Delije Sever 1989

Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Delije prikupile 4,2 miliona dinara

Navijači Crvene zvezde organizovali su u nedelju, posle duela sa Metalcem, treći humanitarni koncert pod nazivom "Za naše Kosovo i Metohiju".

13528400254ca9b77879145419615586_extreme.jpg


S obzirom nа prodаtih oko 8.500 ulаznicа, kаo i prihod od 4,2 milionа dinаrа, može se reći dа je misijа bilа uspešnа.
Sаv novаc, uostаlom, biće upućen kаo pomoć nаrodnim kuhinjаmа nа Kosovu i Metohiji, а biće rаspoređen posredstvom nevlаdine orgаnizаcije „Mаjkа devet Jugovićа”.
Svoju humаnost, svаkаko, pokаzаli su i učesnici: Đorđe Dаvid, Ribljа čorbа, zаtim 357, Fаntаstičnа četvorkа, а podršku su dаli i аnsаmbl Kosovski božuri, kаo i glumicа Ivаnа Žigon, kojа je prvа izаšlа nа binu ispred severne tribine.
Koncertu su prisustvovаli predstаvnici uprаve, kompletаn stručni štаb i igrаči kаdаr crveno-belih…

B92

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
„Delije“ ispratile Komandanta Zelju!

Komandant severa Branislav Zeljković Zelja (44) sahranjen je juče uz prisustvo mnogobrojne rodbine, prijatelja i komšija. Zeljković, koji je preminuo posle teške bolesti, ispraćen je na večni počinak na mesnom groblju u Vrčinu uz zvuke „Marša na Drinu“.

sahrana-v.jpg

Navijač Branislav Zeljković (44) sahranjen juče u Vrčinu

Veliki broj „delija“, ogrnutih navijačkim šalovima i obeležjima kluba, okupio se u toku jučerašnjeg dana da pruži podršku porodici Zeljković. U tužnoj povorci mogli su se videti i Vladan Lukić, predsednik Crvene zvezde, generalni sekretar Andrija Kleut, trener Aleksandar Kristić, fudbaler Slavoljub Đorđević, bivši predsednik Dragan Džajić, kao i mnogi drugi iz uprave.
Od automobila u kojem se nalazilo Zeljino telo nisu se odvajali njegovi prijatelji „delije“ Vladimir Šavija, Dragan Vasić Gaga, Marko Vučković i drugi, koji su do poslednjeg trenutka bili uz njega.
Pored njih, na sahrani kojoj je prisustvovalo više hiljada ljudi, bio je i Dražen Dragaš i druge viđenije „delije“. Muklu tišinu u kojoj se kretala povorka jedino je rametio pleh orkestar koji je svirao „Tiho noći“. Posle obavljene sahrane i više održanih govora, rodbina, komšije i prijatelji otišli su, kako običaji nalažu, na daću.

Uz Arkana

Zelja je za vreme rata u bivšoj SFRJ bio u dobrovoljačkoj gardi Željka Ražnatovića Arkana.
- Bog da mu dušu prosti. O njemu imam najlepše moguće mišljenje. Nisam u rat otišao samo ja, otišla je kompletna prva ekipa „delija“. Nisu to više utakmice i tuče zbog navijača. Mi smo to čekali u stvari. Mi smo znali da će to biti, da li 1990. godine ili 2008. Organizovali smo se, išli smo za Srbiju, nismo išli za Jugoslaviju, nego smo išli za Srbiju, mi dobrovoljci - govorio je Zeljković.

Nije bio na „Maksimiru“ 1990.

Gostujući u emisiji Radija B92 2002. godine, Zeljković je rekao:
- Rat je počeo davno pre tuče sa Hrvatima na „Maksimiru“. To je bila samo kulminacija. Meni je žao što tada nisam bio tamo. Bio sam na Ravnoj gori, kao i veliki deo prve ekipe „delija“. Tada je Vuk Drašković postavljao neku spomen-ploču pokojnom Draži Mihajloviću. Bio sam u Zagrebu 15 puta pre toga, pa mi je bilo dosadno. Da sam znao šta će biti, išao bih - rekao je Zelja.

