Defraggler za SSD

VIP IPTV
Učlanjen(a)
03.12.2012
Poruka
2.380
Pozdrav.Imam jedno pitanje.Ugradio sam SSD u kompjuter i na njemu je sada WIndows 8.1 pro 64 bit.Sve radi savrseno i nekoliko puta brze nego ranije.Konkretno mi treba predlog za najbolji
defraggler program koji najbolje sredi SSD hard disk.Ja sam instalirao ovaj program i imam licencu za nejega radi posao,ali ipak volio bih da cujem vasa misljenja i vasa iskustva u vezi SSD defragglera..
2019-11-04-090641.png
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
...predlog za najbolji defraggler program koji najbolje sredi SSD hard disk.
Svaki program za defragmentaciju će manje-više defragmentovati ceo fajl sistema.
Razlike među njima su u dodatnim opcijama, tj. kakve su im mogućnosti u vezi slaganja fajlova na željeno mesto na hd-u.

Ako imaš posebne želje za defragmentaciju, tada potraži program koji će moći da ti ih ispuni.
Ako ti dodatne opcije nisu bitne, tada će ti biti dobar bilo koji program.

BTW, defragmentacija ntfs-a je posle nekog vremena neizbežna zbog ograničenog broja fragmenata na particiji od strane win-a.
Sa druge strane defragmentacija nije dobra za SSD diskove zbog ograničenog broja upisa u ćelije memorije.
Drugim rečima, defragmentaciju treba koristiti što ređe. Kada? To zavisi od načina korišćenja i samog ponašanja win-a, tj. to samo korisnik može da proceni.
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Sa druge strane defragmentacija nije dobra za SSD diskove zbog ograničenog broja upisa u ćelije memorije.
Drugim rečima, defragmentaciju treba koristiti što ređe. Kada? To zavisi od načina korišćenja i samog ponašanja win-a, tj. to samo korisnik može da proceni.

Tacnije, defragmentaciju treba iskljuciti odmah i uopste ne treba koristiti programe za defragmentaciju ssd-a.

"Defragmentation exists to re-arrange data to maximize read performance of a spinning magnetic medium and a flying read head. Pretty much everyone has defragged their hard disk once or twice to achieve better performance. However, it often happens among hard disk drives (HDDs). Why do we need to defragment a hard disk? Since spinning hard disk reads and writes data sequentially, it takes longer for the drive to read a file if parts of the file are located in different parts of the disk. It's useful to defrag an HDD. But what SSD - does it benefit from defragmentation?"

Upravo ono sto si i rekao.

"A solid-state drive stores data altogether in one unit, and it accesses memory randomly other than sequentially like an HDD. This is why the reading and writing speed of data in an SSD is faster than that of an HDD. From this point, not only does SSD not need defragging, doing so would cause unnecessary writes to the drive, and the final result is a shortened SSD life."
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Ako vec hoces,koristi sistemski Defragler.jeste sporiji,ali mnogo bolji od svih ostalih programa.Citao sam poprilicno na dosta mesta da na SSD-u i ne treba da se radi defregmentacija i da on to sam pakuje,kako mi najbolje odgovara.Zaboravio sam reci imam i ja SSD i Ubuntu na njemu i zato sam trazio dal je potrebno raditi defragentaciju na SSD uopste na bilo kojem OS-u.I zato sam nasao mnogo odgovora da ne treba.Ima poneko,bas,ali shvatio sam u tim odgovorima da je to samo gubljenje vremena.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
.Na novom kompu imam SSD i 2 HDD-a.Prvo sam na SSD podigao Ubuntu na AHCI komandi,pa sam,posle na SATA podigao OS-e na HDD-ovima i vratio u BIOS-u komandu na AHCI i funkcionise sve perfektno.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Tacnije, defragmentaciju treba iskljuciti odmah i uopste ne treba koristiti programe za defragmentaciju ssd-a.
...
"A solid-state drive stores data altogether in one unit, and it accesses memory randomly other than sequentially like an HDD. This is why the reading and writing speed of data in an SSD is faster than that of an HDD. From this point, not only does SSD not need defragging, doing so would cause unnecessary writes to the drive, and the final result is a shortened SSD life."

Da, to je u redu i tako bi bilo najbolje. Ali...

NTFS, tj. njegov MTF ima ograničen broj fragmenata. Kada se taj limit ispuni, nema više nikakvog zapisivanja po hd-u. U tom trenutku se ne može pokrenuti nikakav program, a samim tim ni program za defragmentaciju koji bi trebalo da reši taj problem. U slušaju da se win restartuje, isti se neće podići. Praktično, fajl sistemom je read-only, a win ne zna da radi sa takvim fajl sistemom.
Kada će se dostići limit, to niko ne može znati. Stoga, povremeno treba odraditi defragmentaciju. Naravno manualno, a ne kao servis.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
SSD diskovi koriste nand memoriju za skaldistenje podataka, tako da citanje sa bilo kog dela te memorije je jednako brzo, bez obzira koliko su fajlovi "udaljeni" jedni od drugih. Svaki fajl koji se upise na ssd zauzima jednu celiju ili deo celije. Novi podatak se upisuje samo u potpuno praznu celiju, tako da polupopunjene celije se ne dopunjavaju. E sada, da bi bilo sto manje polupopunjenih celija, firmware regulise upis podataka, i nacin kako su celije prezentovane operativnom sistemu. To se razlikuje od proizvodjaca do proizvodjaca, tako da third party programi ne mogu da rade taj proces bolje od proizvodjacevog softvera. Takodje, svi moderni sistemi, win 7 i noviji imaju ugradjene funkcije za trimovanje i optimizovanje SSD tako da svako dodatno optimizovanje je bespotrebno i neefikasno jer sistem vec radi sve sto je potrebno. Na primer kada obrisete neki fajl, sistem salje trim komandu firmware-u ssd-a koji isprazni sve celije koje su sadrzale taj fajl, tako da nema ostataka(fragmenata) fajlova.

Vecina kompanija koje su proizvodile software za optimizaciju mehanickih diskova, samo prati trend, smanjenje koriscenja istih, i pokusava da obogati svoje programe podrskom za SSD. Medjutim posto funkcije koje dodaju se preklapaju sa funkcijama koje vec operativni sistem i firmware vec rade, koriscenje istih nece doprineti mnogo, cak sta vise samo pomaze "trosenju" ssd diskova koji ionako vec imaju ogranicen broj upisa/brisanja, pa tako visestruko ponavljanje istih radnji ce verovatno skratiti zivotni vek uredjaja.

Naravno, nece jedno defragmentovanje unistiti ssd, ali utice na istrosenost...
 
Natrag
Top