Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa nije subota odmor od grijeha, nego od posla.

Adventisti kazu da jeste odmor od greha! Posebno u ovom poglavlju! Ti ne znas ucenje svoje zajednice!

Evo citiracu sa vaseg sajta:

7) Simbol prebivanja u Hristu. Subota, uspomena na Božje oslobođenje Izrailja iz Egipta da bi se odmorio u zemaljskom Hananu, bila je znak razlikovanja oslobođenih u ono vreme od naroda koji su ih okružavali. Na sličan način Subota, koja je znak oslobođenja od greha za Božji odmor, odvaja otkupljene od sveta.

Svi koji stupaju u odmor na koji ih Bog poziva, “počiva/ju/ od dela svojih, kao i Bog od svojih”. (Jevrejima 4,10) “Ovaj odmor je duhovni odmor, odmor od ‘naših sopstvenih dela’, prestanak sa grehom. Bog poziva svoj narod u ovaj odmor, pa su i Subota i Hanan simboli ovog odmora.”[25]

Izvor:


Kakve veze ima subota sa tim?

Pitaj adventiste, kad ne znas svoje ucenje, pitaj pastora sta predstavlja subota u jevrejima 3 i 4. poglavlju i kako je ona povezana sa milenijumom tj. hiljadugodistem u otkrivenju!

Kada naucis sta je duhovni smisao subote onda se javi. Jer ti ocigledno ne znas da subota ima i duhovni smisao. Pominjes samo kako je ona "odmor od posla" i to je sve, budalastine tu pises!

Znači da vjerujem tebi što pišeš besmislice, a da ne vjerujem Isaiji da će se držati.

Veruj apostolu Jovanu koji je to napisao! Jer noci tamo nece biti, pa ne mozes ti odrediti kad pocinje subota, jer ona pocinje zalaskom sunca! Neces ni imati mobilni telefon da te obavestava kad je sunce zaslo, i koja je poenta da te obavesti kad sunca tamo nema?

Pominjes Isaiju. Pa kako mozes to doslovno uzimati, kad Isaija kaze da ce se drzati i mladina na obnovljenoj zemlji! Zar nije ona ukinuta i ispunila se na Hristu?

Znaci, budalastine pises! Ti shvatas doslovno ono sto je simbolika, a ono sto nije, to simbolizujes!..

Vidi se da formalistički tumačiš subotu.

Formalisticki tumacis ti, jer ti ne razumes duhovni smisao subote! Govoris da je ona samo odmor od posla, dok duhovni smisao ne poznajes! Ovakvu glupost jos nisam nikada cuo ni od jednog adventiste!

A bas to pokazuje da ti ti i nisi adventista, jer ti ne znas ucenje svoje zajednice!

To ti tvrdiš jer kažeš da je subota odmor od grijeha, da se ona fizički ne drži.

Zar je subota samo "odmor od posla" ili ima i duhovni smisao - duhovni pocinak u Hristu?

Covece sta ti pises, pa jesi li ti pri zdravoj pameti???

Subota nije samo odmor od posla, ona je odmor u Hristu, jer covek kada dodje k Hristu njegov zivot se potpuno menja, i tako on prestaje da gresi! On vise ne zivi predjasnjim nacinom zivota! Dakle, subota je simbol odmora od greha! I to uce adventisti (postavio sam gore), to je odmor u obecanoj zemlji, kada ce ljudi biti dovedeni u savrsenstvo, to je dakle pocinak i hiljadugodisnje carstvo, u kojem nece biti bolesti, patnje i nikakve prokletinje! Vise nece biti ni greha! To je smisao subote i onoga sto pise Pavle u jevrejima 3. i 4. poglavlju! Sami adventisti tako tumace!

Ti ne znas svoju telogiju! Ne poznajes duhovni smisao, i to je zalosno!

Ne ukazuje subota na Isusa nego na stvaranje. Gdje ukazuje na žrtvu?

Pitaj svog pastora, da li subota ima neki duhovni smisao, ili se samo odnosi na odmor od posla!

