Da li je pametno biti iskren?

Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679



Da li je pametno biti iskren?
Da li su ljudi spremni na iskrenost?
Da li je pametnije govoriti ljudima ono što znaš da bi voljeli čuti?
Da li se iskrenost cijeni?
Da li je inzistiranje na iskrenosti mana ili vrlina?
Da li ......
Da li ......
Da li ste iskreni?
Koliko?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315



Da li je pametno biti iskren?


Pa i nije baš ali se nekad isplati.

Da li su ljudi spremni na iskrenost?

Kako kad, češće nisu nego što jesu mada su često spremni naknadno da se vade, ima i toga.
Da li je pametnije govoriti ljudima ono što znaš da bi voljeli čuti?
Prijateljima ne, ostalima da, na žalost.
Da li se iskrenost cijeni?
Ne ceni se, očigledno.
Da li je inzistiranje na iskrenosti mana ili vrlina?

Mana, nije pametno biti previše iskren.[/QUOTE]
Da li ......
Da li ste iskreni?
Koliko?

Jesam, pa onako, na drugima je da procene :)
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464



Da li je pametno biti iskren? Jeste. Neiskrenost se na kraju obije o glavu skoro svakome.
Da li su ljudi spremni na iskrenost? Uglavnom nisu, naročito ako procijene da se iskrenost ne isplati.
Da li je pametnije govoriti ljudima ono što znaš da bi voljeli čuti? Rekao bih, pametnije nije, ali probitačnije jeste.
Da li se iskrenost cijeni? Da, cijeni se, kao i svaka vrijednost kojom u manjoj mjeri sami raspolažemo.
Da li je inzistiranje na iskrenosti mana ili vrlina? Ne znam.
Da li ......
Da li ......
Da li ste iskreni? Mislim da jesam.
Koliko? Iskrenost se ne mjeri nikakvim mjernim jedinicama. Ili si iskren ili nisi.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Zahvaljujem na odgovorima.

Pitanja sam nabacao kao natuknice za diskusiju, tako da ne morate shvatiti temu kao "Upitnik".

No, možda je i efektnije ovako.

Prepuštam izbor sljedećim diskutantima.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Da li je pametno biti iskren?
Da li su ljudi spremni na iskrenost?
Da li je pametnije govoriti ljudima ono što znaš da bi voljeli čuti?
Da li se iskrenost cijeni?
Da li je inzistiranje na iskrenosti mana ili vrlina?
Da li ......[/LEFT]
Da li ......Da li ste iskreni? Koliko?
Za mene je iskrenost, osobina koju najviše cenim, pogotovo ako je u pitanju meni neka draga osoba. Volim istinu, pa i kad je najgora... Laž ne praštam nikako...I to je jedino što ne praštam...

Ljudima sa kojima se ne družim ili nisam u nekom bliskijem odnosu, ne zameram neiskrenost jer me prosto ne dotiču...Uvek sam iskrena prema svima i iskrenost se isplati, ali ne na ’’prvu loptu’’...Neki ljudi iskrenost ne mogu domah da ’’progutaju’’, ali posle izvesnog vremena počinju izrečenu iskrenost da cene.

Ja sam najiskrenija prema ljudima do kojih mi je stalo i uvek kažem šta mislim...To isto očekujem i od mojih najbliskijih..baš kao što kaže Plutarh ’’Meni ne treba prijatelj koji se u svemu slaže i na sve klima glavom, jer to isto moja senka može da uradi mnogo bolje’’.

Govoriti ljudima ono što bi želeli čuti je isplativo, ali samo na poslu...Tu biti iskren uvek i po svaku cenu nije isplativo. To znam po sebi...Mada, ako imaš dovoljno snage i volje da istraješ u toj svojoj ’’otvorenosti’’, posle izvesnog vremena i u tim uslovima iskrenost dobija više na vrednosti, a ti počinješ da budeš cenjen kao čovek, ali i postaješ čovek od ’’poverenja’’...Ali treba stići dotle...

Za mene je iskrenost vrlina, iako ljudi u globalu tako ne misle...Svet je pun licemerja, i na to se moramo naviknuti...Da li ćemo odlučiti kakav stav ćemo zauzeti, onaj gde pričamo šta ljudi žele da čuju ili onaj šta zaista jeste, zavisi od nas samih koliko volimo da čujemo iskrenost i koliko smo stabilne i jake osobe, jer nisu svi dovoljno ''mentalno jaki'' da svaku ’’istinu progutaju’’...
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Da li je pametno biti iskren?

Kako kad. Treba znati procijeniti.

Da li su ljudi spremni na iskrenost?

Opet kako kad. Super mi je kako većina ljudi cijeni iskrenost iznad svega, a ne može ju svaki put podnijeti. I toga su svjesni, ali ne žele priznati jer onda ne bi bili dosljedni.
I nisu svi ljudi spremni na iskrenost. A to oni malo iskreniji zaboravljaju.

Da li je pametnije govoriti ljudima ono što znaš da bi voljeli čuti?

Ponekad jest. Adaptivno je.

Da li se iskrenost cijeni?

Kako kod koga.

Da li je inzistiranje na iskrenosti mana ili vrlina?

Ne bih to nazvala ni manom ni vrlinom. To je želja za prilagođavanjem drugih sebi. A znamo koliko je to uspješno.

Da li ste iskreni? Koliko?

