Dacia Duster

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
DAČIJA DASTER PODIŽE PRAŠINU




Autor: Mladen Radulović
Izvor: Kurir

Za sve koji su hteli terenca, a nisu mogli da ga imaju, stigla je “dačija daster”, s početnom cenom od 9.300 evra. Ona nema respekta prema lošoj podlozi, na asfaltu je udobna i troši kao upaljač

7365.jpg



Nad Srbijom se digla velika prašina, ali ovog puta nema afere. Sve je kratko i jasno - „Dačija“ ima pravog terenca. Zove se „Daster“, izgleda moćno, vozi se odlično i košta senzacionalnih 9.300 evra!

Ime je dobio po prašini. Kako se snalazi na šumskim putevima, po blatu i brdima, uverili smo se na fantastičnoj prezentaciji održanoj u okolini Mokre gore i drvenog grada Emira Kusturice. Trideset kilometara „of roud“ vožnje po kamenim putevima, potocima, livadama, mekoj zemlji, strmim usponima i padovima bilo je dovoljno „dasteru“ da poruči da za njega nema prepreke.


„Daster“ je najveći korak napred fabrike „Dačija“. Vozi se mnogo bolje od svih prethodnih pet modela rumunske ispostave „Renoa“. Svim komandama upravlja se lako, sve je jednostavno i pri ruci. Na asfaltu je primetna francuska udobnost jer šasija odaje utisak mekoće. Kada skrene na zemljani drum, automobil upija rupe i maksimalno sprečava da do putnika stignu vibracije.


Pogon 4X4 stigao je iz „Nisana“. U normalnom režimu snaga stiže do prednjih točkova. Kada vozač prebaci taster na „auto“, vučna snaga u normalnoj vožnji takođe stiže do prednje osovine. Ako neki od točkova izgubi podlogu, deo obrtnog momenta prenosi se na zadnje točkove. Ovu podelu obavlja elektromagnetni pretvarač momenta. U režimu „lock“ zaključava se elektronski prenos. Interesantno je to da prva brzina ima funkciju reduktora, pa se pri normalnoj podlozi kreće iz drugog stepena.


„Dastera“ pokreću tri motora. Osnovni je benzinac 1,6 (16v) od 105 konjskih snaga. Tu su dva dizelaša 1,5 dCi od 85 i 110 KS. Naftaši veoma agilno vuku, a tajna je u masi automobila od samo 1.250 kg, odnosno 1.160 kg za benzinski agregat. Iako je lagan za klasu, „daster“ na terenu odaje utisak da je robustan, naravno s manjom potrošnjom.


Osnovna verzija od 9.300 evra za model sa pogonom na prednje točkove nema klimu, ali hlađenje stiže uz doplatu od 500 evra. Najjeftiniji model sa pogonom na svim točkovima dobija se za oko 11.500 evra, dok osnovni dizelaš košta oko 13.000. Model 4X4 vrhunski pegla krivine i bez respekta prelazi terenske podloge, dok se sa pogonom 4X2 ne preporučujemo sportsku vožnju izuvijanim putevima.


Ribolovci, planinari i ostali avanturisti mogu da slave jer je „daster“ prvi terenac na svetu koji košta manje od 10.000 evra. Imajući u vidu karakteristike, ima nepobediv odnos uloženo-dobijeno.


Mladen Radulović


Na magistrali troši 4,9 litara

Interesantno je da je do Beograda postignut prosek od samo 4,9 litara na 100 km, što pripisujemo odličnom šestostepenom menjaču. Tokom snažnog režima na „of roudu“ potrošnja nije prelazila 6,5 litara dizela.


Dizajn


Dizajn „dastera“ predstavlja kombinaciju prethodnih modela, ali i bratskog „nisana“. Poput naslova filma može se reći: „Draga, smanjio sam ‘iks-trejla’ i povećao ‘sandera’. Sve u svemu, izgleda solidno i skladno. Utisak robusnosti ostavljaju prepusti iznad zadnjih točkova, dok svaki model ima hromiranu lajsnu na „nosu“.