Pa ti bre ne znas ni duhovni smisao subote, ne znas da je ona odmor u Hristu, i da predstavlja hiljadugodisnje carstvo u kojem nece biti bolesti patnje i greha!

Strasno!

Pa subota je data prije Egipta, opet lupaš besmislice Pasha je povezana sa žrtvom, a ne subota, što nije Isus nazvan subotom nego Pashom.

Pitaj svog pastora da li je Isus subota? Bas da vidis sta ce ti odgovoriti!

Ti bre ne poznajes teologiju svoje zajednice! Isus jeste subota, on je nas odmor, u njemu nalazimo mir i spokoj kada se obratimo od greha i predjasnjeg nacina zivota! U njemu je smisao i oslobodjenje, subota bez njega nema nikakav smisao! Ulaskom u subotnji mir mi dolazimo ka Hristu, i to nije jedan dan, vec svaki dan, a sedmicna subota je samo pandan vecnog odmora u raju! Ona nas posvecuje za svaki sledeci dan u sedmici..

Dakle, sedmicna subota samo predstavlja veci odmor, tj. hiljadugodisnje carstvo i vecnost u kojoj cemo zauvek biti sa Bogom!

Zato postoje i godisnje subote u SZ, zato postoji milenijum u otkrivenju! O tome pise i Pavle u jevrejima poslanici 3. i 4. poglavlju, on govori o raju i milenijumu! To je subota, vecna subota i vecni odmor u Hristu!

A sadasnja subota je samo predukus toga! To uce i adventisti!
Nije subota data da se odmara od grijeha niti ukazuje na žrtvu.

Idi pa reci pastoru kako subota nije data da se odmara od greha i da nema duhovni smisao, vec sluzi samo da se lencari i odmara od posla, da vidis sta ce ti odgovoriti! Njemu skaci na glavu i svadjaj se sa njim!

A meni vise takve gluposti ne pisi, jer je to bolno i slusati, da jedan odrastao covek koji se predstavlja vernikom toliko ne poznaje teologiju svoje zajednice, a ovde se jos predstavlja "uciteljem" adventizma!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
...
Bilo kako - on je Bog.

A u tu tajnu i andjeli zele zaviriti.

I ko smo mi da je razumemo potpuno.

A sto onda pises kad ne razumes Bozju prirodu? Bolje je onda cutati.

I to u sta te je Kainos ubedio svojim videima, to je laz! I ja sam tako naseo na njegove videe, braneci to, cak sam i temu o tome otvorio.. Dok nisam proverio da li su izjave iz tog videa istinite. Trebalo mi je oko nedelju dve (ne secam tacno), da sve to isproveravam, i nasao sam da autori videa lazu i falsifikuju izjave crkvenih otaca. A isto tako falsifikuju i izjave adventistickih pionira. Zato im nije nista verovati!

Molim te idi i proveri. Siguran sam da si poverovao na prvu loptu, bez provere! To ucenje nije izvorno adventisticko, vec je spoj jehovizma i adventizma! Dakle lazno je!

Poslusaj me, dobro ti zelim, idi isproveravaj sve sto se u tim videima navodi i videces da je to laz!

Ovo na sta si naseo je mnogo gore i od tvojih racunica!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire.
Pioniri nisu ucili trojstvo.

A Elen White? Sta je ona ucila?

Brate, u velikoj si zabludi! Oni falsifikuju sve, od izjava crkvenih otaca do izjava pionira! I kombinuju to sa ucenjem Jehovinih Svedoka!

Te izjave pionira su iz perioda kada su adventisti jos lutali i nisu imali jasno definisanu dogmu po tom pitanju! Svako je verovao drugacije, a Elen White nije u to vreme verovala kao oni, vec je bila uzdrzana, vidis to i sam iz njenih spisa, da bi na kraju zauzela stav za Trojstvo, a kasnije i sama crkva.

Sad, ko je sta prepravljao u njenim spisima, nesto je i ona sama prepravljala kad je na kraju zazet stav za Trojstvo..

Dakle, radi se o procesu sazrevanja, a ne o necemu sto je bila zvanicna dogma crkve!

I ne mozes ti danas biti adventista a negirati Trojstvo!

