svima. Umetnost je jedino limitirana obrascima vremena u kome stvara. Njeno poimanje je iznad svega individualnog karaktera (ako se odreknemo suda autoriteta).
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2010
Poruka
1
Sada bi bilo bolje postaviti pitanje u smislu: Digitalna ili analogna fotografija? (s naglaskom na "fotografija"). Digitalno ili analogno fotografiranje se vise ne postavlja kao pitanje. To vise nije tehnicko pitanje, nego vise nacin zivota. Zato je usporedjivanje besmisleno. Uskoro cemo se pitati foto na papiru ili na digitalnom mediju (vec imamo pocetke toga - digitalni okviri).
 
Natrag
Top