Taman koliko treba i kad treba. :)
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Interesantno je to što svi tražimo iskrenost a kad nam je predoče nismo njome baš oduševljeni.Kroz tu iskrenost se provuku i neke stvari koje nikako ne bi ste voleli da čujete,tako da i nismo spremni na toliku iskrenost od strane drugih ljudi.
Što se tiče toga da li je pametno biti iskren, mislim da to možemo biti samo sa osobama koje su nam jako bliske,u koje imamo bezgranično poverenje i čije nas reči, koje se odnose direktno na nas i naše postupke , neće nikada pogoditi i uvrediti već ćemo to znati ceniti i prihvatiti kao savet ili primedbu.
Iznad svega poštujem i cenim iskreno mišljenje samo osoba u koje imam mnogo poverenja.
Životno iskustvo do sada me je naučilo tome da treba govoriti samo one stvari koje drugi mogu podneti i vole da čuju, nikako iskrene i iz srca sem opet kažem osobama od poverenja.Nikako ne treba insistirati na iskrenosti jer to izgleda kao presing i pritisak na drugu stranu da se otvori , treba ipak polako i pažljivo sačekati da se osoba ako oseti bliskost otvori i bude iskrena sama od sebe nikako pod moranjem već svojom voljom.
Biti potpuno iskren nije vrlina nego mana, u današnje vreme svaku reč treba izvagati i ne treba biti potpuno iskren sa svima već samo sa onima sa kojima osećate da trebate biti.
Nekada sam bila daleko iskrenija(to mi nikada nije donelo mnogo dobrog) sada više nisam toliko, stopila sam se sa masom i iskrena sam tek toliko koliko mislim da trebam biti sem sa osobama koje su mi jako drage i jako bliske yes3
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511



Da li je pametno biti iskren?
Da li su ljudi spremni na iskrenost?
Da li je pametnije govoriti ljudima ono što znaš da bi voljeli čuti?
Da li se iskrenost cijeni?
Da li je inzistiranje na iskrenosti mana ili vrlina?
Da li ......
Da li ......
Da li ste iskreni?
Koliko?

1) Da. Ali su posledice u širokom dijapazonu, od ‚‚kako je kulturan i fin"(za ž-rod dodati /a) pa do ‚‚hrani kuče da te ujede".
2) Jesu. Dok je interes jak u njima.
3) U religiji postoji neka reč koja objašnjava pojam ‚‚humana laž"(ili tako nešto-ne mogu da se setim). Ako će tvoja konstatacija ili odgovor na pitanje činiti nespokojnim posle toga tvog sagovornika, bolje iznađi reč neutralnosti. A ako ne možeš, onda kaži ‚‚niš` ja tu neb` dir`o".
4) Da. I onda kada radi sujeta, kada nisi u pravu, ljubomoran...
5) Mislm da je mana. Svako se ponaša i dela onako kako on jeste. Kakav je u tvojim očima, tj. da li opravdava tvoju sliku o njemu, to je na tebi. Ako je očekuješ u ljudima-pakao na zamlji.
6)....Da.
7)....Pa moža da bude al nemora da znači.
8) Na žalost/sreću da.
9) Dovoljno da uvek imam problema.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Da li je pametno biti iskren?
Da, tako da nikad ne ostaje nedoumica.. "sta je pisac hteo da kaze"

Da li su ljudi spremni na iskrenost?
Neki jesu, neki nisu, zavisi od osobe..

Da li je pametnije govoriti ljudima ono što znaš da bi voljeli čuti?
Ne, ne volim udvaranja i foliranja..

Da li se iskrenost cijeni?
To opet zavisi od osobe, koliko je ko spreman/na da je podnese..

Da li je inzistiranje na iskrenosti mana ili vrlina?
Vrlina, jer na taj nacin znas sa tom osobom na cemu si.....

Da li ste iskreni?
Kada imam nesto lepo za nekoga da kazem, uvek sam iskrena al kad mi se nesto ne dopada, umem da prećutim...
3884182119.gif


Mnogo..:)
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
1) Da. Ali su posledice u širokom dijapazonu, od ‚‚kako je kulturan i fin"(za ž-rod dodati /a) pa do ‚‚hrani kuče da te ujede".
2) Jesu. Dok je interes jak u njima.
3) U religiji postoji neka reč koja objašnjava pojam ‚‚humana laž"(ili tako nešto-ne mogu da se setim). Ako će tvoja konstatacija ili odgovor na pitanje činiti nespokojnim posle toga tvog sagovornika, bolje iznađi reč neutralnosti. A ako ne možeš, onda kaži ‚‚niš` ja tu neb` dir`o".
4) Da. I onda kada radi sujeta, kada nisi u pravu, ljubomoran...
5) Mislm da je mana. Svako se ponaša i dela onako kako on jeste. Kakav je u tvojim očima, tj. da li opravdava tvoju sliku o njemu, to je na tebi. Ako je očekuješ u ljudima-pakao na zamlji.
6)....Da.
7)....Pa može da bude al nemora da znači.
8) Na žalost/sreću da.
9) Dovoljno da uvek imam problema.



Zahvaljujem na učešću u diskusiji.
Odgovori pod 6) i 7) mi se izuzetno dopadaju.:D


PS
Uzeo sam lektorsku slobodu pa "moža" prepravio u "može".
 
Natrag
Top