A sto se tice ostalog - mislim da se vi kao i ostali - suvise bavite temom kojom se ne treba uopste baviti, a to je "Isusova priroda"

Brate moj..

Kako nije vazno kome da se molis? Zar se smes moliti nekome ko nije Bog? Ako Isus nije Bog, vec je malim "bog" kao kod J.S., ti mu se onda ne smes ni moliti, klanjati i obozavati ga, ako je on samo andjeo!

Zato je jako vazno za pravilan odnos sa Bogom znati ko je on! Jer nijedan Jehovin Svedok se nece moliti sa tobom ni jedan musliman, jer njihov Bog nije i nas Bog! Oni zato odbijaju molitvu Isusu Hristu, i ne zele da mu se obrate, i zato oni propustaju licnu zajednicu sa njim!

Shvatas li ti koliko je to opasno, i koliko to narusava nasu licnu vezu sa tvorcem???

Zato je Isus rekao Samarjanki - "vi ne znate cemu se molite, a mi znamo, jer spasenje je od Jevreja"

---> Samaricani su verovali u Jehovu, ali su imali pogresnu predstavu o Bogu i njegovoj prirodi. Zato oni nisu zaista mogli poznavati Boga, niti su mogli imati prisnu vezu sa njim! Nasuprot tome, jevreji su dobro poznavali Oca..

Ako neko dakle zeli prisnu vezu sa Bogom,on mora licno poznavati Boga! A ako ga ne poznaje, pa ima neku pogresnu predstavu o njemu ili o njegovoj prirodi, on je u opasnosti, jer spasenje zavisi od licne veze sa Bogom, posto Bog poucava coveka i samo on moze da menja njegov karakter a ne covek sam sebe..

Zato ja ovo smatram jako vaznim pitanjem! Od toga zavisi nas licni odnos sa Bogom i nase spasenje..


Ono sto je sustinski bitno je to - da znamo da je on Mesija Bozji Sin spasitelj koji je dosao od Oca s neba, utelovio se u telu Marije - da bi polozio svoj zivot na krstu, i preuzeo ljudske grehe na sebe.
Da je novozavetni prvosvestenik ili posrednik u nebeskoj Svetinji nad Svetinjama, i da pravilno razumemo opravdanje verom u kome je kljuc naseg spasenja, i da delujemo u tom pravcu.

Nista od ovoga sto si ti gore pobrojao teoretski nije neophodno za spasenje! Jer nijedna od ovih stvari nece spasiti jednog muslimana, budistu, hindusa, jer oni u to ne veruju!
Dakle, nista od toga ne spasava coveka, vec ljubav prema bliznjem! A ko voli bliznjega, on voli i Boga!
Samo ko voli bliznjega iskreno i nesebicno??? I moze li covek to postici sam od sebe???
To je pitanje nad pitanjima!
Zato, bez poznavanja Boga i licne zajednice sa njim, pitanje je ko ce zaista biti spasen.. Da li je njegova religija ili zivotna filozofija dovoljno kvalitetna i menja li zaista njegov karakter?

Isus je zato rekao:

"OVO ZNACI VECNI ZIVOT: DA POZNAJU TEBE JEDINOG ISTINITOG BOGA i onoga koga si ti poslao ISUSA HRISTA!
---> Znaci, vecni zivot proizlazi najpre iz direktne veze sa Bogom i poznavanja njegove prave prirode i njegove licnosti! A na posletku zavisi i od iskrenosti pojedinca dobrodusnosti i zivotne filozofije, sto je vise prirodna odlika coveka, jer nisu svi takvi, pa im treba pomoc - Isus da ih promeni iznutra..
A bavljenje time da li je Isus nestvoreni Bog ili ne, iznedren od Oca..i slicno - to je sotonina zamka kojom on zeli da usmeri nasu paznju na nebitne pojedinosti, a da zakloniti sustinu vere.

Ne brate, ovo je jako vazno pitanje, od toga u vecini slucajeva zavisi i nase spasenje..

Jer unizavati Hrista je jako opasno, to te sprecava i da mu se molis i narusava tvoju zajednicu sa njim..

