Danas tranzit Merkura ispred Sunca

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.506
Danas tranzit Merkura ispred Sunca
Danas u popodnevnim časovima planeta Merkur će biti ispred sunčevog diska, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković" iz Beograda.

Izvor: Tanjug
708782914573033d921edd789070822_v4_big.jpg

Foto: Thinkstock/Ilustracija
Prelaz Merkura preko Sunca, poznat kao prolaz ili tranzit, počeće u 13:12, a završiće se u 20:40. Kako Sunce u Srbiji zalazi ranije, u Beogradu u 19:53, "silazak" Merkura sa Sunca se neće videti. Sredina prolaza je u 16:57.

Pojava je iste prirode kao i pomračenje Sunca. Jedina razlika je u tome što Mesec može da zakloni Sunce u potpunosti, a Merkur je toliko mali kružić da se ne može videti golim okom. Zato se koriste iste mere bezbednosti kao i prilikom posmatranja pomračenja Sunca, navodi se u saopštenju.

Najbezbednije je praćenje Merkura, putem okularne projekcije, što znači da lik Sunca treba projektovati na beli ekran ispod okulara teleskopa.

Moguće je i direktno posmatranje kroz teleskop, ali samo ako se ispred njegovog objektiva postave specijalni filteri. Direktno gledanje u Sunce bez zaštite dovodi do trajnog oštećenja očiju, upozorava se u saopštenju.

Prolaz Merkura će u celosti moći da se posmatra iz oblasti Severnog Atlantika, a nevidljiv je iz Australije i Zapadnog Pacifika.

Ako bude lepo vreme, Beograđani će moći da posmatraju prolaz Merkura sa Narodne opservatorije na Kalemegdanu.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.506
Snimci Merkura najveće rezolucije ikad

Opservatorija u Californiji s najboljim solarnim teleskopom objavila fotografije Merkurovog tranzita između Zemlje i Sunca.



Solarna opservatorija Veliki medvjed na jugu Californije objavila je "fotografije Merkura najveće rezolucije ikad".

Kako je navedeno na Facebook stranici, fotografije Merkura kako prolazi između Zemlje i Sunca napravljene su novim solarnim teleskopom s najvećom rezolucijom na svijetu.

Merkur, najmanja planeta Sunčevog sistema, našao se u tranzitu između Zemlje i Sunca 9. maja.

Ta je planeta najbliža Suncu, a za astronome i dalje predstavlja misteriju i nedovoljno je istražena.

Francuski naučnik Pierre Gassendi prvi je 1631. godine posmatrao tranzit Merkura ispred Sunca, pojavu koju je nekoliko godina ranije predvidio njemački astronom Johannes Kepler, ali nije dočekao da je vidi jer je preminuo 1630. godine.

merkur_promo.jpg


Merkur se približava Suncu na 46 miliona kilometara, a udaljava na 70 miliona kilometara.

Iako je najmanja planeta Sunčevog sistema, s prečnikom od samo 4.780 kilometara, Merkur se kreće veoma brzo i obiđe oko Sunca za 88 dana.

Zbog manje i brže orbite Merkurov tranzit je češći nego kod ostalih planeta i događa se 13 ili 14 puta u stoljeću.

Sljedeći Merkurovi tranziti dogodit će se u novembru 2019, u novembru 2032. i u maju 2049. godine.

Izvor: Agencije, balkans.aljazeera



PS
samo da kažem da sam snimak skinula sa facebook.a,i upovala na YT,jer nemam blage veze kako da postam video sa FB,ćaos od Maje i Tanje
 
Natrag
Top