Tehničke karakteristike


Motori:

Benzinski: 1,6 (16V) 105 KS
Dizelaši: 1,5 dCi 85 KS
1,5 dCi 110 KS (171 km/h)
Masa: 1.250 kg
Dužina: 4,31 m
Širina: 1,82 m
Udaljenost od tla: 210 mm
Prtljažnik: 475/1.363 l
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
33
dacia

Dacia Duster
Dacia 4x4
Logan je morao da zaradi novac da bi nastao Sandero, pa su zajedno zaradili za MCV, pick-up i kombi, a svi kompletno, stigli su i do prvog SUV-a sa bedžom nekada rumunske marke


Koliko je samo dalekovid bio Louis Schweizer kada je upravnom odboru Renaulta preporučio traženje, pronalaženje i kupovinu fabrike koja bi mogla da bude low budget ogranak Renaulta. Šta više, bili smo tu i mi (Zastava) u nekoj kombinaciji, ali otpadosmo, kao i iz mnogo čega drugog. Odoše ljudi u Rumuniju, i «staviše šapu» na fabriku koja je nekada imala licencu za neke arhaične Renault modele. Stiže prvi Logan, pomalo razbalansiran, pomalo nedovršen, ali pristupačan i na prečac osvoji svet, čak i tamo gde se i gospodin Schweizer nije nadao. Kako bilo, „Dacia by Renault“ oznaka pretvori se u globalan uspeh. I više niko nema prava da se čudi što je Sandero krenuo istim putem i što stiže i prvi kompaktni SUV. Čak i ona šala da će se „Dacia by Renault“ preokrenuti u „Renault by Dacia“, prestaje da bude ironična samo iz jednog razloga - za sada, Dacia ne zna za neuspeh. E sad, «ko visoko leti, nisko pada» i toga se treba čuvati.






Za sada, po Daciu opreznost funkcioniše. Projekat terenca nije nešto mnogo ni skrivan, a nije ni podignut na nivo projekta nadzvučnog aviona. Ali je zato, vrlo lukavo, provučen podatak da mehaničku platformu za 4x4 pravi Nissan. Usput, ako još uvek nije sve u vezi Dustera bilo jasno, tek da zima ne prođe u tišini, legenda Formule1, Alain Prost, «jurcao» je u Dusteru Andros Tropheeom. Da, da, Prost i Dacia... ala se vremena menjaju!





Iskreno, fascinira me koliko Dacia uspeva da zadrži nepretencioznost i pod tom, zapravo strategijom, izbacuje pristojne, ali prilično niskobudžetne automobile. A Duster je upravo to. Tek da se ne gura sa još jednim hatchbackom u opštoj gužvi, lukavo je smešten tamo gde još nije gužva i gde za sada egzistira samo KIA Soul, kojoj parira verzijom sa pogonom samo na prednjim točkovima, a debelo prevazilazi 4x4 paketom. Dobro, tu je i Škoda Yeti, ali u potpuno drugačijem cenovnom razredu. Tek da do kraja razjasnim koncept Dustera, najjednostavnije je krenuti od C segmenta dužinom od 4,31m, nastaviti sa pristojnom širinom od 1,86 i na sve to dodati klirens od 210 mm. Pa dobro, nema tu ništa preterano novo. Čak se i dizajn Dustera nekako uklapa u koncept nepretencioznosti, međutim, fakat je da uživo, deluje bolje nego na slici. I još jedan detalj koji slika ne otkriva, Duster deluje „povelik“ kada mu se priđe i tada, zapravo, njegov dizajn dolazi na svoje. Jeste kutijast, ali mu nekako i stoji. Jedino se koeficijentom čeonog otpora od 0,40 baš ne može ponositi.