J.S. se nikada nece moliti Isusu, oni kategoricki to odbijaju i muslimani.. I sad ti meni kazes kako to nije opasno?

Isto tako, to ce i mnoge Hriscane spreciti da mu se mole..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
A Elen White? Sta je ona ucila?

Brate, u velikoj si zabludi! Oni falsifikuju sve, od izjava crkvenih otaca do izjava pionira! I kombinuju to sa ucenjem Jehovinih Svedoka!

Te izjave pionira su iz perioda kada su adventisti jos lutali i nisu imali jasno definisanu dogmu po tom pitanju! Svako je verovao drugacije, a Elen White nije u to vreme verovala kao oni, vec je bila uzdrzana, vidis to i sam iz njenih spisa, da bi na kraju zauzela stav za Trojstvo, a kasnije i sama crkva.

Sad, ko je sta prepravljao u njenim spisima, nesto je i ona sama prepravljala kad je na kraju zazet stav za Trojstvo..

Dakle, radi se o procesu sazrevanja, a ne o necemu sto je bila zvanicna dogma crkve!

I ne mozes ti danas biti adventista a negirati Trojstvo!



Brate moj..

Kako nije vazno kome da se molis? Zar se smes moliti nekome ko nije Bog? Ako Isus nije Bog, vec je malim "bog" kao kod J.S., ti mu se onda ne smes ni moliti, klanjati i obozavati ga, ako je on samo andjeo!

Zato je jako vazno za pravilan odnos sa Bogom znati ko je on! Jer nijedan Jehovin Svedok se nece moliti sa tobom ni jedan musliman, jer njihov Bog nije i nas Bog! Oni zato odbijaju molitvu Isusu Hristu, i ne zele da mu se obrate, i zato oni propustaju licnu zajednicu sa njim!

Shvatas li ti koliko je to opasno, i koliko to narusava nasu licnu vezu sa tvorcem???

Zato je Isus rekao Samarjanki - "vi ne znate cemu se molite, a mi znamo, jer spasenje je od Jevreja"

---> Samaricani su verovali u Jehovu, ali su imali pogresnu predstavu o Bogu i njegovoj prirodi. Zato oni nisu zaista mogli poznavati Boga, niti su mogli imati prisnu vezu sa njim! Nasuprot tome, jevreji su dobro poznavali Oca..

Ako neko dakle zeli prisnu vezu sa Bogom,on mora licno poznavati Boga! A ako ga ne poznaje, pa ima neku pogresnu predstavu o njemu ili o njegovoj prirodi, on je u opasnosti, jer spasenje zavisi od licne veze sa Bogom, posto Bog poucava coveka i samo on moze da menja njegov karakter a ne covek sam sebe..

Zato ja ovo smatram jako vaznim pitanjem! Od toga zavisi nas licni odnos sa Bogom i nase spasenje..




Nista od ovoga sto si ti gore pobrojao teoretski nije neophodno za spasenje! Jer nijedna od ovih stvari nece spasiti jednog muslimana, budistu, hindusa, jer oni u to ne veruju!
Dakle, nista od toga ne spasava coveka, vec ljubav prema bliznjem! A ko voli bliznjega, on voli i Boga!
Samo ko voli bliznjega iskreno i nesebicno??? I moze li covek to postici sam od sebe???
To je pitanje nad pitanjima!
Zato, bez poznavanja Boga i licne zajednice sa njim, pitanje je ko ce zaista biti spasen.. Da li je njegova religija ili zivotna filozofija dovoljno kvalitetna i menja li zaista njegov karakter?

Isus je zato rekao:

"OVO ZNACI VECNI ZIVOT: DA POZNAJU TEBE JEDINOG ISTINITOG BOGA i onoga koga si ti poslao ISUSA HRISTA!
---> Znaci, vecni zivot proizlazi najpre iz direktne veze sa Bogom i poznavanja njegove prave prirode i njegove licnosti! A na posletku zavisi i od iskrenosti pojedinca dobrodusnosti i zivotne filozofije, sto je vise prirodna odlika coveka, jer nisu svi takvi, pa im treba pomoc - Isus da ih promeni iznutra..


