Daždevnjak (lat. Salamandra salamndra)

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Daždevnjak (lat. Salamandra salamndra)






Izgled

Šareni daždevnjak je crne boje sa žutim mrljama različitih dimenzija i oblika. Tijelo je vretenasto i na presjeku oblo, dok su mužjaci nešto vitkiji od ženki. Rep je malo kraći od trupa. Glava je široka i prema naprijed se sužava i završava zaobljenim ustima. U ustima posjeduju nepčane zube. Prelaz iz glave u vrat je slabo uočljiv. Ekstremiteti su slabo razvijeni, pa se kreću lagano i tromo potiskujući nogama tijelo, u čemu učestvuju i pokreti trupa. Na površini glatke i sjajne kože uočavaju se mnogobrojne žlijezde koje luče otrovne materije. Šareni daždevnjak luči ovu materiju u vidu bjeličaste tečnosti, koja iritira oči i usta predatora. Šareni daždevnjaci narastu do 20, rjeđe 25 cm.

Način života

Šareni daždevnjaci naseljavaju brežuljkasta područja sa listopadnom šumom i žbunjem. Žive na kopnu, ali blizu vode, najčešće brdskih potoka i izvora. Danju vrijeme provode skriveni na vlažnim mjestima, kao što je mahovina, lišće, korijenje, kamenje i sl. Predveče, u toku noći ili rano ujutro napuštaju svoja skrovišta u potrazi za hranom. Posebno su aktivni posle kiše, kad se može susresti veliki broj jedinki. Šareni daždevnjaci se hrane glistama, puževima, insektima i njihovim larvama, račićima, sitnijim vodozemcima.

Razmnožavanje

Pare se u proljeće ili ljeto. Ritual parenja se vrši na kopnu ili u plitkoj vodi. Oplođenje je unutrašnje, a embrionalni razvoj traje 9 do 10 mjeseci. Ženka rađa 30 do 70 ličinki, najčešće oko slijedećeg proljeća. Ženka rađa ličinke u plitke potoke sa pjeskovitim dnom, u izvore ili jame ispunjene vodom, koju ne naseljavaju ribe. Viviparni su, mada se može desiti da ženka položi jaja u kojim je embrionalni razvoje skoro završen, pa se iz njih vrlo brzo izvale larve. Larve su duge oko 30 mm. Imaju razvijene prednje i zadnje udove, i vanjske škrge. Razviće traje 2 do 3 mjeseca. Jedinke koje su metamorfoziraje u adultni oblik duge su oko 50 mm. Polnu zrelost stiču u četvrtoj godini života. Životni vijek im je oko 14 do čak 20 godina.


Izvor: Bionet
 
Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
968
Dazdevnjak

Kod nas takodje dazdevnjak (,,Salamandra maculosa"-burnjak) ako se dodirne, luci bijelu otrovnu tecnost iz citavog tijela, koja je vrlo opasna za ljudsku kozu. Nadam se da nece sada svi navaliti da
hvataju dazdevnjake ,,da ih muzu" i probaju efekat jacine njihovog otrova!!!


16469669.gif



Dazdevnjak je zasticena zivotinja i vrlo koristna za prirodu!!! Ranije se smatralo, da dazdevnjak moze da ugasi vatru, i cesto su bacani u vatru, kakva tragedija za te neduzne zivotinjice! Od davnina, dazdevnjak je imao vrlo vaznu ulogu u eksperimentima sa Magijom i Alhemijom, naravno zbog njegove halucinogene technosti!Takodje i praznovjerje je neprijatelj dazdevnjaka, jer se fantaziralo da ako neko udari prutom po dazdevnjaku, da on cijukne tako jako da doticna osoba ogluvi! Pitamo se koliko je dazdevnjaka platilo svojom glavom te glupave eksperimente!? Dazdevnjaci su se koristili u proslosti u Sloveniji (po starom alhemijskom receptu) za pravljenje ,,specijalne rakije'', koja je koriscena za razne medicinske svrhe!

Postoje i vise vrstahalucinogenih insekata, stonoga, skorpijona, mrava, buba, i riba. Od riba koje zive u morima izmedju Australije i Novog Zelanda oko ostrva Norfolk, poznata je riba ,,Kyphosus fuscus", koja djeluje psihodelicno na ljudsku psihu, jer sadrzi veliku kolicinu halucinogenog sredstva DMT. Novinar od cuvenog lista ,,The National Geographic Magazine", probao je i izjavijo ,,da je to prava futuristicka poslastica". Vidijo je u vizijama tehniku i gradjevine buducnosti za interplanetarna putovanja! Osim ove ribe, postoje i druge vrste sa halucinogenim dejstvom, kao: ,,Apinephelus Corallicola"-(Tihi Okean) ,,Kyphosus cinerascens"-(Indonezija) ,,Mugil cephalus"-(tropska mora) i ,,Saganus oramin"-(Indonezija i Zapadna Afrika). A riba iz karibskih mora ,,Urolophus jamaicensis'' koristi se takodje i kao ,,afrodiziak''!


izvor:teraristika
 
Natrag
Top