Rezervni točak nalazi se ispod automobila, što je ponekad praktično, a ponekad, naročito u terenskim uslovima, dobro zna da namuči vlasnika

Šta tu radi Nissan?
Koliko će se marketing Dacie Duster pozivati na veze sa Nissanom, videćemo, ali priča o platformama je zapravo jednostavna. Osnovna mehanika za 4x2 verziju je ojačan i modifikovan Logan, dok 4x4, umesto torzije, pozadi dobija multilink - sasvim ozbiljna razlika. Nissanov je, kako se moglo i pretpostaviti, prenos snage, što znači centralni razdelnik i zadnji diferencijal. U najkraćoj verziji, identičan elektro-hidraulični razdelnik koristi aktuelni Nissan Murano. Spisak motora ne otkriva ništa preterano novo - 1,6 benzin i 1,5 dCi u dva nivoa snage, ali polako počinju da se pojavljuju opcije u prenosu. Može pet «brzina», ali može i šest, sa novom menjačkom kutijom i «skraćenim» prvim stepenom prenosa.

Da li je moguće?
Zapravo, prilično je čudno pisati o Dusteru. Malo se razmazih, pa nekako sa visine prilazim „rumunskom terencu“. Nije ni rumunski, nije ni terenac, barem ne u pravom smislu te reči. Pre svega, Duster se mora shvatiti kao prostran monovolumen sa ekvivalentno velikim i upotrebljivim prtljažnikom. Enterijer jeste prepoznatljiv iz Logana i Sandera, ali nisko budžetni pristup traži svoje „žrtve“. Jedino što Dacia priznaje da štedi, dok drugi idu istim putem, ali ne priznaju. Međutim, kada se uzme više prostora, pomalo izmene uglovi sedišta, tome doda novonastala kabinska visina, cela priča ide nekim drugim putem, i priznajem da ono „ gledanje sa visine“ sve manje ima smisla. Vozeći Duster marokanskim drumovima, kojih ima i ovakvih, i onakvih, kao i kod nas, ali i makadamom, ne mogu da verujem u priču da je mehanika 4x2 verzija od Logana. «Posađen» na 16“ točkove, Duster se odlično snalazi na ravnom, a pogotovo na neravnom terenu. Jako prostran, iznenađujuće udoban, sa dosta trakcije, sedenje kao u svakom drugom kompaktnom terencu, upravljač prijatno posredan. Performanse, pa dobro, «koliko para, toliko i muzike», ali sve na nivou klase prema snazi pogona.





Za „rančere“
A nisam ni svestan da me pravo iznenenađenje tek čeka. Onako, najiskrenije, od Dustera ne očekujem baš nikakve terenske sposobnosti i taj njegov 4x4 više vidim kao rešenje za «vikendaše», kako posle pljuska ne bi ostali zaglavljeni na svom „ranču“. E, pa Duster može više. Nissan zna da napravi prenos, tu nema govora, a kada se pametno primeni, rezultat postaje impresivan. Lomatasmo se ovim malim SUV-om uzbrdo-nizbrdo, po prašini, u skladu sa imenom i ispade da Dacia može skoro sve ono što rade četiri puta skuplji. Uz dizel od 110 KS, 4x4 sa rotacionim selektorom pogona i 6-stepenim menjačem, Dusterove terenske sposobnosti više su nego što čoveku realno treba.

I, gde smo sada? Idemo redom - 1,6 benzinac sa 105 KS iznosi 9.300. Isto to, ali 4x4 staje 11.000 evra. Da li jeftino znači i kuso? Ako prohtevi u opremi nisu preterani, a budžet limitiran, ako je funkcionalnost iznad forme i imidža, jeftino ne znači kuso. Duster je ubedljivo najbolja Dacia do sada i to ne samo zbog mogućeg integralnog pogona, nego zbog upotrebljivosti. Sve mi se čini da će se Duster možda i bolje prodavati kao 4x2 nego 4x4, ne samo zbog razlike u ceni, nego zbog činjenice da i kao povišeni C monovolumen, svoj posao odlično radi.+-
 
Natrag
Top