Ne brate, ovo je jako vazno pitanje, od toga u vecini slucajeva zavisi i nase spasenje..

Jer unizavati Hrista je jako opasno, to te sprecava i da mu se molis i narusava tvoju zajednicu sa njim..

J.S. se nikada nece moliti Isusu, oni kategoricki to odbijaju i muslimani.. I sad ti meni kazes kako to nije opasno?

Isto tako, to ce i mnoge Hriscane spreciti da mu se mole..

Zašto većina protestantskih sekti (sektaša) odbacuje Isusa kao Boga? Zbog toga što ih je sotona prethodno naveo da odbace Isusovu Majku, Bogorodicu Blaženu Djevicu Mariju, a nakon toga je samo pitanje dana kada će odbaciti i Boga i Spasitelja Isusa Krista. Evo ti ovdje četiri subotara, Kainos, tripo, Laodikeja i Jovan, i sva četvorica su odbacili Boga Isusa Krista. A zašto bi se i Isusu klanjali, kad mu Majku Mariju ne časte.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Biti Božanstven - biti OD Boga Jedinoga Oca YHVH - SU SVI
zato jer su stvoreni - napravljeni OD Božanstvenog Boga Oca YHVH
ALI
TO ne znači - božanstven = BOG
.

POSREDNIK DO BOGA = ČOVJEK SIN G Yehoshua!
Posrednik do Boga Jedinoga Oca YHVH
===========


SIN od Boga Jedinoga Oca YHVH -
GOSPODIN YAHOSHUA - UZNESEN JE NA NEBO
===========
ŠTO kaže Božja Riječ – BIBLIJA – ŠTO je Gospodin Yahoshua?
ŠTO naučavaju apostoli? – ŠTO je Gospodin Yahoshua?
.....................
Gospodin Yahoshua = ČOVJEK ZA APOSTOLE
==========

.

1. TIMOTEJU 2,5
Jer JEDAN je Bog, = OTAC YHVH -

JEDAN je

i

POSREDNIK između Boga i ljudi,

ČOVJEK –

Krist Isus,
==========


1. TIMOTEJU 2,5
Jer jedan je Bog,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

BOG JE JEDAN OTAC YHVH
Bog iz 1.BZ
-----------------
1. TIMOTEJU 2,5
jedan je i POSREDNIK između Boga i ljudi,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
JEDAN JE POSREDNIK IZMEĐU
BOGA OCA YHVH I LJUDI
----------------
1. TIMOTEJU 2,5
ČOVJEK - Krist Isus,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Yehoshua JE ČOVJEK
Yehoshua NIJE BOG
****************
Jasno rečeno:
=========
DVIJE OSOBE ! !
----------------
1,
JEDNA JE BOG OTAC YHVH
2,
druga je SIN
od Boga Oca YHVH =

Gospodin Yehoshua
koji NIJE Bog

jer je BOG - SAMO JEDAN - OTAC – YHVH

...........
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346

Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji? - pita Jovan


Stiže odgovor:

On je bio Bog dok je bio na zemlji, ali se lišio Božjeg oblika i uzeo oblik čovjeka. Hodao je zemljom kao čovjek. (Ellen White, The Review and Herald, 5. srpnja 1887.)

Na ovo, Jovan čak nasrće na svoju proročicu, ovako


Eto JEllena, ja sve ovo navedoh u prilog tvrdnji da Isus nema drugu prirodu(i istorijski dokazano da je to najstarija vera) jer kao što rekoh juče, ako ima dve prirode onda nije umro.

A uzvraća i proročica:

Krist je imao dvije prirode, prirodu čovjeka i prirodu Boga. U NJEMU SU SE SPOJILI BOŽANSTVO I ČOVJEČNOST. Na Njegovom posredničkom djelu stoji nada svijeta koji propada. (Ellen White, Ms94-1899.47)

:) Gledajte i čitajte slijedeći nastavak ‘Dinastije’.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ja lično imam malo drugačije shvatanje i od Laodikeje, već pisah o tome, ali ja neću i ne mogu suditi ničije shvatanju Hristove prirode jer i ja i dalje temu razumevam istražujući je i ono što postepeno otkrivam o tome otvorenim umom.

