DEPRESIJA - Bolest 21. veka

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Besherat, moramo razlikovati dva pojma - depresiju i tugu. Iako ljudi danas u svakodnevnom govoru njih koriste kao sinonime oni to nikako NISU. Naime, depresija jeste osećanje duboke tuge u kojoj osoba gubi volju za kontakt sa drugima, gubi interesovanje za događaje u okolini, povlači se u sebe, ima doživljaj krivice i tzv "depresivnu kognitivnu trijadu" tj. negativno viđenje sebe, sveta u kojem živi i budućnosti, pesimistična je i sl. (postoji još dosta psiholoških, bihejvioralnih i somatovegetativnih simptoma koje ne bih da nabrajam, a koji se mogu pojavljivati u različitim kombinacijama). Takvo stanje traje duži vremenski period i onemogućava čoveka da živi funkcionalno. Zbog toga depresija jeste bolest i zahteva pomoć stručnjaka. Ono o čemu ti govoriš u prvom delu teksta moglo bi biti neki oblik otežanog ili produženog tugovanja, a ono o čemu govoriš u drugom delu teksta jeste tuga za koju si u pravu da je u takvim situacijama normalna. I sama na kraju "ubadaš u stvar" - to stanje ne traje dugo, i zbog toga (između ostalog) u tom slučaju ne govorimo o depresiji.
E, ovo si odlično primjetio u mojim izjavama, jer sam se ja začudila kada mi je jedan psiholog preko neta rekao da sam u depresiji, jer ja mislim da moje stanje nije depresija, nego upravo to - produženo tugovanje. On je i dalje govorio da sam u depresiji, poslije dugih razgovora, tako da sam mu ja na kraju rekla, ako je ovo moje stanje depresija, onda mislim da to nije nikakava bolest, nego normalna reakcija na nenormalne događaje. Otuda sam i izvela zaključak da depresija nije bolest.
 
Natrag
Top