Osnivač „delija”

Zelja je bio jedan od osnivača grupe „Delije sever“ 7. januara 1989. godine. Pre toga bio je član jedne od najpoznatijih grupa sa Zvezdinog severa - „Red devils“.
Sredinom osamdesetih godina bio je jedan od retkih „delija“, uz tadašnjeg vođu Pecu Pankera, koji su išli na sva gostovanja. Ostaće zapamćena anegdota kada je sa Pecom otišao u Prištinu i kada su samo njih dvojica palili baklje i navijali za Zvezdu na celom stadionu.
Branislav Zeljković bio je zaposlen u FK Crvena zvezda, u sektoru stadionske infrastrukture, i povodom njegove smrti predsednik Vladan Lukić, kompletna radna zajednica i svi članovi skupštine izrazili su najdublje saučešće porodici. Ujedno, upravni odbor Zvezde odlučio je da na narednoj sednici minutom ćutanja oda počast preminulom članu skupštine kluba.
U vreme raspada SFRJ učestvovao je u ratovima u Bosni i Hrvatskoj. Tada je govorio:
- Ja lično i niko od nas nije išao u rat protiv Hrvata nego protiv ustaša. Borio sam se za svoju zemlju. Sticajem okolnosti, mi smo zbog politike izgubili rat, oni pobedili, što ne znači da sutra neće doći naših pet minuta. A rata će opet biti i ništa nije rešeno. Ipak, mi smo prvenstveno fudbalski navijači. Mogu samo da kažem svoj stav, ne zastupam generalni stav „delija“. Ja sam krenuo na tribinu zbog fudbala, ne zbog nacionalizma. Volim fudbal i volim Crvenu zvezdu kao klub. A u međuvremenu su se sve te stvari dešavale - govorio je Zelja 2002. godine.

Poštovali ga svi navijači

„Delije“ su Zeljkovića ceo njegov životni vek veoma poštovale. Zbog toga su ga zvale Komandant. Poštovale su ga i druge navijačke grupe, pa čak i najveći rivali, „grobari“. Juče su u beogradskim medijima osvanule mnogobrojne čitulje među kojima i jedna od grupe „Grobari 40+“ uz tekst: „Poslednji pozdrav našem drugaru.“ Na sajtu „Južnog fronta“ (podgrupe „grobara“) bilo je mnogo komentara, a u jednom je pisalo: „Preminuo je Branislav Zeljković Zelja, legenda ‚severa‘ i navijačkog pokreta uopšte! Na njegov spomen će mi uvek ostati u sećanju scene iz 80-tih kada bi nas negde sreo i govorio: ‚Grobari, mi idemo u Osek...‘ Ili: ‚Mi idemo u Reku‘, a to je bilo nama simpatično i za njega specifično! Neka mu je večna slava... Legende ne umiru...“ „Delije“ su odmah posle Zeljine smrti na „fejsbuku“ otvorile grupu „Komandante Zeljkoviću, neka ti je večna slava“, koja broji oko 3.000 članova. Tu je navedena i navodna Zeljkovića želja pred smrt: „Želja našega Dede je da ne kupujemo nikakvo cveće, da niko ne kuka na sahrani i da posle svi odemo u kafanu.


Alo
 
Član
Učlanjen(a)
13.03.2011
Poruka
2
Delije Sever 1989

Sve o Zvezdi, Delijama, od sredine proslog veka pa do dan danas. Odlican blog. Pogledajte! DS

Dodato posle 3 Sati 17 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Delije Sever 1989

Sve o Zvezdi, Delijama, od sredine proslog veka pa do dan danas. Odlican blog. Pogledajte!! DS
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zvezda plaća zbog vređanja predsednika FSS


Zvezda plaća zbog vređanja predsednika FSS





Navijači Crvene zvezde su na jednom od prethodnih mečeva vređali predsednika FSS i predsednika Srbije. Klub plaća 110.000 dinara. Ista kazna i za Partizan.

v218624p0.jpg

Navijači "večitih rivala" i dalje prazne kase svojih klubova.

Disciplinska komisija FSS kaznila je i Crvenu zvezdu i Partizan sa po 110.000 dinara, ali iz različitih razloga.

Zvezda je kažnjena, jer su njeni navijači na utakmici 4. kola JSL protiv BSK-a uzvikivali uvredljive parole na račun predsednika Srbije Borisa Tadića i prvog čoveka srpskog fudbala Tomislava Karadžića, obrazloženje je Komisije.

Na severnoj tribini stadiona u Ljutice Bogana Delije su napravile koreografiju sa transparentom na kojem je stilizovano prikazan predsednik FSS-a, uz poruku: "Grobari srpskog fudbala".


Partizan je kažnjen zbog postupaka njegovih navijača na meču u Jagodini kada je jedan od pristalica crno-belih preskočio ogradu tribine, a u kaznu je uračunato i to što su Grobari koristili pirotehnička sredstva.

Ovo, najverovatnije, nije kraj kazni za Zvezdu i Partizan, ali i za Vojvodinu, jer su pred Disciplinskom komisijom predmeti iz 3. i 5. kola JSL kada su navijači pomenutih klubova takođe koristili pirotehnička sredstva.

(MONDO - foto: arhivska fotografija MN Press)
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top