Laodikeja je otvorio svoj um da istaži ovu temu bez predrasuda, onako kako sada razume što je pohvalno.

No, sama forma ispovedanja prirode Hristove ne spasava po sebi već život preobražen po volji Božjoj. Promena srca i karaktera treba da bude ono što je centralna pouka. Bez toga nema spasenja. Popušta se grehu, telesnim porivima na svakom koraku. Odatle je došla korona kao opomena između ostalog.
Razumijem, u pravu si za većinu toga što je boldano, ali samo da ti pokažem nešto što je napisala tvoja proročica:

On je DOBROVOLJNO preuzeo ljudsku prirodu. TO JE BIO NJEGOV VLASTITI ČIN, I UZ NJEGOV VLASTITI PRISTANAK. On je svoje Božanstvo zaodjenuo čovječanstvom. ON JE CIJELO VRIJEME BIO KAO BOG, ALI NIJE SE POJAVIO KAO BOG. Prikrio je demonstracije Božanstva, koje je zapovijedalo štovanje i izazivalo divljenje Božjeg svemira. On je bio Bog dok je bio na Zemlji, ALI ON SE LIŠIO BOŽJEG OBLIKA, i umjesto njega uzeo obličje i oblik čovjeka. Zbog nas je postao siromah, da bismo mi njegovim siromaštvom postali bogati. On je ostavio po strani svoju slavu i svoje veličanstvo. ON JE BIO BOG, ALI JE SLAVU BOŽJEG OBLIKA NEKO VRIJEME ODREŠIO." - Review and Herald, 4. rujna 1900.

Lijep pozdrav!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
On je DOBROVOLJNO preuzeo ljudsku prirodu. TO JE BIO NJEGOV VLASTITI ČIN, I UZ NJEGOV VLASTITI PRISTANAK. On je svoje Božanstvo zaodjenuo čovječanstvom. ON JE CIJELO VRIJEME BIO KAO BOG, ALI NIJE SE POJAVIO KAO BOG. Prikrio je demonstracije Božanstva, koje je zapovijedalo štovanje i izazivalo divljenje Božjeg svemira. On je bio Bog dok je bio na Zemlji, ALI ON SE LIŠIO BOŽJEG OBLIKA, i umjesto njega uzeo obličje i oblik čovjeka. Zbog nas je postao siromah, da bismo mi njegovim siromaštvom postali bogati. On je ostavio po strani svoju slavu i svoje veličanstvo. ON JE BIO BOG, ALI JE SLAVU BOŽJEG OBLIKA NEKO VRIJEME ODREŠIO." - Review and Herald, 4. rujna 1900.

Ja cu samo dodati da i ove reči treba razumeti i u kontekstu Pisma i u kontekstu onoga što Elen doista podrazumeva pod 'božanstvo'. Ja naravno, ostavljam svakome da prosudi, i opet ću reći (možda, možda ja nisam upravu po pitanju njenog tumačenja) ali ako primenimo formulu da 'božanstvo-bog' u kontekstu Hrista ima implikacije na sveti karakter, svetost i savršenstvo onda ovako ćemo ovo razumeti:

Isus je imao savršenu prirodu (Bog), a s obzirom da je ta priroda zaodenuta čoveštvom(slabim telom, telom oslabljenim grehom), On je bio uvek božanskog karkatera i pored tela grehovnog. S obzirom na svoju savršenu prirodu i savršen odnos s Bogom, On se jeste ponizio budući da je u tom telu grehovnom. Izraz 'oblik' Božiji u Bibliji ima značenje karaktera Božijeg, pa kada Elen o tome govori mora podrazumevati to.

Dakle, Isus koji je božanskog karkatera, je u telu grešnog čoveka.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ja cu samo dodati da i ove reči treba razumeti i u kontekstu Pisma i u kontekstu onoga što Elen doista podrazumeva pod 'božanstvo'. Ja naravno, ostavljam svakome da prosudi, i opet ću reći (možda, možda ja nisam upravu po pitanju njenog tumačenja) ali ako primenimo formulu da 'božanstvo-bog' u kontekstu Hrista ima implikacije na sveti karakter, svetost i savršenstvo onda ovako ćemo ovo razumeti:

Isus je imao savršenu prirodu (Bog), a s obzirom da je ta priroda zaodenuta čoveštvom(slabim telom, telom oslabljenim grehom), On je bio uvek božanskog karkatera i pored tela grehovnog. S obzirom na svoju savršenu prirodu i savršen odnos s Bogom, On se jeste ponizio budući da je u tom telu grehovnom. Izraz 'oblik' Božiji u Bibliji ima značenje karaktera Božijeg, pa kada Elen o tome govori mora podrazumevati to.

Dakle, Isus koji je božanskog karkatera, je u telu grešnog čoveka.
Ovako, poštujem tvoj izbor i bez nekog nametanja vlastitog mišljenja dopusti mi da se objasnim: što se tiče adventizma zaista smatram da se nešto promijenilo postepeno u shvaćanju Božanstva ali da nije bila zavjera. Recimo te rasprave oko Božanske prirode bile su i za vrijeme dok je ML Andreasen bio mladi čovjek. Zbog tih rasprava je i otišao kod Ellen White, nije htio biti dio svađa, već pregledati njene spise samostalno -- smatram to mudrim. Pa opet, iako je bio trinitarac čini mi se da je isto u svojim pismima naglašavao važnost Isusove ljudske prirode kao i ti :) to mi je onako zanimljivo, kao i o tome kako trebamo pobožno živjeti u Kristu.
U njegovoj knjizi imaš poglavlje gdje piše o Trojstvu

Ukratko posljednji dio vezano za Trojstvo iz njegove knjige:

Istina je da Bog Otac u primatu koji mu je pripisan u Bibliji, i Bog Sin u otkupiteljskom i spasiteljskom djelu koje mu je dodijeljeno u istoj Bibliji, i Bog Duh Sveti u Njegovoj službi regeneracije i posvećenja - bilo da se razmatra kolektivno kao jedan Bog, ili zasebno u odnosu svakoga prema ljudskom spasenju stvarno su sveprisutni, i pripadaju, cijeloj strukturi otkrivenog plana za spasenje grješnika. U ovom planu nema ničeg suvišnog, niti ničeg što nije prilagođeno osjećanim potrebama čovjeka.
Jednostavan kršćanin, kada razmišlja o ovim željama i kontemplira o božanskom Trojstvu, kako ga nalazi u Bibliji, nema poteškoća s doktrinom. To je svjetlo njegovim mislima i milosna snaga u njegovu iskustvu. Zadovoljan otkrivenim činjenicama i duhovno ih upotrebljavajući, on s njima nema problema. On ne pokušava metafizički analizirati Boga kojeg štuje, već o Njemu razmišlja kako je otkriven u Njegovoj riječi, i uvijek se može pridružiti sljedećoj doksologiji:

„Slava Bogu, iz koga izviru svi blagoslovi! Hvalite Ga, sva stvorenja ovdje dolje!
Hvalite Ga gore, vi nebeska vojska!

Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu!”

Samo kada ljudi spekuliraju izvan Biblije i izvan nje, i nastoje biti mudriji nego što mogu biti, tada se javljaju poteškoće;a onda se doista pojavljuju kao prijekor vlastite ludosti. Slavna doktrina tada postaje njihova zbunjenost i obuzima ih u zbrku koju su sami stvorili. Ono što im treba je više vjerovati, a manje nagađati."

ML Andreasen , knjiga o POSLANICI HEBREJIMA

P.S. Iako ni ja ne razumijem kako je mogao tako moralan i zaista istinski i nepatvoreno pobožan čovjek tj. ne lažnjak ili fejker kao mnogi pomiriti koncept dogme Trojstva (ontološkog trojstva ili ti naravski rečeno kada se pročita vjerovanje u cjelovitosti) i pogleda na vašu ASD-u doktrinu Nebeske Svetinje zbog čije je obrane i bio progonjen. Ali ok, neću se zamarati s tim.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top